job job job  job        jobjob job  job

همکاری اطلاعاتی آلمان و آمریکا ضد اتریش

المان

روز جمعه (اول مه/ ۱۱ اردیبهشت) رسانه‌های آلمان گزارش دادند که سرویس اطلاعاتی آلمان از مقامات اتریش نیز برای آژانس امنیت ملی آمریکا خبرچینی می‌کرده است.
به گزارش صدای آلمان پیش‌تر روزنامه آلمانی “زوددویچه suddeutsche” و فرستنده‌های NDR و WDR این کشور در تحقیقاتی گزارش داده بودند که سرویس اطلاعاتی آلمان سال‌های طولانی به آژانس امنیت ملی آمریکا برای خبرچینی از مقامات بلندپایه دولت فرانسه و نیز سیاستمداران اتحادیه اروپا کمک کرده است. بدین منظور از یک تاسیسات شنود در “باد آیبلینگ” واقع در شمال ایالت بایرن آلمان استفاده شده است.
به گفته کارشناسان دولتی، این جاسوسی بیشتر از مقامات بلندپایه وزارت امور خارجه فرانسه و اداره ریاست جمهوری این کشور در پاریس و همچنین از کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل صورت گرفته است. رسانه‌های یادشده این اطلاعات را بر پایه «تحقیقات داخلی از سرویس اطلاعاتی آلمان و اداره صدراعظمی این کشور» منتشر کرده‌اند.
این گزارش‌ها همچنین حاکی از آن ا‌ست که «جاسوسی اقتصادی هدفمند» نیز به صورت پراکنده صورت گرفته ولی ابعاد آن گسترده نبوده است. بر پایه اطلاعاتی که تا کنون به دست آمده، از شرکت‌هایی جاسوسی شده که ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کرده از آنها شواهدی برای معاملات و صادرات غیرقانونی به دست آورد. ولی سیاستمداران آلمان مشمول این جاسوسی نمی‌شده‌اند.
یکی از مسئولان روزنامه “زوددویچه” که به این تحقیقات آگاهی دارد گفته است: «جاسوسی سیاسی از همسایگان اروپایی ما و نهادهای اتحادیه اروپا، هدف کانونی این ماجرا بوده است». دولت آلمان و سرویس اطلاعاتی این کشور هنوز در این زمینه موضعگیری نکرده‌اند.
مساله اصلی در آلمان اکنون بر سر این موضوع است که آیا دولت آلمان از این ماجرا اطلاع داشته است یا نه. گفتنی است که در تاریخ ۱۴ آوریل فراکسیون حزب چپ آلمان در یک استعلام پارلمانی از دولت پرسیده بود که آیا از موضوع فعالیت‌های احتمالی جاسوسی اقتصادی آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان اطلاع دارد یا خیر؟ پاسخ دولت آلمان به این استعلام پارلمانی منفی بود.
نخستین افشاگری‌ها در زمینه همکاری‌های سرویس اطلاعاتی آلمان و آژانس امنیت ملی آمریکا از سوی مجله‌ی آلمانی “اشپیگل” صورت گرفت. طبق گزارش این مجله، سرویس اطلاعاتی آلمان به آژانس امنیت ملی آمریکا کمک کرده تا از جمله از ارتباطات شرکت‌های اروپایی و نیز سیاستمداران اروپایی اطلاعات جمع‌آوری کند. کنسرن تسلیحاتی EADS و نیز شرکت هلیکوپترسازی Eurocopter و نیز مقامات فرانسوی از جمله هدف‌های این خبرچینی‌ها بوده‌اند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job