job job job  job        jobjob job  job

راز عروسک سخنگوی ادیسون

 arus2

ادیسون بیشار از صد اختراع داشت که هر کدام از آنها برای او سرمایه هنگفتی به بار آورد و تبدیل به یک میلیاردر شد. یکی از همین اختراعات ساده و پرطرفدار او عروسک سخنگو بود.

اما بتازگی یکی از عروسک‌های قدیمی که به ایده و نبوغ توماس ادیسون ساخته شده‌ بود در هنگام تعمیر راز ساخت آن افشا شد. البته به احتمال زیاد در زمان ادیسون رقبای تجاری این عروسکها را شکافته بودند تا از راز آن آگاه شوند.

پژوهشگران به تازگی موفق به بازیابی و ترمیم اولین عروسک سخنگو در دنیا شدند که در حدود 125 سال پیش بدست توماس ادیسون ساخته شده بود.
گفتنی است، این عروسک که از دسته عروسک‌های ساخته شده توسط توماس ادیسون است در حدود سال 1890 ساخته شده و دارای یک جعبه آهنگ بسیار ابتدایی برای پخش کلماتی نامفهوم بوده است که امروزه بسیار عجیب و گوش خراش به نظر می‌رسد.

این عروسک در حال حاضر در یک کتابخانه در ایالات متحده نگهداری می‌شود و در زمان خود هزاران عروسک از این نوع بین کودکان آن عصر رد و بدل می‌شد و محبوبیتی فراوان داشته است.

در آن زمان به دلیل عدم قابلیت ضبط صدا و تکثیر آن مجبور بوده برای هر عروسک از یک گوینده در خواست کند که متن مورد نظر را که معمولا لالایی بوده از نو بخواند.

در حال حاضر به کمک فناوری‌های جدید دانشمندان موفق به بازیابی بسیاری از قطعات موسیقی و لالایی‌های خوانده شده توسط این عروسک‌های عتیقه شده‌اند.

arus

باشگاه خبرنگاران

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job