job job job  job        jobjob job  job

ورود فولکس واگن آلمان به ایران

volks

فضا و مطالبه عمومی در کشوز این است که شرکت های خودروسازی جای شرکت های خودروسازی فرانسه را در ایران بگیرند اما دلالها در ایران همیشه مانع حضور شرکت های آلمانی شده اند.
به کزارشی در این باره از صدای فرانسه توجه نمایید

در حالی که مذاکرات بین “پژو- سیتروئن” و “ایران خودرو” ادامه دارد، خبرها از ورود یک رقیب نیرومند برای “پژو- سیتروئن” در بازار ایران حکایت دارد؛ این رقیب، شرکت آلمانی “فولکس واگن” است که از ماه ها پیش با ایران خودرو مذاکراه می‌کند. در چنین شرایطی، این پرسش مطرح میشود که شریک اصلی و عمده “ایران خودرو” در آینده چه شرکتی است؟ “پژو- سیتروئن” و یا “فولکس واگن”؟ آیا کفه ترازو در ایران به نفع خودرو ساز آلمانی، یعنی “فولکس واگن” سنگین‌تر نشده است؟

با باز شدن تدریجی بازار ایران، خودروسازان بین‌المللی خود را برای حضور در این بازار گسترده آماده می کنند. بازار خودرو ایران هم اکنون در حدود یک میلیون خودرو نو در سال است. این بازار میتواند در افق سال ٢٠٢٠ میلادی به مرز ٢ میلیون خودرو در سال افزایش یابد. مشاورین اقتصادی “آی اچ اس” متخصص در بازار جهانی خودرو، رشد سالانه بازار خودرو ایران را بین ١٢ تا ١۵درصد در سال‌های آینده برآورد می کنند؛ این درحالی است که رشد سالانه بازار خودرو ایران در چند سال گذشته بین ٣ تا ٤ درصد بوده است.

یکی از مختصات اصلی بازار خودرو ایران بر اساس نظر کارشناسان جهانی، میزان بسیار زیاد درصد تولید خودرو در داخل کشوراست. برآوردها نشان میدهند که بیش از ٨٠ درصد خودرو مورد مصرف بازار ایران در داخل کشور تولید خواهد شد؛ با توجه به این اصل، خودروسازان بین‌المللی تلاش می کنند تا با شراکت و همکاری با خودروسازان داخلی، در این بازار گسترده و رو به رشد حضور داشته باشند.

volks2

یکی دیگر از مختصات مهم صنعت خودرو سازی ایران، استراتژی تازه ایران مبنی برانتقال کامل فناوری ساخت خودرو از سوی شرکای احتمالی خارجی به ایران خواهد بود؛ بدین ترتیب، در آینده، خودروسازان بزرگ خارجی که به بازار ایران راه مییابند، دیگر نمیتوانند فعالیت های خود با خودروسازان داخلی را محدود به ارسال قطعات به صورت “کیت” از خارج و مونتاژ این قطعات در خط تولید کارخانجات خودروسازی داخلی کنند.

خودروسازان بزرگ ایران، “ایران خودرو” و “سایپا”، با ملاحظه این رویکرد تازه، گفتگوهای خود را با شرکت های بزرگ خودروسازی جهان- که خواستار ورود و یا بازگشت به بازار خودرو ایران هستند- پیش میبرند.
در عمل، دو شرکت بزرگ خودرو سازی داخلی، یعنی “ایران خودرو” و “سایپا” پیشنهادهای شرکت‌های خودروساز بزرگ خارجی را با توجه به توسعه واقعی یک سیتسم جامع خودرو در ایران بررسی می کنند. به دیگر بیان، پیشنهادهایی میتوانند مورد قبول واقع گردند که با انتقال فناوری، زمینه ها را برای گسترش واقعی و بومی صنعت خودرو سازی ایران تضمین کنند.

در همین حال، شرکت های خودروساز خارجی که هم اکنون با شرکتهای خودرو ساز داخلی گفتگو می کنند، پیشنهادات خود را با توجه به رویکرد تازه استراتژیک ایران در توسعه صنعت خودرو سازی ارائه می کنند.

خودرو سازان فرانسوی، “پژو- سیتروئن” و “رنو” که از دیرباز در صنایع خودروسازی ایران حاضر بوده اند، از چند ماه پیش گفتگوهای خود را برای بازگشت به بازار خودروی ایران آغاز کرده اند. آنها در حال مذاکره با شرکت‌های “ایران خودرو” و “سایپا” که بزرگترین خودرو سازان ایران محسوب میشوند، هستند.
در حالی که مذاکرات بین “پژو- سیتروئن” و “ایران خودرو” ادامه دارد، خبرها از ورود یک رقیب نیرومند برای “پژو- سیتروئن” در بازار ایران حکایت دارد. این رقیب، شرکت آلمانی “فولکس واگن” است که از ماه ها پیش با ایران خودرو مذاکراه می کند.

روزنامه دنیای اقتصاد بر اساس منابع آگاه نوشته است که بزرگ ترین خودرو ساز ایران، یعنی “ایران خودرو” به این نتیجه رسیده است که شرکت خودرو ساز آلمانی “فولکس واگن” در مقایسه با “پژو- سیتروئن” میتواند گزینه بهتری برای صنایع ملی خودرو سازی ایران باشد.

در چنین شرایطی، این پرسش مطرح شده است که شریک اصلی و عمده “ایران خودرو” در آینده چه شرکتی است؟ “پژو- سیتروئن” و یا “فولکس واگن”؟ آیا کفه ترازو در ایران به نفع خودرو سازان آلمانی، خصوصاً “فولکس واگن” سنگین تر نشده است؟

مهرداد عمادی اعتقاد دارد: «شرکت آلمانی “فولکس واگن” هم اکنون در شرایط بهتری نسبت به دیگر رقبای بین‌المللی خود برای احراز موقعیت شریک اصلی تجاری مورد قرارداد “ایران خودرو” قرار گرفته است. مهرداد عمادی میگوید “فولکس واگن” به لحاظ موقعیت ممتازی که هم اکنون در بازارهای جهانی دارد و سرمایه گذاری‌های بسیار سنگینی که این خودروساز آلمانی در تکنولوژی‌های آینده انجام میدهد، موقعیت پیشگام به این شرکت داده است. در همین حال نکته بسیار مهمی که در ارتباط با “ایران خودرو” برای “فولکس واگن” امتیاز بیشتری می‌آورد، اینست که در هر جایی که “فولکس واگن” وارد پروژه های مشترک خودروسازی شده، اختیارات ویژه ای را به شرکای تجاری خود برای صادرات خودرو بومی آنها داده است. این موضوع را میتوان در خودروسازی‌های “اشکودا” و “سیات” به ترتیب در کشورهای جمهوری چک و اسپانیا مشاهده کرد.
این موضوع، همچنین میتواند جذابیت بیشتری برای شرکت های خودرو سازی ایران داشته باشد. در واقع این موضوع دست آنها را برای صادرات خودرو با کیفیت بالا در بازار های منطقه ای باز میکند…»

Volkswagen-Crossblue-Coupe-Concept

انتخاب احتمالی “فولکس واگن” به جای “پژو- سیتروئن” توسط “ایران خودرو” این پرسش را مطرح میکند که در این چرخش احتمالی، آیا ملاحظات سیاسی نیز نقش خود را بازی میکنند؟

مهرداد عمادی میگوید: «کم توجهی سال های اخیر فرانسه نسبت به ایران و نقش این کشور در منطقه در تصمیم احتمالی ایران برای انتخاب شریک اصلی تجاری خود در بخش صنعت خودرو بی تأثیر نخواهد بود.
مهرداد عمادی، اعتقاد دارد نتیجه این کم توجهی فرانسه به نقش تاریخی و فرهنگی ایران در منطقه الزماً هزینه‌هایی برای فرانسه دربر خواهد داشت. آنچه مسلم است نگاه ایرانیان نسبت به فرانسه تغییر کرده و متآسفانه هزینه این کم توجهی فرانسه را شاید صنایع این کشور باید پرداخت کنند…»

با توجه به حضور چهل ساله “پژو” در ایران و توسعه صنعت قطعه سازی در ایران که در چهارچوب مدل های شرکت “پژو- سیتروئن” صورت گرفته چرخش از “پژو” به سوی “فولکس واگن” به سهولت امکان پذیر نخواهد بود.
به فرض این چرخش، اینطور به نظر میرسد که به هرحال پژو به عنوان خودروساز سنتی در ایران خواهد ماند و احتمالاً در “ایران خودر” سهم کمتری را خواهد داشت و یا اینکه تلاش خواهد کرد با همکاری با شرکت‌های دیگر خودروساز ایرانی، حضور خود در ایران را تثبیت کند.

مهرداد عمادی در این باره میگوید: «آنچه مسلم است شبکه صنعتی خودرو “پژو- سیتروئن” قدمتی طولانی در ایران دارد و چرخش از این سیستم صنعتی خودرو به سیستم دیگری در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. با توجه با منافع مشترکی که حضور “پژو- سیتروئن” در ایران میتواند برای طرفین ایرانی و فرانسوی داشته باشد، با فرض انتخاب “فولکس واگن” به عنوان شریک اصلی ایران خودرو، و با توجه به توسعه و گسترش شدید بازار خودرو ایران، این شرکت خودرو سازی فرانسوی میتواند حداقل در دو دهه آینده دربازار خودرو ایران حضور پررنگی داشته باشد…»

اما شرکت دیگر خودروسازی فرانسوی یعنی “رنو” شرایط بسیار مطلوب تری را نسبت به دیگر رقیب فرانسوی خود، “پژو- سیتروئن” در بازار ایران دارد. مهرداد عمادی در باره استراتژی “رنو” در بازار ایران و در ارتباط با ورود این شرکت به سرمایه شرکت خودرو سازی “سایپا” برای توسعه مدل‌های ارزان قیمت، «آینده رنو در بازار خودرو ایران را بسیار خوب پیش بینی میکند…»

برگرفت رادیو فرانسه

(RFI)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job