job job job  job        jobjob job  job

سفر اشتاین مایا به وین و پوکر اتمی

stein meir

ایرانبیلد> اشتاین مایا steinmeier وزیر امورخارجه آلمان برای حل مذاکرات اتمی ایران وارد وین شد و با موگرینی مسئول سیاسی اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرد. او به حل پرونده اتمی در مذاکرات اظهار خوش بینی کرد. سیاست المان در مقابل پرونده اتمی ایران به مواضع چین و روسیه نزدیک شده است اما مشکل اصلی دولت امریکا در درجه اول و فرانسه در درجه بعدی قرار دارد. دولت فرانسه با مذاکرات پی در پی با اسراییل و عربستان و تطمیع فرانسه توسط این کشورها مواضع متناقضی دارد. البته همه این کشورها زیر سایه سیاست های امریکا قرار دارند.

ایران در مذاکرات لوزان به مواردی موافقت کرده بود که اکنون توسط رهبری ایران از جمله دسترسی به مراکز نظامی  و دانشمندان اتمی پذیرفته نشده است و همین مذاکرات را با دشواری روبرو کرده است و هیات ایرانی قادر نیست بدون اجازه و رضایت فرماندهان نظامی در این موارد تصمیم گیری کند.

برخلاف اظهار خوش بینی وزیر خارجه آلمان، توافق در وین بعید به نظر می رسد. در صورت شکست توافق اتمی، بعید می رسد ایران دوباره مثل سابق مانند آنچه پیش از توافق زنو  جریان داشت فعالیت هسته ای خود را گسترش دهد و احتمالا تا پایان دوره اقای روحانی همین وضعیت و فعالیت محدود اتمی مطابق با توافق ژنو اول، در ازای گرفتن مبلغی از بدها ادامه خواهد یافت. البته این می تواند جایگاه دولت آقای روحانی را در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری متزلزل و شکننده کند.

به گزارش صدای فرانسه در حالی که بیش از دو روز به پایان مهلت مذاکرات اتمی باقی نمانده، شخصیت‌های اروپایی حاضر در وین ابراز امیدواری کردند که با وجود همۀ مشکلات، بتوان به نتیجه رسید. وزیر خارجۀ آلمان نیز گفت که اگر توافق اتمی به دست آید، ایران طی سال‌های آینده به سرعت تغییر خواهد کرد. در تهران، علی لاریجانی هشدار داد که «ایران را مجبور نکنید که با شتاب بیشتری در مسیر فناوری هسته‌ای پیش برود».

روز یکشنبه ٢٨ ژوئن/٧ تیر، خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا، هنگام ورود به محل مذاکرات در وین گفت: «مسلماً دشوار خواهد بود. همیشه دشوار بوده اما غیرممکن نیست»…

به گفتۀ او «مسئلۀ اصلی، ارادۀ سیاسی است. اگر همۀ طرف‌های مذاکره این ارادۀ سیاسی را نشان دهند، موفق خواهیم شد».

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجۀ آلمان به رسانه‌های کشورش گفت: «در صورت حصول توافق، ایران تا ده پانزده سال آینده، دیگر این کشور امروزی نخواهد بود».
به عقیدۀ وزیر خارجۀ آلمان «اگر ایران بتواند از انزوای جهانی خود خارج شود، وضعیت سیاست داخلی‌اش نیز تغییر خواهد کرد».

در تهران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به غربی‌ها هشدار داد که مبادا ایران را از مذاکره منصرف کنند. او گفت: «آنها تصور می‌کنند که باید قدرت چانه‌زنی خود را بالا ببرند تا در روزهای آخر مذاکرات، بهرۀ بیشتری نصیب آنها شود».
لاریجانی خطاب به طرف‌های مذاکره گفت: «تصور نکنید ایران هنوز نیازمند توافق است. ما از توافق استقبال می‌کنیم چون به نفع همه است اما فکر نکنید که فشار بیشتر از این را تحمل می‌کنیم».
او افزود: «ایران را از راه مذاکره منصرف نکنید. مجبور نکنید ایران در مسیر فناوری هسته‌ای با شتاب بیشتری پیش برود… ما به تحمل مسایل و مشکلات عادت کرده‌ایم، بنابراین رفتارتان سنجیده باشد».

اما در وین، فیلیپ هموند، وزیر خارجۀ بریتانیا تأکید کرد که عدم توافق بهتر از توافق بد است. او گفت: «خطوط قرمزی هست که ما نمی‌توانیم از آنها عبور کنیم».

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job