Saturday, 20. June 2015  ir    ir ir
شهر أبها کجاست شهر أبها کجاست
دیروز مجاهدان حوثی یمن شهر أبها را هدف قرار دادند. شهر أبها به علت وجود سد و کوههای بلند شهری سرسبز و گردشگرپذیر است.... شهر أبها کجاست

Abha_from_Abha_Palace_Hotel

دیروز مجاهدان حوثی یمن شهر أبها را هدف قرار دادند. شهر أبها به علت وجود سد و کوههای بلند شهری سرسبز و گردشگرپذیر است. فاصله این شهر تا مرز یمن 111 کیلومتر است.
اطلاعاتی درباره این شهر ارائه می گردد.
ابها (به عربی: مدینة أبها) ، شهری است کوهستانی در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. این شهر مرکز فرمانداری استان عسیر است. شهر ابها در قلهٔ کوه جبال سروات قراردارد، ودر أقصی جنوب غربی مملکت عربستان سعودی واقع شده‌است.
از سمت‌های: شمال و مشرق: استان خمیس مشیط، و از سمت شمال غربی: استان النماص، واز جهت غرب وجنوب غربی: به استان حائل محمد می‌گردد.

در سنگ نبشته‌ها ودر بعضی کتب تاریخی وهمچنین از گفتار پژوهشگران آمده‌است که این شهر در دوران قدیم: (أبقا) می‌نامیده أند، ویکی از نقاط تحت نفوذ مکملت سبا بوده‌است، واز همین جا قافلهٔ شتر هدایایه ملکهٔ بلقیس ملکهٔ مملکت سبا به سوی سلیمان پیامبر برده شده‌است. در این شهر صدها أبنیه و قلعه‌های تاریخی وجود دارد که خود شاهد بر قدمت دیرینهٔ این شهر است. همچنین شهر ابها یکی از قدیمی‌ترین مکان تجمع مردم وساکنان منطقهٔ جبال السراة و سهول تهامه بوده‌است، ویکی از مشهورترین بازارهای آن دوران در این شهر قرار داشته بوده‌است که هنوز آثار آن باقی‌مانده‌است.

مساحت ابها در حدود ۵۰۰۰ هکتار است، و ارتفاعش از سطح دریا در حدود ۲۲۰۰ متر است. منطقهٔ ابها مانند حوضچه أی می‌ماند، چنانکه از بیشتر جهات کوه آن را احاطه نموده‌است، منتها از سمت شمال وشمال شرقی انخفاض کوه مشاهده می‌شود که استان خمیس مشیط واقع شده‌است.

ابها از لحاظ آب دمای هوا در زمستان سرد، و تابستان معتدل است. حراره در تابستان معتدل و از ۳۰ درجه سانتیگراد تجاوز نمی‌کند. أما در زمستان حراره به ۵ درجه سانتیگراد، وحتی در بعضی نقاط مانند السوده تا صفر وزیر صفر نیز می‌رسد. در ابها بادهای موسمی که منشأ آن اقیانوس هند است، وباد دیگر که به نام (غربی) نزد مردم مشهوراست، ومنشأ آن دریای سرخ است، ظاهر وباران می‌بارد. در فصل زمستان در ابها میزان بارندگی افزایش می‌یابد.

Abha,_Saudi_Arabia_locator_map

جمعیت ابها ومراکز توابع آن در حدود ۱۶۰۰۰۰ نفر می‌باشد، بیشتر آنان در شهر ابها زندگی می‌کنند، أما بقیه در مراکز تابعه که شامل پنج مرکز به شرح زیر می‌باشند:

السُّودَة
الشًّعَف
طَبَب
حِجْلا (مدینة سلطان)
مَرَبَة
این مراکز پنجگانه شامل (۴۲۷) روستا می‌باشند که از پیروان اهل سنت و از شاخه حنبلی هستند. بیشتر مردم کوه نشین وروستاها به کشاورزی و دامداری ودام پروری اشتغال دارند، وتعدادی نیز در ادارات دولتی مشغول به کار هستند. در تعطیلان آخر هفته وهمچنین تعطیلات اعیاد بیشتر مردم از شهر بیرون می‌روند ودر دامنهٔ کوهای تهامه و جبال السرات تعطیلی خودشان می‌گذرانند.

abha

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.