job job job  job        jobjob job  job

بازگشت غرب به مسیر احترام متقابل با ایران

zarif mogherini

ایرانبیلد> توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک پس از بیست ماه ماراتن مذاکرات و توافقات مرحله ای، بالاخره چهاردم جولای اعلام شد. چهاردهم جولای را به یا خواهیم سپرد زیرا که:
اولا برای نخستین بار کشوری که تحت بند هفت شورای امنیت مورد شماتت قرار گرفته بود، با زبان دیپلماسی گره از مشکل عدم درک متقابل گشود.
دوم. جهان غرب که قریب به بیست هزار کلاهک هسته ای در اختیار دارد به این نتیجه رسیده که توانایی نظامی هسته ای دردسرساز برای بشربت است. ایران با پذیرفتن دینی و قانونی این موضوع، اولین کشوری بود که داوطلب مسارکت در این گفتمان جهانی شد و رییس جمهورش نیز در اولین حضور در سازمان ملل پیشنهاد جعانی بدون خشونت را داد.
سوم. غرب هیچگاه نتوانست ادعای خود در خصوص اقدام ایران برای دستیابی به فناوری نظامی هسته ای را اثبات کند. اما ایران برای رفع نگرانی جامعه جهانی و نه پنج بعلاوه یک ، پذیرفت تا به نگرانی ها پاسخ متطقی بدهد و از برخی حقوق خود برای شفاف نمودن فضای مرتنش جهانی بگذرد
چهارم. برخی تحلیلهای سطحی مشکل غرب را در موضوع هسته ای صرفا برای ایران میداند در حالی که صرف نظر از پسر شرور غرب در خاورمینه، اسراییل، قطعا غرب در برابر هیچ کشوری در جهان در قرن بیست و یکم در موضوع عسته ای کوتاه نخواهد امد و اتفاقا محتمل است که در برخورد با کشورهای بدون بنیان اجتماعی و دموکراتیک بسیار سخت گیرانه تر عمل نمابد. و این ثبات ایران و ساختار دموکراتیک ان بوده که رفتار توام با احترام غرب را در پی داشت.
پنجم. اکنون ما ایرانیان مقیم آلمان و کشورهای المانی زبان وظیفه ای مهم در کمک به وطنمان در دوره بعد از توافق داریم. ایران عزیز هم اکنون در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و علمی نیازمند به حمایت گسترده ایرانیان خارج نشین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job