Tuesday, 2. June 2015  ir    ir ir
گزارش جالب خبرنگار آلمانی از ایران گزارش جالب خبرنگار آلمانی از ایران
ایرانبیلد: میشل کلیبرگ Michael Kleeberg خبرنگار آلمانی که در روزنامه فرانکفورتر آلگمانیه Frankfurter Allgemeine کار می کند  بتازگی دو هفته در تهران و اصفهان... گزارش جالب خبرنگار آلمانی از ایران

kleeberg

ایرانبیلد: میشل کلیبرگ Michael Kleeberg خبرنگار آلمانی که در روزنامه فرانکفورتر آلگمانیه Frankfurter Allgemeine کار می کند  بتازگی دو هفته در تهران و اصفهان اقامت داشته است گزارش جالبی از ایران در سایت فاز.نت (Faz.net) ارائه داده است.

او تهران را ابتدا با قاهره در سفر قبلی خود مقایسه کرد و از قاهره بعنوان شهری بسیار شلوغ و پر سر و صدا با فریادهای خشن عربی و مردم فقیر و زاغه نشین های فراوان یاد کرد اما او تهران را ابرشهر  جهان اسلام که جمعیت آن در روز حتی تا هجده میلیون می رسد نامید. کلیبرگ تهران را از بسیاری از شهرهای اروپایی زیباتر دانست.

او کوههای پوشیده از برف تهران را با اینسبوروک Innsbruck ( مرکز ایالت تیرول در غرب اتریش)، پارک ها، گل ها، فضای سبز و دریاچه های تهران را با هر یک از مناطق ایتالیا و پاریس و هامبورگ برابر یا برتر دانست. او گفت اتوبوس ها همه منظم و سر وقت می آیند.

او گفت در ایران بیش از نیمی از زنان بدون چادر و مقنعه بیرون می آیند. او مردم تهران و ایران را یک شهر نسبتا سکولار دید. او از یک استاد جوان اصفهانی شنید هر چی در ایران ممنوع باشد پیدا کردن و دسترسی به آن اسان تر است. 

tehran

او همچنین با تیزبینی مقایسه جالبی از حضور مردم در نماز جمعه و اعتقادات مردم شرق آلمان انجام داد. مردم شرق آلمان که در محیط کمونیستی رشد یافتند به اکثریت بی دین معروف هستند و به کلیسا نمی روند. او گفت تعداد مردمی که جمعه ها به نماز جمعه می روند از مردم شرق آلمان که به کلیسا می روند کمتر است. او جامعه ایرانی را در حال پوست اندازی و گذر عنوان کرد. او همچنین گفت احساس میکنم تفاوت آهنگ زبان عربی و فارسی برای من مثل تفاوت اسپانیولی و عربی است. که البته قیاس اشتباهی بود چون این دو زبان از دو خانواده زبانی متفاوت هستند در حالیکه اسپانیولی و پرتغالی از یک خانواده نزدیک هستند.

او گفت همه مردم ایران به زبان و فرهنگ خود بویژه به دوران پیش از اسلام افتخار می کنند.

او در پایان حسرت خود را بیان کرد که چرا بجای ایران، کشوری بربر و وحشی مانند عربستان سعودی متحد غرب و اروپا است . کلیبرگ این پرسش را مطرح کرد آیا وقت آن نرسیده است که به جای تغییر رژیم در ایران ما خودمان را عوض کنیم؟

این از موارد نادری از گزارش درباره ایران است که به سیاه نمایی نپرداخته است چون رسانه های آلمان غالبا تصوری اشتباه و عصر حجری با حکومت مذهبی خشن معرفی می کنند در حالیکه هیچ وقت از حکومت بربری عربستان چیزی نمی نویسند. هر خارجی که به ایران سفر می کند به تبلیغات دروغین رسانه های غربی و ضد ایرانی آنها پی می برد به همین دلیل ما باید تلاش کنیم توریست بیشتری وارد ایران شود و از تندروی هایی که موجب فراری دادن گردشکران خارجی می شود بپرهیزیم. باید سایت ها و تلویزیون های بیشتری در راستای معرفی چهره راستین ملت ایران با فرهنگ درخشان و رو به رشدشان هر چند با نقص های ناخواسته که باید سریعا اصلاح شوند بپردازند.

 

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.