Tuesday, 28. July 2015  ir    ir ir
علویان ترکیه: نیشابور را وطن خود می‌دانیم علویان ترکیه: نیشابور را وطن خود می‌دانیم
قاسم آلجان مسئول روابط عمومی انجمن زینبیه علویان ترکیه در دیدار با فرماندار نیشابور اظهار داشت: با وجود 25 میلیون نفر علوی در ترکیه... علویان ترکیه: نیشابور را وطن خود می‌دانیم

حاج بکتاش

قاسم آلجان مسئول روابط عمومی انجمن زینبیه علویان ترکیه در دیدار با فرماندار نیشابور اظهار داشت: با وجود 25 میلیون نفر علوی در ترکیه که 10 درصد آنها سادات هستند و حدود یک سوم جمعیت هشتاد میلیونی کشور ترکیه را تشکیل می‌دهند از موقعیت‌ها و مناصب خوبی برخوردار هستند. به گفته رهبر انقلاب آیت الله خامنه ایی ما علویان ترکیه یتیم هستیم.
به دلیل اینکه نیشابور محل تولد حاج بکتاش ولی است و با این وجود که وی 750 سال قبل از نیشابور به ترکیه رفته است، بنابراین نیشابور را وطن خود می‌دانیم. سعی داریم علویان را از یتیمی درآوریم و با ایجاد وحدت بین علویان و ایرانیان فاصله‌ها را کم و ارتباط را زیاد کنیم. زائران ترک که برای زیارت امام رضا(ع) به خراسان سفر می‌کنند تمایل بسیاری دارند که زادگاه حاج بکتاش را هم زیارت کنند و آرزوی ما این است که در کنار توریسم مذهبی، مبادلات اقتصادی نیز ایجاد شود. آلجان با ضروری دانستن ایجاد وحدت بین علویان و ایرانیان اظهار امیدواری کرد: با سفر رهبر علویان ترکیه به ایران این مبادلات و ارتباطات بیش از پیش صورت پذیرد.
برنامه‌ریزی شد تا هفته آینده مردم نیشابور پذیرای نخستین گروه زائران و گردشگران از علویان ترکیه که به قصد زیارت امام رضا(ع) و زادگاه حاج بکتاش ولی به مشهد مقدس و نیشابور سفر می‌کنند، باشند.

توضیح ایرابیلد> علویان ترکیه بشدت عاشق شاهان صفوی هستند و به نوعی امامان دینی آنها محسوب می شوند رابطه عثمانی با ایران خیلی پیجیده بود. کردها از ترس تشیع از عثمانی حمایت کردند اما علویان که در غرب ترکیه هستند از حمایت مستقیم صفویه دور بودند و همیشه تحت فشار بودند اگر جای علویان و کرهای کرمانج بر عکس بود شاید الان آناتولی همچنان جز ایران بود و تفاوت مذهبی موجب تشکیل کشور ترکیه شد. اما احیاء علویان ترکیه که به نظر زمان آن نزدیک شده است بسیاری از معادلات را در منطقه تا بالکان را عوض خواهد کرد. آنها فعلا از ترس حنفی های ترکیه در مسیر لاییک و آتاتورک و تمایلات پانتورکی هستند اما بسیار عجیب پس از انقلاب ایران شبیه به شیعیان امامیه (دوازده تایی) شده اند و یک پتانسیل بزرگ ارتباط با ایران هستند. بارها درباره اهانت به شاهان صفویه در ترکیه جنجال ایجاد شده است.

زادگاه حاج بکتاش

علویان زیادی در آلبانی زندگی می کنند

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.