job job job  job        jobjob job  job

داروی دیابت ایرانی انحصار آلمان‌ را شکست

ziptin

داروی “سیتاگلیپتین sitagliptin ” با نام تجاری”زیپتین” برای درمان دیابت نوع ۲ برای نخستین‌بار در کشور رونمایی شد، تولید این دارو تاکنون در انحصار یک شرکت آلمانی قرار داشت و به گفته مشاور وزیر بهداشت، این دارو باعث اُفت قند خون نیز نمی‌شود.

علیرضا استقامتی، مشاور وزیر بهداشت در انجمن‌های علمی پزشکی در حاشیه مراسم رونمایی داروی “سیتاگلیپتین” با نام تجاری”زیپتین” که برای درمان دیابت نوع 2 برای نخستین بار در کشور محقق شده است، اظهار داشت: داروی جدید “زیپتین” به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی‌شوند برای بیماران دیابتی مُسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، موثر است.
وی عنوان کرد: طی سالیان گذشته در درمان دیابت به طور سنتی بسیار محدودیت داشتیم که به دنبال انجام مطالعات علمی و تخصصی روش جدیدی برای درمان این بیماری بر مبنای تاثیر مستقیم غذا بر دستگاه گوارش توسط دانشمندان ابداع شد.
استقامتی افزود: درمان‌های دارویی دیابت که از قدیم رایج بوده است و در کنار کنترل قند خون و کمک به بهبود بیماری، عوارض خاص و ناخواسته‌ای را به همراه دارند اما درمان‌های جدید دیابت تحولی تازه در مدیریت این بیماری مزمن به‌وجود آمده است.
دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت بهداشت اضافه کرد: داروی “زیپتین” مهارکننده آنزیم‌هایی است که هورمون GLP 1 را از بین می‌برند و از این طریق باعث افزایش ترشح انسولین می شوند و می‌تواند در درمان دیابت موثر باشد.

استقامتی تاکید کرد: هیچ دارویی بیماری دیابت درمان صد درصد نیست و تمامی درمان‌ها تا حدی کمک کننده هستند و داروی زیپتین نیز می‌تواند به عنوان داروی مکمل مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته وی داروی جدید “زیپتین” به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی‌شوند برای بیماران دیابتی مسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، موثر است.
مشاور وزیر بهداشت در انجمن‌های علمی پزشکی تاکید کرد: بیماران دیابتی باید از مصرف خودسرانه هر دارویی از جمله؛ “زیپتین” خودداری کنند و باید این دارو را با مشاوره و تجویز پزشک مصرف کنند و همچنین نباید درمان‌های خود را تغییر دهند چرا که این دارو مکمل سایر درمان‌هاست.

sitagliptin

دارویی دیابت ایرانی که انحصار آلمان‌ها را شکست
در این راستا ریحانه روحانی، مدیر فروش منطقه ای شرکت داروسازی عبیدی نیز در حاشیه مراسم رونمایی از داروی “زیپتین” گفت: تا پیش از این تولید داروی “زیپتین” در انحصار یکی از شرکت‌های آلمانی بود که ایران با راه اندازی خط تولید آن، انحصار تولید این دارو را شکست.
وی افزود: هر بسته 28 عددی نوع خارجی داروی “زیپتین” حدود 270 هزار تومان در بازار عرضه می‌شد و هیچ شرکت وارداتی نیز مسئولیت واردات این دارو را به عهده نداشت و زیپتین خارجی به صورت تک نسخه ای و قاچاق در دسترس مردم قرار می‌گرفت و این در حالی است که قیمت نوع داخلی این دارو یک نهم تا یک دهم مشابه خارجی آن است و یک بسته 30 عددی آن به قیمت حدود 30 هزار تومان عرضه می‌شود.
روحانی با تاکید بر اینکه تولید داخل داروی “زیپتین” صرفه جویی ارزی بالایی را برای کشور به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: همیشه جای خالی این نوع داروها در درمان دیابت خالی بود که شرکت عبیدی نسبت به راه اندازی خط تولید آن اقدام کرد.

برابری کیفیت داروی “زیپتین” داخلی با مشابه خارجی
همچنین فرزانه جلیل فر، مدیر واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی عبیدی نیز با بیان اینکه نتایج تمامی تحقیقات حاکی از برابری کیفیت داروی “زیپتین” ایرانی با برند اصلی آن است، افزود: با توجه به تهیه دستگاه‌های استاندارد می‌توانیم این دارو را به میزان نیاز جامعه تولید کنیم.
وی اظهار داشت: طی 6 سال گذشته بسیاری از تجهیزات ساخت، آنالیز و بررسی دارو در شرکت داروسازی عبیدی با قیمت‌های گزاف خریداری و به روز شد و به این ترتیب علاوه بر ارتقای کیفیت تولیدات امکان افزایش سرعت و حجم تولید نیز فراهم شده است.
جلیل فر افزود: در حال حاضر این شرکت از لحاظ تعداد تولیدات در برخی از موارد رتبه نخست و در برخی دیگر جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است و از نظر ارزش ریالی نیز رتبه چهارم را داراست.
مدیر واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی عبیدی در خصوص کیفیت داروی “زیپتین” ادامه داد: این دارو پس از انجام کارهای تخصصی و کارشناسی و آنالیز پایداری محصول، با نوع برند اصلی مورد مقایسه و ارزیابی قرار می‌گیرد و نتایج تمامی تحقیقات حاکی از برابری کیفیت این دارو با برند اصلی آن است.
جلیل فر با تاکید بر اینکه عوارض داروی “زیپتین” نسبت به سایر داروها بسیار کمتر است، گفت: با توجه به تهیه دستگاه‌های استاندارد و به روز کردن آنها، می‌توانیم این دارو را به میزان نیاز جامعه تولید کنیم.
وی در خصوص برنامه این شرکت برای صادرات این محصول عنوان کرد: شرکت عبیدی در زمینه صادرات جزو پیشکسوتان صنایع دارویی است اما با وجود کاهش حجم صادرات طی چند سال گذشته امیدواریم بتوانیم ظرفیت قابل توجی برای صادرات این محصول ایجاد کنیم.
به گفته جلیل فر تحقق صادرات نیازمند پشتیبانی‌های دولت و تهیه مستندات مورد نیاز برای ثبت دارو در سایر کشورها است.

sitagliptin2

از هر سه نفر در مناطق شهری یک نفر به دیابت یا پیش‌ دیابت مبتلاست
در این راستا فرزاد حدائق، فوق تخصص غدد از شیوع 30 درصدی بیماری دیابت و پیش دیابت در کشور خبر داد و گفت: داروی جدید درمان دیابت نوع دو از اُفت قند خون و افزایش وزن فرد دیابتی جلوگیری می‌کند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر شیوع بیماری دیابت در کشور حدود هشت درصد است که این آمار در مناطق شهری به 10 تا 15 درصد می‌رسد.
حدائق افزود: در صورتیکه پیش دیابت را در آمار لحاظ کنیم با شیوعی بیش از 30 درصد مواجه خواهیم بود یعنی از هر سه نفر در مناطق شهری یک نفر به دیابت یا پیش دیابت مبتلا است.
این فوق تخصص غدد در خصوص بروز موارد جدید این بیماری در کشور گفت: میزان بروز موارد جدید بیماری دیابت در سال حدود یک درصد است به طوریکه اگر 50 میلیون نفر آمار جمعیت شهری در کشور باشد سالانه حدود 500 هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.
وی کاهش انسولین و افزایش وزن را از مهمترین عوارض داروهای درمان دیابت دانست و گفت: داروی جدید درمان دیابت نوع دو اُفت قند خون در فرد ایجاد نمی‌کند و از افزایش وزن نیز جلوگیری می‌کند.
حدائق با تاکید بر اینکه “زیپتین” پس از “متفورمین” جایگاه محکمی را در درمان دیابت به خود اختصاص خواهد داد، اضافه کرد: بیماران دیابتی باید توجه کنند که هر چه دارو از کیفیت بالایی برخوردار باشد باز هم برای درمان بیماری خود باید نسبت به تغییر رفتار، سبک زندگی و تغذیه اقدام کنند و فشار خون و چربی خون خود را در کنار قند خون کاملا تحت کنترل قرار دهند.
این فوق تخصص غدد در پایان خاطرنشان کرد: بیمار دیابتی که سیگار مصرف می‌کند نمی‌تواند انتظار درمان دیابت با مصرف دارو را داشته باشد.

برامد> تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job