Friday, 26. June 2015  ir    ir ir
فنگ شویی جیست فنگ شویی جیست
فنگ شویی feng shui (به چینی: 風水) که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا... فنگ شویی جیست

feng shui

فنگ شویی feng shui (به چینی: 風水) که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد. مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است.

در فلسفه فنگ شوی، چی (Qi یا chi) نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا (دَم کیهانی) یا (انرژی حیاتی) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است.

اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شا چی (Sha Chi) یا همان شا نامیده می‌شود.

انباشتگی و بی نظمی (مثلاً اتاق نامرتب و کپه‌های لباس، یا وسایل بی مصرف در کیف، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می‌شود.

برای جریان داشتن چی باید از خطوط نوک تیز اجتناب کرد. مثلاً اثاثیه‌ای که لبه گرد دارند بهتر از وسایل نوک تیز است. زیرا چی در خطوط منحنی حرکت می‌کند و شاچی در خطوط تیز و شکسته.

یین و یانگ نیز در فلسفه فنگ شویی کاربرد دارد و سعی در به تعادل رساندن آنها می‌شود

losho2

پنج عنصر

در فلسفه چینی عناصر اربعه نداریم بلکه پنج عنصر (Wu shing یا Wu xing) داریم! این پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز، آب هستند. عدد ۵ در چین عدد بخت است. بر خلاف عناصر اربعه چینیان معتقد نبودند که جهان از عناصر پنجگانه ساخته می‌شود بلکه معتقدند این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می آفریند.

چرخه سازنده با فلشهای سیاه (به شکل پنج ضلعی) و چرخه مخرب با فلشهای صورتی (به شکل ستاره) نشان داده شده است.
چرخه سازنده: این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می آفریند یعنی: آب، چوب را تغذیه می‌کند. –> چوب، سوخت آتش است. –> آتش، خاک را (به شکل خاکستر) به وجود می‌آورد. –> فلز از خاک بدست می‌آید. –> فلز می‌تواند مانند آب جاری شود.

چرخه مخرب: اگر این عنصرها نادرست استفاده شوند (یکی در میان استفاده شوند) خطرناک می‌شوند و چرخه مخربی ایجاد می‌کنند. زیرا: آب، آتش را خاموش می‌کند. آتش فلز را ذوب می‌کند. فلز، چوب را می‌برد. چوب، خاک را می فرساید. خاک، آب را آلوده می‌کند.

چرخه تحلیل برنده: برعکس چرخه سازنده است زیرا آتش چوب را تحلیل می‌برد. چوب آب را ضعیف می‌کند. آب فلز را، فلز خاک را، و خاک آتش را تحلیل می‌برد. چرخه تحلیل برنده با چرخه مخرب فرق دارد زیرا چرخه مخرب “شا چی” تولید می‌کند ولی چرخه تحلیل برنده انرژی منفی ایجاد نمی‌کند فقط عنصر مورد نظر را کمی ضعیف می‌کند و اگر عنصری بیش از حد وجود داشته باشد می‌توانیم از چرخه تحلیل برنده استفاده کنیم تا بدون ایجاد انرژی مخرب تعادل را در محیط به وجود بیاوریم.

losho

هشت جهت

در فنگ شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین هر یک از عناصر پنج گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می دادند که تا به امروز در کلیه متون فنگ شویی به جای خود باقی است . جهت‌های قطب نما نیز در فنگ شویی مهم هستند. هر جهت (شمال-جنوب-شرق-غرب-شمال شرقی-شمال غربی-جنوب شرقی-جنوب غربی) با یکی از عناصر پنجگانه در ارتباط است و بر هم تاثیر دارند. هنگام دکوراسیون یا حتی هنگام ساختن ساختمان به این جهت‌ها دقت می‌کنند.

آب –> شمال

چوب –> شرق، جنوب شرقی

خاک –> مرکز، شمال شرقی، جنوب غربی

فلز –> غرب، شمل غربی

مربع لوشو

 مربع لوشو (Lo Shu Square) نوعی مربع جادویی ۳ در ۳ است که احتمالاً باستانی‌ترین روش استفاده از فنگ شویی است و طبق افسانه‌های چینی، امپراتور یو آن را بر لاک یکلاکپشت غول پیکر پیدا کرد! به هر خانه این مربع یک عدد تعلق دارد. از هر طرف که این اعداد را جمع کنیم حاصل آن ۱۵ می‌شود. کل خانه یا ساختمان، اتاق، دفتر کار، میز و هر چیزی را می‌توان بر اساس مربع لوشو و با در نظر گرفتن جدول بالا چید تا بهترین نتیجه را بدهد و هر بخش از خانه به یک حوزه زندگی انسان (مثلاً روابط، سلامتی، حرفه، …) مربوط می‌شود. البته از مربع لوشو به چند روش مختلف می توات استفاده کرد.

روش رایج: ۱=دورنمای کاری-شغلی، منزلت شما از دیدگاه خودتان ، ۲=ارتباطات از هر نوع به خصوص ارتباط عاطفی، ازدواج، شراکت و همراهی طولانی مدت ، ۳= روابط خانوادگی، گذشته، نیاکان شما ، ۴= خوشبختی و سعادت ، ۵= سلامتی جسمی ۶= خدایان و ارواح، آنهایی که قادر به کمک به شما هستند ۷=کودکان، باروری، خلقت، علایق و اوقات فراغت، هدیه‌های جالب ۸= دانش و تحصیلات، نوآوری و خلاقیت ، ۹=شهرت، نام نیک، احترام برای شما

losho3

بازتاب فنگ شویی در ایران

در ایران کتاب های بسیاری در این باره ترجمه و منتشر شده است وهمچنین کلاس هایی برای آموزش آن برگزار می گردد و نیز یک فیلم سینمایی با نام نارنجی پوش به کارگردانی داریوش مهرجوییبا الهام از این مکتب در سال 1390 ساخته شده است .
کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون

فنگ شویی بر این اساس است که رنگ ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آنها می گذارد. چند مورد از اثر رنگ ها به این قرار است: برای خوش شانسی از رنگ قرمز استفاده می شود. این رنگ بهترین گزینه برای ورودی منزل است. زرد و بنفش رنگ های مبارک و سودمندی برای روحیه انسان تلقی می شوند. برای تازگی و رشد از رنگ سبز استفاده می شود.

رنگ های تیره باعث احساس آرامش و نیز ممکن است باعث پایین آوردن خلق شوند در حالی که رنگ های روشن باعث افزایش انرژی و شروع انجام کار می شوند. نارنجی و قهوه ای سمبلی از سلامتی و دانش هستند.

feng

در حالی که آینه ها در دکوراسیون کاربرد دارند، در فنگ شویی به عنوان وسیله ای برای جذب کردن، حرکت یا تغییر جهت انرژی بکار برده می شوند. آینه ها باعث بزرگ شدن یک فضا، صاف کردن دیوار، یا پنهان کردن فضا بکاربرده می شوند. در فنگ شویی اغلب آینه ها به شکل دایره یا هشت ضلعی هستند. نکته مهمی که در مورد آینه ها در فنگ شویی وجود دارد این است که آینه ها باید کامل بوده و به شکلی نباشند که اشیا را تکه تکه تقسیم کنند.

ضرورت بکارگیری ساعت در فنگ شویی اندازه گیری گذر زمان است. فضاهای مناسبی در خانه برای نشان دادن ساعت وجود دارد. آشپزخانه، اتاق نشیمن یا اتاق کار از بهترین جاها هستند. وجود ساعت در اتاق خواب ضرورت دارد.

در فنگ شویی بکار بردن نقاشی های متعدد می تواند انرژی محیط را از لحاظ سلامتی، دانش، خانواده، عشق، شهرت و ثروت افزایش دهد. برای افزایش طول عمر و سلامتی بیشتر عکس هایی از آهوی کوهی، دختران زیبا، درخت کاج یا بامبو را در سمت راست نصب می کنند. برای ایجاد فضای دانش و معرفت از رنگ زرد و بژ برای محیط استفاده می شود. برای پیشرفت شغلی اتاق کار را در قسمت شمالی خانه قرار می دهند. از رنگ سفید در منزل برای استحکام پیوند خانوادگی استفاده می شود.

اصول چیدمان فنگ شویی

به كمك فنگ شویی فضای داخلی خانه را اصلاح كنید و انرژی های مثبت را به جریان اندازید. خانه شما از این پس مظهر آسایش، آرامش و نشاط خواهد بود. فنگ شویی در لغت به معنای آب و باد است و به هنر چیدمان محیط برای ایجاد تعادل و هماهنگی بهتر میان انرژی هایی كه ما را احاطه كرده اند گفته می شود. اصول فنگ شویی با زندگی های پراضطراب و خانه های مدرن ما مطابقت دارد.
اشیا را تلنبار نكنید
اشیای غیرلازم را حذف كنید تا شاهد تجدید حیات و جریان انرژی و فوران نیرو در رگ های زندگی تان باشید. این یك لطف عملی، محسوس و ملموس است كه می توانید در حق خود روا دارید.
● چهار ویژگی اشیای تلنبار شده:
▪ مورد استفاده نیستند یا دوستشان ندارید.
▪ نامرتب و نامنظم اند
▪ برای یك محیط كوچك، زیادند
▪ هر چیز ناتمام
حفظ اشیای زائد در گوشه و كنار منزل می تواند تأثیر مخربی داشته باشد. در خانه خود كشوی مخصوص نگهداری اشیای زائد داشته باشید. لازم نیست مرتب باشد هدف از وجودش پالایش انباشتگی است. جایی برای حفظ و نگهداری از متعلقات شما تا مابقی فضای خانه تابناك، گشاده و انرژی در آن سیال و در حركت باشد نه راكد و ایستا.
پاك و خلوت نگهداشتن در ورودی بسیار مهم است. انباشتگی در نزدیكی در ورودی اصلی خانه تان تلاش و تكاپوی غیرلازم تولید می كند. هر چیزی را كه پشت درها است و نمی گذارد درها كامل باز شود مانند گیره ها و جالباسی ها یا اثاث منزل از جمله سطل زباله یا سبد لباس، بردارید. وقتی درها به آسانی باز نمی شود، انرژی نمی تواند آزادانه در خانه شما بچرخد.
اتاق خواب شما انباری نیست. درست نیست كه رایانه، دوچرخه ورزشی، وسایل شكسته و اشیایی كه استفاده نمی كنید را در این اتاق بگذارید. انباشتگی در اتاق خواب ممنوع است. انرژی نامطلوبی پیرامون لباس های چرك حركت می كند. هرگز سبد لباس های چرك را در اتاق خواب نگذارید. دست كم هفته ای یكبار ملافه ها را بشویید و عوض كنید تا انرژی تان پاك و سرشار از طراوت و نیروی حیات شود.
بهترین چیزی كه در كشوی تخت خواب می توانید نگهدارید ملحفه ها و حوله های تمیز یا لباس خواب و سایر البسه كاملاً تمیز است.
انباشتگی در كمدها و گنجه ها همچون مشكلاتی در حال تعلیق، منتظرند
بعضی افراد حتی لباس هایی را كه در ۲۰سال گذشته نپوشیده اند نگه می دارند. بهانه شان این است كه اگر آنها را به اندازه كافی نگهدارند دوباره باب روز می شود. اگر آن لباس را سال گذشته نپوشیده اید، رهایش كنید و طی این مدت اگر تمایل به پوشیدن لباس نداشته اید زمان آن لباس به سر رسیده است.
در بعضی از حمام ها از زمین تا سقف انبوهی از وسایل و كالاهای زیبایی و آرایشی چیده شده است. این لوازم در گوشه و كنار از روی قفسه ها و طاقچه ها گرفته تا درگاه پنجره و حتی دورتادور وان حمام و روی كف زمین به چشم می خورد و در هم ریختگی ایجاد می كند.
كار درست این است كه با نصب محفظه ای این به هم ریختگی را سر و سامان بخشید.
پاركینگ، انباری اشیای بی مصرف نیست
گاراژ و پاركینگ خودرو، محوطه محبوب معتادان انباشتگی است. مكانی برای حفظ قطعات ماشینی كه دیگر صاحبش نیستید. از گاراژ می توان برای نگهداری اشیا استفاده كرد اما اشیایی كه دوستشان دارید و از آنها استفاده می كنید فضای مرتب و منظم پاركینگ می تواند شادی بخش باشد.
جای انبار كردن اشیا در كشورهای مختلف، فرق دارد
در استرالیا مردم دوست دارند اشیا را در پاركینگ منزل یا یك انباری در زیرزمین روی هم تلنبار كنند. در انگلستان اتاق زیر شیروانی یا سرداب، در ایرلند گلخانه یا حیاط خلوت پشت ساختمان و در آمریكا در همه گوشه و كنار محل تلنبار كردن اشیاست.
● كتاب های كهنه را نگه ندارید
چسبیدن به كتاب های كهنه مشكلی همگانی است. اما مشكل چسبیدن به كتاب های كهنه این است كه به شما اجازه نمی دهد فضایی برای آرمان ها و اندیشه های نو بیافرینید. كتاب هایتان نمایانگر عقاید و باورهای شما هستند. وقتی كه كتاب های زیادی در قفسه های كتابخانه خود دارید در عقاید و باورهایتان مصر می شوید و مانند كتاب های كهنه و قدیمی تان انرژی بو گرفته و پوسیده ای از وجودتان می تراود. اهدای كتاب به كتابخانه محله یك راه حل عالی است. همچنین می توانید آنها را به كسانی كه كتاب دست دوم می خرند بفروشید. به طور همزمان هم رهایی از انباشتگی است و هم معامله.
اگر انبوهی از بریده های جراید دارید مهلت نگهداری برایشان در نظر بگیرید و اگر تا آن روز معین بایگانی نشدند آنها را روانه سطل زباله كنید. پس از خواندن مجلات آنها را نگاه ندارید مجلات را بخوانید و سپس به خانه سالمندان یا مطب پزشكان یا مدارس، یا سایر اماكن عمومی اهدا كنید.
عكس هایی را كه یادآور دوران سخت گذشته است نگه ندارید. فقط آنهایی را نگه دارید كه خوشحالتان می كند و احساس خوبی به شما می بخشد. مابقی را دور بریزید و فضا را خلوت كنید. جایی برای ورود موهبت های تازه و بهتر بیافرینید.
میز تحریرتان را خلوت كنید و امور كاغذی تان را به حداقل برسانید. زیرا این امر یكی از رموز موفقیت در كسب و كار است. میز تحریر پالایش یافته و منظم نمایانگر ذهنی پالایش یافته و منظم است و ذهن پالایش یافته و منظم قادر به مشاهده دقیق و دارای نقطه نظرهای سودمند است. اگر در كاغذ غوطه ور باشید همانجا خواهید ماند.
● هدیه هایی را كه دوست ندارید، نگه ندارید
هدایایی را كه دوست ندارید رها كنید. آنچه را كه دوست دارید دارای انرژی نیرومند و درخشان و تابناك است و هدایایی كه دوستشان ندارید دارای انرژی متعارض و ناراحت كننده ای است كه موجب می شود شادابی وجودتان كاهش یابد. در واقع در خانه تان انرژی تیره ای تولید می كند.
آنچه نیاز به تعمیر دارد مكنده انرژی است. به این دلیل كه همه متعلقات شما در پناه مراقبت و حمایت خودتان قرار دارد. شاید با خیال راحت آن تعمیر را به تعویق اندازید اما ذهن نیمه هشیارتان آن را پیگیری می كند و هر بار كه آن شیء یا هرچه را كه یادآور آن باشد می بینید انرژی تان فروكش می كند.
وقتی تجهیزاتی می خرید جعبه اش را به مدت ضمانت اش نگهدارید و بعد دور بیندازید. به این بهانه كه شاید یك روز بخواهید اسباب كشی كنید و برای بسته بندی به جعبه نیاز داشته باشید، آن را برای ابد نگاه ندارید و اگر ناچار به نگهداری جعبه شدید مقوایش را به صورت مسطح نگاه دارید تا جای كمتری بگیرد. در این صورت از انرژی خالی هم خبری نخواهد بود.
● ورودی خانه
ورودی، فضای ارتباطی بین دنیای بیرون و آشیانه گرم و نرم شماست. در این مكان است كه افراد و انرژی ها داخل و خارج می شوند. از نظر فنگ شویی در ورودی خانه دهانه خانه است زیرا انرژی حیاتی مكان ها (انرژی چی) پس از ورود به خانه بلافاصله در تمام اتاق ها پراكنده شده و در زندگی اشخاص جریان می یابد.
ورودی اصلی خانه را نباید به انبار و محل نگهداری اشیای اضافی تبدیل كرد. آسانسور، راه پله ها و راهروی ساختمان باید روشن و عریض باشد. تا انرژی بتواند بدون محصور شدن وارد شود و آزادانه حركت كند. از آویزان كردن رخت آویز در این فضا خودداری كنید. نصب یك لوستر با كریستال های كوچك باعث افزایش انرژی مثبت و مفید می شود. اگر این كار با سبك دكوراسیون شما سازگاری ندارد از لامپ های هالوژن یا نورافكن های كوچك چند جهته استفاده و نور را به چهارگوشه ورودی پخش كنید.
اگر ورودی كوچك است یك آینه بزرگ در آن نصب كنید ولی مراقب باشید آینه را جلوی در ورودی قرار ندهید زیرا از نظر فنگ شویی این كار انرژی مثبت را بازپس می فرستد. در سرویس های بهداشتی نباید آینه روبه رو قرار گیرد زیرا انرژی وارد آنجا شده و تحلیل خواهد رفت. اتاق خواب و آشپزخانه نباید روبه روی در ورودی باشند اگر اتاق خواب روبه روی در ورودی باشد ناخودآگاه احساس ناامنی خواهید كرد. زیرا اتاق خواب شما در معرض دید است. در مورد آشپزخانه نیز مدام احساس گرسنگی خواهید كرد. در عوض بهتر است اتاق نشیمن روبه روی در ورودی باشد. توصیه می شود مقابل در ورودی فرش نرمی پهن شود. در صورت امكان گذاشتن یك كنسول و گلدان طرحدار روی آن، مناسب خواهد بود. دیوار روبه روی در ورودی محل مناسبی برای نصب دعاها و نمادهای مذهبی است.
● آماده سازی نهایی
اكنون دیگر می دانید كه قصد دارید به پالایش چه میزان از انباشتگی بپردازید. پس چند جعبه مقوایی یا كیسه زباله دم دست بگذارید تا همچون امدادگران كمكتان كنند. اگر خواستید از جعبه استفاده كنید می توانید آنها را چنین نامگذاری كنید.
▪ جعبه آشغال ـ محتوای این جعبه دورانداختنی است و وارد سطل زباله می شود.
▪ جعبه تعمیرات ـ محتوای این جعبه همه اقلامی است كه مطمئن هستید می خواهید نگاهشان دارید ولی به تعمیر یا ایجاد تغییر نیاز دارند.
▪ جعبه معامله ـ محتوای این جعبه همه اقلامی است كه می خواهید بفروشید یا ببخشید یا مبادله و معاوضه كنید.
▪ جعبه اقلام عبوری ـ محتوای این جعبه همه اقلامی است كه باید به جای دیگری در خانه تان تغییر مكان بدهند.
▪ جعبه تردید ـ محتوای این جعبه اقلامی است كه هنوز نمی دانید می خواهید آنها را نگه دارید یا دور بیندازید.
▪ جعبه هدایا ـ شامل اقلامی است كه می خواهید به دوستان یا خویشاوندان هدیه دهید.
▪ جعبه امور خیریه ـ شامل اقلامی كه می خواهید به سازمان های خیریه مدارس یا كتابخانه ها هدیه كنید.
▪ جعبه مرجوعی ـ شامل اقلامی كه می خواهید به صاحبانشان بازگردانید.
▪ جعبه فروش ـ شامل اقلامی كه می خواهید آنها را بفروشید یا با چیزهایی كه نیاز دارید معاوضه كنید

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.