job job job  job        jobjob job  job

رفتارهای مشکوک وزرات نفت

پالایشگاه‌های شهریار، کاسپین

وزارت نفت این روزها رفتارهای مشکوکی در پیش گرفته است. ظواهر امر نشان می دهد این وزرات خانه دوباره بازگشت به مسیر صد سال پیش که توسط لابی ها دیکته می شده است در دستورکار خود قرار داده است. از یک سوی اصرار بر خام فروشی نفت که بر خلاف سیاستهای کلی اقتصاد کشور است و هم بتازگی خبر شوک دهنده ای شنیده شد و اینکه 13 پالایشگاه در دست ساخت را تعطیل کرده است.

این رفتار کاملا در جهت لابی های نفتی است که در طول این صد سال همیشه مانع توسعه پالایشگاه ها در کشور بوده اند و همیشه تلاش داشتند بنزین وارد شود و نفت خام صادر شود چون سود سرشاری در این میان برای دلال های سابقه دار نفتی وجود دارد و متاسفانه این سودجویان توسعه کشور را فدای زیاده خواهی خود نموده اند.  وزرات نفت در مسیر خطرناکی وارد شده و کاملا در جهت آسیب پذیری و وابستگی کشور قدم برداشته است. اگر بهانه آنها کیفیت فرآورده های پالایشگاه کشور است به جای با خاک یکسان کردن پالایشگاه به دنبال ارتقا کیفی آنها باشد نه اینکه در راستای رضایت لابی و دلالان سابقه دار نفت و بیگانگان یک شبه سیزده پالایشگاه کشور در حال ساخت را متوقف کنند. با این رفتارهای وزرات نفت یک علامت سوال عجیب و مشکوک بر روی این وزرات خانه شکل گرفته است و باید ببینیم رفتارهای بعدی آنها اگر در همین راستا باشد باید به رصد امنیتی رفتارهای گروه مشکوکی در وزرات نفت نشست.

خبر تعطیلی توسعه پالایشگاهها>

گزارش خبرگزاری مهر می‌گوید که دولت ایران پروژه ساخت ۱۳ پالایشگاه نفت و گاز و مجتمع تولید بنزین در داخل و خارج از کشور را به دلایل فنی و مالی متوقف کرده است.

این گزارش که روز دوشنبه، ۱۵ تیر منتشر شده است عنوان می‌کند که استراتژی دولت حسن روحانی برای تامین بنزین مصرفی در کشور، واردات آن از خارج است.

به نوشته مهر، از همین رو دولت روحانی پالایشگاه‌های نیمه‌کاره و مجتمع‌های در حال ساخت برای افزایش تولید بنزین را به حال خود رها کرده است.

پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای که این خبرگزاری از آنها نام می‌برد عبارتند از پالایشگاه نفت آناهیتای کرمانشاه، نفت سنگین خوزستان، نفت سنگین هرمز بهمن گنو، پالایشگاه میعانات گازی پارس شیراز، طرح تثبیت پالایشگاه‌های نفت اصفهان و آبادان، پالایشگاه شهریار تبریز، کاسپین گلستان، مجتمع بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس، مجتمع بنزین‌سازی پالایشگاه‌های اصفهان و واحد آلکیلاسیون پالایشگاه آبادان.

به نوشته مهر، پروژه‌های نام‌برده به دلایل مختلف فنی، عملیاتی و تامین منابع مالی و اعتباری به طور کامل متوقف شده‌اند و یا از «پیشرفت لاک‌پشتی» برخوردار هستند.

در همین حال بنا بر خبری که مقامات وزارت نفت ایران آن را اعلام کرده‌اند ساخت پالایشگاه‌های نفت ایران در مالزی، اندونزی و سوریه نیز به حالت تعلیق درآمده‌است.

ماه گذشته معاون وزیر نفت ایران گفت که جمهوری اسلامی «فعلا برنامه‌ای برای مشارکت در ساخت این پالایشگاه‌ها ندارد و مبالغی که شرکای ایران برای انجام مطالعات پرداخت کرده بودند، بازگردانده شده است».

ایران در چند سال اخیر هدف تحریم‌های شدید سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا بوده که باعث شده بود برای ماه‌ها به بخش بزرگی از درآمدهای نفتی خود دسترسی نداشته باشد. شرایط تحریم اما با توافق ژنو در آذر ماه ۱۳۹۲ تا حدی ساده‌تر شد و ایران توانست بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت خود را به دست بیاورد.

در این مدت گزارش‌های مختلفی از تعطیلی پروژه‌های ساخت پالایشگاه‌های ایران منتشر شد از جمله در آخرین سال دولت محمود احمدی‌نژاد که رسانه‌ها از تعلیق طرح ساخت پالایشگاه‌های شهریار، کاسپین، خوزستان، هرمز، آناهیتا و پارس خبر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job