Sunday, 28. June 2015  ir    ir ir
تخم مرغ گیاهی و فواید آن تخم مرغ گیاهی و فواید آن
تخم مرغ یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین غذای دنیا است وخواص زیادی هم برای آن قایل هستند. اما حقیقت این است که تخم... تخم مرغ گیاهی و فواید آن

hampton-creek-josh-1024x764

تخم مرغ یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین غذای دنیا است وخواص زیادی هم برای آن قایل هستند. اما حقیقت این است که تخم مرغ با وجود خوشمزگی و صرف نظر از مضرات اکولوژیک و زیست محیطی ناشی از مرغداری ها و خوراک مصنوعی و شیمیایی آنها برای سلامتی مضر است. تخم مرغ بسیار زود الوده به باکتری می شود و زود دچار آلودگی باکتریایی و سم می شود. تخم مرغ حاوی چند سم هستند و معروف ترین آن دیوکسین است. ضما تخم مرغ یکی از عومل مهم ناراحتی های گوراشی و ناراحتی معده هم هست. برای کبد مضر هست. پروتئین های سولفور دار تخم مرغ خطرناک هست. پروتئین های وارداتی به بدن ریسک بالایی از خطر به همراه دارند و موجب تحریک مضر سیستم ایمنی و بیماری های خود ایمنی می شوند. موجب تشدید یا علت بیماری های کلیه پوکی استخوان و آرتروز می شود.

میتونین یکی از اسید آمینه‌های حاوی سولفور است. محصول نهایی سوخت و ساز اسید آمینه‌های سولفوردار، اسید سولفوریک است که یکی از قوی‌ترین اسیدهای موجود در طبیعت می‌باشد. به همین دلیل اسید آمینه‌های سولفوردار از جمله میتونین بیشترین نقش را در اسیدی کردن بدن به عهده دارند. این سولفور موجود در پروتئین تخم مرغ است که بوی خاص تخم مرغ گندیده را تولید می‌کند. سولفور همچنین در ایجاد بوی بد دهان، بوی بد بدن و بوی گندیده بادهای روده‌ای و مدفوع نقش دارد.
میتونین پس از سوخت و ساز به اسید آمینه دیگری بنام هوموسیستئین تبدیل می‌شود. تحقیقات مختلف در سالهای اخیر نشان داده‌اند که هوموسیستئین خطر ریسک ابتلا به بیماریها و حمله‌های قلبی، سکته‌های مغزی، فراموشی، آلزایمر و برخی دیگر از بیماریهای مغزی روانی را بالا می‌برد.

Vegan-sausage-and-sunnyside-ups-e1406831262409

سولفور موجود در میتونین برای سلولهای روده سمی بوده حتی در مقادیر کم قادر است بر سلولهای روده بزرگ اثر گذاشته و حتی احتمالا باعث ایجاد بیماری کولیت اولسری (ulcerative colitis) گردد.میتونین به رشد سلولهای سرطانی در بدن کمک می‌کند.
مصرف یک تخم مرغ در روز بطور کلی میزان مرگ و میر را حدود 23درصد اضافه می‌کند. این ریسک در افرادی که دچار دیابت هستند حتی بیشتر نیز می‌شود.
مصرف دو تخم مرغ در روز، ریسک سکته قلبی را به میزان 12درصد افزایش می‌دهد. در مردان جوانتر مصرف دو تخم مرغ در روز بطور کلی ریسک سکته‌های قلبی در طول زندگیشان را به میزان 30درصد بالا میبرد.
تخم مرغ یکی از بزرگترین منابع شناخته شده تولید آلرژی، آسم و اکزماهای پوستی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان می‌باشد.
آویدین (Avidin) موجود در تخم مرغ میتواند موجب کاهش ویتامین ب (بیوتین) شود. بیوتین یکی از ویتامینهای خانواده ب که در رشد سلولی، تولید و متابولیسم اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه نقش دارد.
به همین دلیل دانشمندان دنبال تخم مرغ گیاهی متناسب با محیط زیست و سلامتی مردم و سازگار با سیستم بدن هستند.

vegan-poached-eggs

تخم مرغ مصنوعی که از گیاهان ساخته شده است می تواند در انواع غذاها از جمله کیک و سس مایونز به جای تخم مرغ معمولی مورد استفاده قرار گیرد.

این شرکت 23 میلیون دلار برای تولید این تخم مرغ مصنوعی هزینه کرده است. هدف اصلی از ساخت این تخم مرغ جایگزین کردن حیوانات با گیاهان است. در ساخت این تخم مرغ از گیاهانی استفاده شده است که به آسانی رشد کرده و زمانی که با هم مخلوط می شوند، طعم طبیعی، ارزش غذایی و خواص تخم مرغ طبیعی را داشته باشند.

برای ساخت این تخم مرغ از 12 گونه گیاه از جمله یک نوع نخود که در حال حاضر به طور گسترده ای در کانادا رشد می کند، همچنین نوعی لوبیا از جنوب آسیا استفاده شده است. به گفته کارشناسان با افزایش جمعیت در جهان، روش های نوین و اختراعاتی این چنین که کارآمد بوده و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد.

این شرکت آمریکایی که Hampton Creek نام دارد با استفاده از پشتوانه مالی لی کا- شینگ یکی از ثروتمند ترین مردان آسیا این تخم مرغ مصنوعی را ساخته است .

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.