Sunday, 17. May 2015  ir    ir ir
راز عروسک سخنگوی ادیسون راز عروسک سخنگوی ادیسون
  ادیسون بیشار از صد اختراع داشت که هر کدام از آنها برای او سرمایه هنگفتی به بار آورد و تبدیل به یک میلیاردر... راز عروسک سخنگوی ادیسون

 arus2

ادیسون بیشار از صد اختراع داشت که هر کدام از آنها برای او سرمایه هنگفتی به بار آورد و تبدیل به یک میلیاردر شد. یکی از همین اختراعات ساده و پرطرفدار او عروسک سخنگو بود.

اما بتازگی یکی از عروسک‌های قدیمی که به ایده و نبوغ توماس ادیسون ساخته شده‌ بود در هنگام تعمیر راز ساخت آن افشا شد. البته به احتمال زیاد در زمان ادیسون رقبای تجاری این عروسکها را شکافته بودند تا از راز آن آگاه شوند.

پژوهشگران به تازگی موفق به بازیابی و ترمیم اولین عروسک سخنگو در دنیا شدند که در حدود 125 سال پیش بدست توماس ادیسون ساخته شده بود.
گفتنی است، این عروسک که از دسته عروسک‌های ساخته شده توسط توماس ادیسون است در حدود سال 1890 ساخته شده و دارای یک جعبه آهنگ بسیار ابتدایی برای پخش کلماتی نامفهوم بوده است که امروزه بسیار عجیب و گوش خراش به نظر می‌رسد.

این عروسک در حال حاضر در یک کتابخانه در ایالات متحده نگهداری می‌شود و در زمان خود هزاران عروسک از این نوع بین کودکان آن عصر رد و بدل می‌شد و محبوبیتی فراوان داشته است.

در آن زمان به دلیل عدم قابلیت ضبط صدا و تکثیر آن مجبور بوده برای هر عروسک از یک گوینده در خواست کند که متن مورد نظر را که معمولا لالایی بوده از نو بخواند.

در حال حاضر به کمک فناوری‌های جدید دانشمندان موفق به بازیابی بسیاری از قطعات موسیقی و لالایی‌های خوانده شده توسط این عروسک‌های عتیقه شده‌اند.

arus

باشگاه خبرنگاران

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.