job job job  job        jobjob job  job

بازتاب سفر گابریل به ایران در آلمان

gabriel

برخی روزنامه های آلمان از شتاب و هیجان وزیر اقتصاد در سفر به ایران انتقاده کرده اند. بیلد و ولت دو تا از ضد ایرانی ترین رسانه های آلمان هستند که به نظز می رسد تحت تاثیر لابی اسراییل هستند و همیشه ضد ایران رشت گویی می کنند. اما گابریل به این انتقادات پاسخ داده است.

او در کنفرانس خبری در برلین گفت :‌« نخست اینکه باید ارتباطات را به درگیری ها ترجیح داد. »
«‌ دوم اینکه، وزیر اقتصاد آلمان برای آنکه در خدمت کشورش و اقتصاد آن باشد در ایران حضور یافته است.»
نمایندگان دیگر کشورها از جمله فرانسه نیز آماده سفر به ایران هستند.
شتاب وزیر اقتصاد آلمان برای این سفر، تفاسیر نیش و کنایه دار مطبوعات آلمانی را در پی داشت. یک روزنامه آلمانی ( FAZ ) سفر گابریل را «‌ شتابزده » دانست و اعلام کرد سفر وی این پیام را به ایران القا می کند که «‌ اروپایی ها از امکان تجارت در ایران متحیر شده و بحران های منطقه ای را که همچنان پس از توافق ادامه دارند فراموش کرده اند. »
یک روزنامه آلمانی دیگر بنام آلمان جنوب (Süddeutsche Zeitung ) نوشت « خیلی دیر رسیدن احمقانه است اما خیلی زود رفتن نیز می تواند احمقانه باشد. »
گابریل روز پنجشنبه به ویژه با اشاره به اینکه ایران، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد گفت : « نباید ناگفته بماند که همچنان اختلافاتی با ایران وجود دارد. »
وی افزود : اما « نباید به شکلی عمل کنیم که تصور شود تحریم ها دلیل دیگری به جز اختلاف درباره برنامه هسته ای داشته اند. اگر برای مثال اوضاع حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است که مشکل ایجاد می کند باید به کشورهای دیگر نیز اشاره کرد. اما این کار را انجام نمی دهند حتی کسانی که منتقد هستند.»
اریک شوتزر Eric Schweitzer رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعتی آلمان (DIHK) که در این سفر گابریل را همراهی کرده است اطمینان داد « وزیر با هریک از مخاطبان خود درباره اسرائیل و حقوق بشر با تأکید سخن گفت. »
وی این سفر را «‌ نخستین گام در راهی طولانی » توصیف کرد که به آلمان اجازه می دهد روابط تجاری خود با ایران را از نو بسازد. آلمان مدتها شریک تجاری ارجح ایران بوده است.
سازندگان خودرو و به ویژه شرکت صنعتی زیمنس پیش از این بر تمایل خود برای حضور در بازار ایران تأکید کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job