job job job  job        jobjob job  job

تحصیل در آلمان

تحصیل آلمان

در آلمان حدود 300 دانشگاه و به همين تعداد دانشکده های فنی ، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارد.
دانشگاه ها به چند دسته تقسيم می شوند:
موسسه آموزش عالی فنی با تاکيد بيشتر بر فعاليت علمی (fachhochschule)
دانشگاه با تاکيد بيشتر بر علوم نظری (Universitaet)
دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر (Musik und Kunsthochschule)
دانشکده تربيت بدني (Sporthochschule)
در دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس تدريس به زبان آلمانی و همچنین انگلیسی است. بنابراين قبل از اقدام برای اخذ پذيرش بايد زبان آلمانی و یا بر حسب مورد انگلیسی بياموزند.
شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر / اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوريل می باشد. آخرين مهلت جهت ارايه مدارک برای ترم تابستانی تا 15 ژانويه و ترم زمستانی تا 15 جولای می باشد. يعنی مراکز مربوطه می بايست مدارک متقاضی را تا زمانهای نامبرده دريافت کرده باشند.
در آلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصي. تعداد زيادي از دانشگاه های دولتي، معتبر و رايگان می باشد. دانشگاه های خصوصی رايگان نمی باشند و بايد در مورد آنها به وزارت علوم مراجعه کرد.
از ترم تابستاني 2004 كليه دانشگاه هاي استان Nordhein-Westfalen براي دانشجويان خارجي شهريه در نظر گرفته اند كه اين شهريه ترمي 650 يورو مي باشد.
دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان‌هايی وجود دارد که با قيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
برای تحصيل در آلمان ابتدا بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و بعد از موفقيت در اين امر برای ويزای تحصيلی اقدامات لازمه انجام شود.
حدود هزينه زندگی دانشجو در آلمان به انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کليه هزينه های جانبی حدودا 800-700 يورو می باشد كه البته اين هزينه در شهرهاي مختلف آلمان منفاوت مي باشد دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.
جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درمانی الزاميست و بيمه درمانی برای هر شش ماه حدود 300 يورو در نظر گرفته می شود.
در آلمان حدود 83 دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارد که بعضی از این دانشگاه ها بعد از 6-4 ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند ترانسفر می کنند. اکثر این دانشگاه ها رایگان هستند و تحصیل در آنها هزینه ندارد. در 90% این دانشگاه ها شرط ورود، داشتن مدرک تافل 550 می باشد ولی دانشگاههایی هم وجود دارند که متقاضیان می توانید دوره زبان را آنجا بگذرانید و نیاز به مدرک ندارند. با آنکه این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند ولی باید متقاضیان با زبان آلمانی جهت مصاحبه سفارت آشنا باشند و به دانشگاه نیز مدرک دانش زیان آلمانی ارائه دهند. در هر دانشگاه در آلمان اداره کمک به امور دانشجویان خارجی وجود دارد که کلیه مراتب انجام کار مانند: خوابگاه، بیمه درمانی و … توسط این اداره انجام می شود. حتی قبل از ورود به آلمان می توان با کمک این اداره در مورد رزرو خوابگاه اقدام نمود.
شرایط ورود به دانشگاه های آلمان
متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند؛ یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد، نمی توانند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نمایند بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.
برای بعضی از دانشگاه های آلمان، اگر در ایران شخصی دانشجوی سال سوم دانشگاه آزاد باشد می‌تواند مستقیماٌ اقدام نماید و لازم به گذراندن کالج نیست.
اگر شخصی در ایران مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای کارشناسی ارشد اقدام کند بلکه باید مجدداٌ کارشناسی رشته خود یا یکی از رشته های زیر شاخه رشته خود را در آلمان بخواند. کسانی که از دانشگاه آزاد مدرک کارشناسی اخذ کرده اند،بدون گذارندن کالج در سال اول دانشگاه پذیرفته می شوند ولی اگر معدل مدرک کارشناسی شان بالای 17 باشد می توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند.
اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه های دولتی هستند، می‌توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند اما باز هم بستگی به تصمیم دانشگاه در آلمان دارد؛ زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلوتر است. ممکن است بعضی از واحد های متقاضیان پذیرفته شود و یک سال پایین تر شروع به تحصیل نمایند و سپس می‌توانند به صورت پیوسته تا دکترا ادامه دهند.
اشخاصی که در ایران کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را دارند همانند لیسانسیه ها باید مجدداٌ از دوره کارشناسی و اگر معدلشان بالا باشد می‌توانند برای کارشناسی ارشد اقدام نمایند. دوره کارشناسی ارشد در آلمان 2 سال است.
البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می‌تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.
برای اقدام برای مقطع دکترا در آلمان بسیار مشکل است زیرا متقاضی باید شخصا در آلمان استاد راهنما پیدا کند و در بسیاری از موارد این امرامکان پذیر نیست؛ زیرا تحصیل در آلمان رایگان بوده و دانشگاه ها تمایل زیادی به جذب دانشجویان خارجی به این منظور نشان نمی دهند.
در آلمان حتما بايد برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان به زبان آلمانی آشنا باشند. برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان حتما بايد دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت نمايند.
برای ورود به دانشگاههای انگليسی زبان متقاضی به غير از دانش ابتدايي زبان آلمانی بايد IELTS 6.5 یا TOFEL 550 داشته باشند.
نظام آموزشی در آلمان
تحصيلات پيش دانشگاهي

کودکان از 3 سالگی وارد مهد کودک (Kindergarten) می شوند که آموزش قبل از دبستان است. آموزش رسمی نيز از 6 سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدايی در مدارس Grundschule 4 سال است. در اين مدت کودکان با محيط، نحوه آموزش و شرايط محل تحصيل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدايی می آموزند. سپس دوره ای 6 ساله را با برنامه های جديد آموزشی شروع کنند. تحصيل در مدارس Gymnasium و Realschule و Hauptschule ادامه می يابد. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschluss می گيرند. سپس در دو گروه وارد مرحله پايانی دوره دبيرستان می شوند. يک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندن Fachoberschule و Berufsfachschule ديپلم فنی Fachhochschulreife می گيرند سپس وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند.
گروه دوم در دبيرستان های Gymnasiale Oberstufe با گرايش های گوناگون ادامه تحصيل می دهند که پس از 13 سال، ديپلم عمومی دبيرستان (Allgemeine hochschulreife) يا Abitur می گيرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.
تحصيلات دانشگاهي

تحصيلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالي، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فني، و غيره امکان پذير است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن ديپلم دبيرستانی سيزده ساله (Abitur) است. دارندگان ديپلم های دبيرستانی 12 ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی (Feststellungsprüfung) که به تقاضای داوطلب يا پس از طی دوره های يک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتي، می توانند به دانشگاه راه يابند. انتخاب رشته دانشگاهی نيز بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد.البته در دانشگاه امکان تغيير رشته ميسر است. شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصيل کرده اند داشتن گواهينامه پايان تحصيلات 12 ساله ديپلم (Fachhochschulreife) است.
تحصيلات دانشگاهی شامل دو دوره پايه و اصلی است. دوره پايه (Diplom-Vorprüfung) حداقل 4 نيم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل 4 نيم سال برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل 8 نيم سال است.
دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کليه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسوولان ايالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامين می شود.

مجموعه دوم
رای تحصیل در دبیرستان های آلمان پذیرش در هر سنی نیازمند شرایط خاص خود میباشد و همانطور که میدانید پذیرش در مقاطع دبیرستان کار ساده ای نیست و کشور آلمان در این سنین به راحتی پذیرش نمیدهد و همانطور که میدانید تقریبا تمام مدارس آلمان به زبان آلمانی تدریس میکنند. اولین نکته ی حقوقی در مورد تحصیل در آلمان اینست که اخذ پذیرش از مدرسه، صد در صد به منزله اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیست. البته کیفیت مدارس در آلمان بالا ست و شرایط خوبی دارند و این موضوع از ارزش های آنها چیزی کم نخواهد کرداما قضیه ی مهمی که در این زمینه باید ذکر شود اخذ ویزا در مقاطع دبیرستان کار ساده ای نیست و ریسک کار بسیار بالا میباشد و شما میتوانید در این مقطع با شرایط بسیار عالی برای کشور های دیگر من الجمله انگلستان اقدام نمایید.

اقدام جهت ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دبستان و دبیرستان مستلزم در نظر گرفتن مسائل گوناگونیست، که متخصصین بخش تحصیل در آلمان در موسسه ی حقوقی ملکپور، مشاور ی مبسوط در این مورد به شما ارائه خواهند داد.

یک موضوع بسیار مهم وجود دارد، افرادی که قصد ادامه تحصیل و اقامت در کشوری را دارند باید خوب تحقیق کنند تا در یابند مناسب ترین کشور با احتساب شرایط خودشان کدام کشور است و نه اینکه هر چه عموم میگویند سرلوحه ی مسیر مهاجرتی آنها باشد. آلمان کشور بسیار پیشرفته ایست و تحصیل در آلمان نیز هدف دانشجویان و دانش آموزان بسیاری میباشد. اما آیا همه ی متقاضیان تحصیل در آلمان میتوانند ویزای تحصیلی آلمان را اخذ کنند؟ این نکته اهمیت زیادی دارد، مثلا در مورد کشور آلمان که معتبر ترین کشورعضو شنگن به شمار می رود، اخذ ویزای تحصیلی تا حدی حساس است که اگر دانشجویی در خصوص آن اقدام نماید اما درخواستش از سمت سفارت رد شود، از آنجا که فرایند اخذ ویزای تحصیلی یک فرایند حقوقیست، آثار حقوقی آن موجب میشود تا در درخواست های بعدی آن متقاضی ریسک بسیاری وارد باشد. در مورد حقوق مهاجرت به آلمان و نیز آثار حقوقی شرایط مهاجرت به آلمان میتوانید در بخش دپارتمان حقوق بین الملل موسسه ی حقوقی ملکپوربا وکلا مشورت فرمایید.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

نظام آموزشی آلمان خصوصا به وسیله ی دانشگاه های صنعتی پیشرفته اش اکنون در دنیا شناخته شده و پیشرو میباشد. شهرت دانشگاه های آلمان در این رابطه زبان زد خاص و عام است.

البته رشته های فنی دانشگاههای آلمان نسبت به دیگر رشته ها، قوی تر و از فضای رشد بالاتری برخوردار است. افرادی که درآلمان در رشته های فنی و مهندسی فارق التحصیل هستند از این امتیاز برخوردارند که برای آنها ویزای کار آلمان را اخذ کنیم .جهت کسب اطلاعات ویزای کار آلمان میتوانید به بخش کار در آلمان در وب سایت موسسه ی حقوقی ملکپور مراجعه فرمایید.

کسانی که مدارک دانشگاهی خود را از دانشگاه های آلمان دریافت می کنند عموما جهت ادامه ی تحصیل، مدرکشان مورد پذیرش اکثر کشورهای جهان میباشد. برای مثال، فارغ التحصیلان مدیریت و تجارت میتوانند به راحتی در دانشگاه های معتبر امریکا نظیر Hultو در انگلستان نظیر Buckinghamپذیرش های پیش دکتری و دکتری داشته باشند.

اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی رایگان هستند اما برای تحصیل در اغلب این دانشگاه ها باید هر دانشجو به زبان آلمانی در سطح مدرک B1 یا B2 تسلط داشته باشد. از مسائلی که متقاضیان تحصیل در آلمان با آن مواجه هستند اجبار تسلط بر زبان آلمانی و نیاز به ارائه ی مدرک زبان آلمانی پیش از اخذ پذیرش میباشد. این بدین معناست که اگر همه ی شرایط هم برای شما فراهم باشد تا جهت اخذ پذیرش اقدام نمایید ولی مدرک زبان آلمانی نداشته باشید، گام ابتدایی را هم نمیتوان برداشت. شاید این مهمترین نکته و وجه تمایز بین تحصیل در آلمان و تحصیل در کشور همسایه یعنی اتریش است چراکه ، دانشگاه های اتریش با همین شرایط و بدون نیاز به ارائه ی مدرک زبان به شما پذیرش دانشگاهی میدهند.

شاید امروزه به دلیل اجبار تحصیل به زبان آلمانی در مقطع لیسانس در آلمان، در شاخه های مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی، با یک دید بازتر بتوان دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور هایی مانند انگلستان و آمریکا را هم موردتوجه قرارداد. این امکان برای متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس به راحتی وجود دارد. جهت کسب اطلاعات از بخش تحصیل به زبان انگلیسی میتوانید به بخش تحصیل در انگلستان و آمریکا در لینک سایت موسسه ی حقوقی ملکپور مراجعه فرمایید.

قابل بیان است اگر در مورد تحصیل در آلمان و تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید می توانید با مشاورین ماتماس حاصل فرمایید.

امکان تحصیل درآلمان در مقاطع مختلف وجود دارد، شما با داشتن پذیرش دانشگاه های این کشور میتوانید جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید. آلمان کشوریست با سیستم آموزشی پیشرفته و توسعه یافته، لذا میتواند مقصد همه مهندسین و متخصصین باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان

دانشگاه های کشور آلمان تقریبا رایگان می باشد. در دوره لیسانس درکلیه ی دانشگاه ها به زبان آلمانی تدریس می شود اما در مقاطع فوق لیسانس تعداد کمی از رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شود که در این صورت مدرک زبان انگلیسی لازم می باشد که معمولا IELTS 6.5 به بالا مورد نیاز می باشد.

لازم به ذکر است که کسانی که می خواهند برای تحصیل در کشور آلمان اقدام نمایند باید به زبان آلمانی تسلط داشته و حتما مدرک معتبر زبان آلمانی را ارائه دهند.

تحصیل در دانشگاه های آلمان به دلیل کیفیت بسیار بالای آموزشی این دانشگاه ها و رتبه ی بالای دانشگاه های آن در رنکینگ های جهانی، همیشه مورد استقبال گسترده علاقمندان به تحصیل بوده است لذا به اطلاع متقاضیان میرسانیم مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

1. ترجمه مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی

2. ریز نمرات در هر سه مقطع

3. کپی صفحه اول پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

4. مدرک زبان آلمانی

5. مدرک زبان انگلیسی(در صورت نیاز)

6. رزومه کامل

7. دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی

8. پروپوزال و انگیزه نامه

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان

دانشجویانی که در مقطع دکتری در آلمان تحصیل می کنند. برخی مواقع علاوه بر تحصیل رایگان ، حقوق نیز دریافت می کنند. در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد. اما، معدل کل تاثیر مستقیمی در پذیرش خواهد داشت و متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید حداقل معدل کلشان بین ۱۶تا ۱۷در مقطع کارشناسی ارشد را احراز کرده باشند.

اولین قدم پس از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکتری (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار خواهد کرد.

دوره ی دکتری دردانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌ شود و دانشجو در این مقطع، در زمینه‌ی تحقیقاتی خود، با مشاوره با استاد راهنما به پژوهش و در کنار آن نوشتن رساله‌ی دکتری مشغول می‌شود.

در مورد تحصیل دکتری در آلمان، در رشته‌هایی همچون زیست شناسی، بخشی از تحقیقات به صورت آزمایشگاهی انجام می‌شود و در رشته‌های علوم انسانی، تمرکز تحقیقات بر مطالعات فردی است. دانشجوی مقطع دکتری پس از اتمام دوره، رساله خود را به صورت کتبی تحویل داده و در امتحان شفاهی نیز از طرح خود دفاع می‌کند. البته شرایط تشکیل کلاس ها، نحوه برگزاری کلاسها و امثالهم در دانشگاه های مختلف فرق می کند و در مورد تحصیل دکتری در آلمان به عرض میرسانیم که این دانشگاه ها اگر پذیرش دهند، امکانات عالی ارائه خواهند داد.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری از سوی هر دانشکده تعیین می‌شود و به تایید دانشگاه می‌رسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد.

بر خلاف دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ های آلمان، تصمیم برای موافقت با پذیرش داوطلبان در دوره‌ی دکتری، تنها بر عهده‌ی کمیسیون مربوطه در هر دانشکده است. بنابراین اولین اقدام پس از احراز شرایط علمی، نوشتن طرح رساله و اقدام برای برقراری ارتباط با استاد راهنما است. این امر گاها دشوارست و موجب میشود متقاضیان، تحصیل دکتری در اتریش را به تحصیل دکتری در آلمان که نیازی به این سختی ها ندارد ترجیح دهند، حتی هزینه های تحصیل در مقاطع عالیه در اتریش کمتر از آلمان بوده و زیر ۴میلیون تومان در سال خواهد بود!

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان )چنانچه مایلید در باب تحصیل در آلمان یا اعزام دانشجو در آلمان بیشتر بدانید به خصوص اگر مایلید تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در آلمان کنید ، مطالب ذیل را مطالعه بفرمایید )

آلمان از نمونه کشور هایی در اتحادیه اروپا می باشد که به دلیل هزینه های کم زندگی، افراد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند, به عنوان مثال برلین, ارزانترین پایتخت اروپا شناخته می شود و به دلیل مهاجران زیادی که در این منطقه جای گرفته شده است تنوع زیادی از فرهنگ ها در این شهر دیده می شود.

از مزیت های تحصیل در آلمان تحصیل رایگان در بیشتر ایالت های این کشور می باشد. (موسسه حقوقی ملک پور با کادری برجسته به امر مشاوره در امور حقوق بین الملل به شما مشاوره ی رایگان خواهد داد.)

تا چند سال پیش تحصیل در این کشور فقط به زبان آلمانی میسر بود اما اخیرا نه تنها تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر شده است بلکه به صورت رایگان نیز می باشد همانند دیگر رشته های آلمانی.

تقسیم بندی دانشگاه ها در کشور آلمان

دانشگاه های آلمان به سه دسته تقسیم می شود: دانشگاه ها ومدارس عالی فنی، دانشکده های تخصصی ومدارس عالی تخصصی و یا مدارس عالی هنر و موسیقی. وزارت علوم ایران, مدارک مدارس عالی فنی و هنر و موسیقی و مدارس تخصصی را نمی پذیرد و مدارک دانشگاه ها را صرفا مورد تایید قرار میدهد. لیکن اشخاصی که در مدارس عالی تخصصی و در دانشگاه ها تحصیل کرده اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت زیرا کلیه ی رشته ها در این مدارس واحد های عملی دارند که اشخاص را آماده جذب بازار کار در آلمان می نماید. علاوه بر این، دانشگاه های خصوصی نیز در آلمان وجود دارد که دارای شهریه می باشد و از نظر مقام های علمی نیز در سطح بالایی درمقایسه با سایر دانشگاه ها اتحادیه اروپا بر خوردار می باشد.

از نمونه مقاطعی که امروزه در آلمان دانشجو بین المللی می پذیرد از مقطع فوق لیسانس به بالا می باشد. همچنین این کشور با توجه به صنعتی بودن،گزینه ی خوبی برای رشته های فنی و مهندسی می باشد بدین معنا که بازار کار فوق العاده ای را جهت کار در آلمان برای مهندسین در دسترس قرار می دهد. اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که رشته ی انتخابی در مقطع فوق لیسانس تا حد امکان باید مرتبط با رشته ی مقطع لیسانس باشد. همچنین حداقل معدل مورد نیاز برای اقدام 15 می باشد.

تحصیل دکتری در آلمان به صورت Jobیا شغل است و در صورتی که به استخدام دانشگاه درآیید به شما حقوق نیز تعلق می گیرد. حداقل حقوق کارگر در آلمان ساعتی 8 یورو است و حداقل حقوق سالیانه برای کارگر تقریبا 30 هزار یورو می باشد و این رقم برای مهندسین حداقل سالی 40 هزار یورو می باشد.

علاوه بر این حتی اگر در ابتدا به استخدام دانشگاه در نیایید می توانید دوره دکتری خود را از طریق تحقیق بگذرانید که در این صورت نیز بعد از گذشت یک یا دو ترم به شما حقوق تعلق خواهد گرفت. از مهم ترین شرایط برای اقدام جهت مقطع دکتری داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا و یا حداقل مدرک زبان آلمانی B2می باشد.

جهت تحصیل در آلمان شما باید پیش از ارسال مدارک به دانشگاه مربوطه، مدارک شما مورد تایید سفارت آلمان نیز قرار گیرد. فرصت ارائه مدارک لازم و اقدام برای دانشگاه مربوطه حداکثر 8 ماه قبل از شروع ترم می باشد. در نتیجه بهتر است شما از 1 سال قبل تدارکات کارهای خود را ببینید تا به موقع بتوانید اقدام نمایید.

ساعات کار سفارت آلمان

روزهای یک شنبه، چهار شنبه و پنج شنبه، ازساعت 7:00 تا 15:30
روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت 7:00تا 16:00

سفارت در روزهای جمعه و شنبه تعطیل است.

اشخاص پس از فارغ التحصیلی می توانند برای مقطع تحصیلی بالاتر اقدام کنند یا جهت ویزای کارآلمان اقدام نمایند.

اطلاعات سوم

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، با وجود تنوع رشته‌ها و امکانات مناسب، با دشواری‌هایی نیز همراه است. آنچه برای متقاضیان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در آلمان، در وهله اول حائز اهمیت است، تامین مالی است. علاوه بر کارهای دانشجویی با حقوق ماهی ۴۰۰ یورو، راه آسان‌تری نیز برای تامین مخارج زندگی وجود دارد و آن دریافت بورس تحصیلی است.
بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی
در آلمان هشت موسسه وجود دارد که عمده فعالیتشان مربوط به حمایت مالی از دانشجویان خارجی است. این موسسات ممکن است، وابسته به یک حزب سیاسی در آلمان باشند یا گروهی مذهبی را نمایندگی کنند. از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان، می‌توان به نمرات خوب در مقطع کارشناسی، اتمام تحصیل در موعد مقرر و همچنین شرکت در سمینارهایی که از سوی موسسه مورد نظر برگزار می‌شود، اشاره کرد. علاوه بر این، نامه پذیرش از استاد راهنما، بخصوص برای دانشجویان مقطع دکترا الزامی است. آنچه برای اکثر موسسات اهمیت دارد، اطمینان از بازگشت متقاضی به کشورش پس از اتمام دوران تحصیل در آلمان است، تا از این طریق علاوه بر انتقال تجربیاتش به سایرین، وجهه مثبتی نیز از جامعه و فرهنگ آلمان به مردم کشور خود منتقل کند.
موسسه‌های گوناگون و شرایط آنها
هشت موسسه مربوط به بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی، بورسیه خود را تنها در
اختیار دانشجویانی قرار می‌دهند، که حداقل یک مقطع تحصیلی را در آلمان به اتمام رسانده باشند. اما موسسه دیگری با نام موسسه “تبادلات آکادمیک آلمان” با دفتر نمایندگی در تهران وجود دارد که شرایط دریافت بورسیه در آن متفاوت است. به طور مثال مدت اقامت متقاضی در آلمان به هنگام درخواست بورسیه نباید از یک سال بیشتر باشد. متقاضیان دانشجو در مقطع دکترا، عمده ترین مراجعه‌کنندگان به این موسسه هستند. این محدودیت از طرف سایر موسسات در آلمان وجود ندارد و متقاضیان خارجی می‌توانند حتی در ترم‌های اول تحصیل نیز بورسیه درخواست کنند.
بورسیه مشروط
با الزامی شدن شهریه دانشگاه‌ها در اکثر ایالت‌های آلمان، مسئولان دانشگاهی نگران کاهش تعداد متقاضیان خارجی در دانشگاه های آلمان و به تبع آن کاهش روابط آکادمیک با کشورهای مربوطه هستند. از همین رو به طور مثال دانشگاه بیلفلد آلمان، در ابتکاری جالب به دانشجویان خارجی این دانشگاه بورسیه‌ای مشروط ارائه می‌کند. این دانشگاه تحت شرایطی خاص، از دانشجویان خارجی، شهریه دریافت نمی‌کند و دانشجویان تنها تعهد اخلاقی دارند که در پایان دوران تحصیل، این هزینه را به دانشگاه بازگردانند. از همین رو، بورسیه مشروط نیز به انواع دیگر بورسیه‌های تحصیلی اضافه شده است.
ر کسی که مایل به تحصیل در یک موسسه آموزش عالی آلمان باشد، به مدرک تحصیلی ورودی (HZB) که معادل دیپلم آلمانی است، نیاز دارد. دانشجویان خارج از کشور برای ورود مستقیم به دانشگاه، باید پذیرش بگیرند. شرایط پذیرش و روش انتخاب دانشجو بین دانشگاه‌ها و دوره‌های تحصیلی متفاوت است. مناسب‌ترین راه برای اطلاع از شرایط هر دانشگاه تماس با دفتر بین المللی علمی دانشجویان‌‌‌ همان دانشگاه است. برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش متقاضیان خارجی نیاز به کنکور ورودی یا تست برای ورود دارند و نتایج آن در پدیرش افراد موثر است. داوطلبان می‌توانند شانس خود برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود را بسنجند: www.testas.de.

اگر مدارک تحصیلی شما برای تحصیل در آلمان کافی نیست، شما می‌توانید در این باره با آزمونی آن را ارزیابی کنید. مراکز آموزشی و دوره‌های آماده سازی زیادی برای کمک به شما وحود دارند: www.studienkollegs.de

در آلمان زبان آموزش در بیشتر دانشگاه‌ها آلمانی است. داشتن سواد آلمانی در سطح B2/C1 ضروری می‌باشد. دو امتحان زبان، آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی (TestDaF) و آزمون زبان آلمانی برای پذیرش دانشجویان خارجی (DSH) توسط همه دانشگاه‌ها یه رسمیت شناخته شده و مورد قبول است

توجه همچنین برخی از موارد استثنایی هم هست که در آن هیچ آزمون زبانی برای ورود به دانشگاه مورد نیاز نیست. در این باره پرسش‌های خود را از دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید بپرسید!

شما می‌توانید شانس موفقیت خود را در تلاش برای کسب TestDaf ارزیابی کنید:

در پورتال شناخت زبان شما می توانید برای کسب اطلاعات در باره زبان مورد نیاز در دانشگاه مربوطه جستجو و بررسی کنید.

زینه تحصیل در آلمان نسبت به سایر کشورهایی اروپایی در حد وسط قرار دارد. دانشجویان به طور متوسط در یک ماه به مبلغی در حدود ۸۰۰ یورو نیاز دارند.

برای تحصیل در آلمان هزینه‌های زیر را باید در نظر بگیرید:

عوارض وهزینه دانشجویی و تحصیلی
کمک هزینه‌های دانشجویی
هزینه‌های دانشجویی دیگر
هزینه‌های بیمه درمانی
هزینه‌های عمومی
هزینه‌های دانشجویی هر یک از ایالت‌های آلمان قانون و حکم آزاد و مستقلی درباره هزینه‌ها و عوارض دانشجویی و آموزشی دارا هستند. آمار و چگونگی هزینه‌های دانشجویی و تحصیلاتی را می‌توانید اینجا در بند‌های ۱ و۲ بیابید. در موسسات عالی آموزشی، هزینه‌های پرداختی برای هر دوره و ترم آموزشی ۵۰۰ یورو می‌باشد. دانشجویان نخبه قانونا از پرداخت هزینه معاف می‌باشند. دانشجویان کار‌شناسی ارشد و نیز دانش آموختگان کشور‌های دیگر در موسسات آموزشی عالی مستقل و آزاد موظف به پرداخت هزینه می‌باشند.

هزینه‌های ترم تحصیلی کمک هزینه تحصیلی در آلمان: این کمک هزینه شامل تمامی دانشگاههای آلمان می‌باشد و همچنین هزینه‌هایی مانند هزینه‌های اداری، خوابگاه دانشجویی، ناهار خوری دانشجویان را در بر می‌گیرد. علاوه بر این در بسیاری از دانشگاه‌ها شامل هزینه بلیط برای استفاده از حمل و نقل عمومی هم می‌شود. این کمک هزینه با توجه به نوع دانشگاه در هر ترم بین ۲۰ بورو تا ۱۵۰ یور می‌باشد.

دیگر هزینه‌های دانشجویی دانشجویان در هنگام تحصیل باید به این امر توجه داشته باشند که برخی از هزینه‌های دانشگاه شامل: خرید کتاب، گردش‌های علمی و تجهیزات کامپیو‌تر را خودشان پرداخت کنند.

هزینه‌های بیمه درمانی کسانی که در آلمان تحصیل می‌کنند بایستی بیمه درمانی داشته باشند. شرکت‌های بیمه طبق قانون موظف هستند که که دانشجویان را تا سن ۳۰ سالگی و ۱۴ ترم با قیمت مناسب بیمه کنند. این هزینه‌ها حدود ۸۰ یور در ماه می‌باشد.

توجه شما بایستی بررسی کنید که بیمه درمانیتان در آلمان معتبر باشد. در این مورد به یک تاییدیه نیار دارید تا بتوانید از خدمات معافیت بیمه ایی برخوردار شوید. شهروندان اتحادیه اروپا با کارت بیمهٍ درمانی (EHIC) می‌توانند در آلمان از خدمات بیمه ایی برخودار شوند.

خدمات عمومی هزینه‌های عمومی شامل هزینه‌های جانبی مانند خوراک و پوشاک و هزینه اقامتی می‌باشد و همچنین بطور متوسط یک سوم از هزینه‌های تحصیلی را هم در بر می‌گیرد. برای دانشجویان امکانات اقامتی مختلفی وجود دارد که مناسب‌ترین آن‌ها می‌تواند زندگی در یک خوابگاه دانشجویی با خانه‌های مشترک دانشجویی باشد.

در خوابگاه دانشجویی هزینه اتاق یک نفره بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ یوور و یک آپارتمان کوچک بین ۲۵۰ تا ۳۷۰ یورو می‌باشد. برای کسب اطاعات بیشتر در مورد وضعیت مسکن و خوابگاه دانشجویی شما می‌توانید به وب سایت اتحادیه دانشجویان و یا به خود دانشگاه مراجعه کنید. www.studentenwerke.de

دانشجویان آلمانی بیشتر ترجیح می‌دهند در خانه‌های مشترک دانشجویی زندگی کنند. هر شخصی اتاق مخصوص خودش را دارد که حمام و آشپزخانه مشترک است. هزینه اینگونه خانه‌ها بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو است. برای پیدا کردن خانه‌های دانشجویی می‌توانید به اینترنت مراجعه کنید.

www.wg-gesucht.de
www.studenten-wg.de
www.studentenwohnung.de
www.zwischenmiete.de
کسی که می‌خواهد در آپارتمانی زندگی کند، بایستی از قبل تمامی جوانب را بدقت بسنجد. هزینه‌ها بستگی به اندازه، استاندار بودن آن و موقعیت آپارتمان کاملاً متفاوت است. پیدا کردن آپارتمانی با قیمتی کمتر از ۲۵۰ یورو بسیار دشوار است. همچنین شما باید توجه داشته باشید که برق، گاز، تلفن و اینترنت خود را هم به ثبت برسانید. صاحب خانه می‌تواند در صورت لزوم میزان درآمد شما و یا حتی ودیعه‌ای را هم درخواست کند. ساده‌ترین راه پیدا کردن آپارتمان جستجو در اینترنت است.

www.immonet.de
www.immobilienscout24.de
www.immowelt.de
www.meinestadt.de
www.studium-ratgeber.de
اگر شما در آلمان هستید اما هنوز نتوانستید مکانی را برای اقامت خود پیدا کنید، می‌توانید بطور موقت از یک هتل یا خوابگاه جوانان و یا حتی هتل دانشجویی اتاقی را اجاره کنید.

هتل‌های دانشجویی جهت کار دانشجویی www.studentenwerke.de

خوابگاه-پیوندها :

www.hostelworld.com
www.jugendherberge.de
www.hostelbookers.com
بسته‌های خدماتی برای دانشجویان بین المللی: برخی از اتحادیه‌های دانشجویی به متقاضیان خارجی بسته‌های خدماتی ارائه می‌دهند. این خدمات شامل: اتاق نشیمن، بیمه درمانی، موادغذایی، سهمیه دانشجویی و همیچنین رویدادهای فرهنگی است. بعضی از اتحادیه‌های دانشجویی خدمات بیشتری همچون دوچرخه، کامپیو‌تر، ظروف و یا دوره‌های کلاس زبان را هم عرضه می‌کنند. این خدمات می‌تواند برای یک یا دو ترم باشد. شما می‌توانید در این رابطه از اتحادیه دانشگاهی خود تحقیق کنید.

توجه در آلمان برای دانشجویان در مراکزی همچون: موز‌ها، سینما‌ها، استخرهای شنا، همچنین در برخی تعرفه‌های تلفن، بلیط قطار، و اشتراک روزنامه‌ها یک سری تخفیف ویژه قائل هستند. شما می‌توانید شخصاً در این باره تحقیق کنید.

امکانات برای تامین مالی تحصیل

شما می‌توانید در موسسه مبادلات آکادمیک آلمان برای تامین تحقیقات علمی خود از بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

همچنین اطلاعات زیادی درباره تحصیل در آلمان را می‌توانید در صفحه ۱، تحصیل در آلمان بیابید.

فرصت‌هایی برای ادامه تحصیل

تحصیل کردن در سیاست آموزش و پرورش آلمان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در آموزش حرفه ایی شما بایستی با پیشرفت تکنولوژی و اقتصادی همراه شوید تا بتوانید بر تغییرات متفاوت اجتمایی غلبه کنید.

در اینترنت شما به راحتی می‌توانید در مورد فرصت‌های آموزشی در آلمان اطلاعات به روز کسب کنید:

www.bibb.de
www.die-bonn.de
www.dvv-international.de
kursnet-finden.arbeitsagentur.de


www.einzelhandel.de

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job