Monday, 31. October 2016  ir    ir ir
ارنست لودویگ ووندا، بنیانگزار طب پیشگیری ارنست لودویگ ووندا، بنیانگزار طب پیشگیری
   Ernst Ludwig Wynder امروز به طور اتفاقی با یک دانشمند آلمانی تبار آشنا شدیم که اتفاقا امروز، روز تولد او بود. او برای... ارنست لودویگ ووندا، بنیانگزار طب پیشگیری

  wynder

Ernst Ludwig Wynder

امروز به طور اتفاقی با یک دانشمند آلمانی تبار آشنا شدیم که اتفاقا امروز، روز تولد او بود. او برای مردم ایران چندان شناخته شده نیست و همزمانی تولد او و آشنایی خودش به بخش پژوهش ما نشان از آن دارد که خودش خواسته است ما او را بشناسیم.  پروفسور ارنست لودویگ ووندا Ernst Ludwig Wynder سی آپریل 1922 در شهر هرفورد آلمان زاده شد و در 14 جولای 1999 در آمریکا در گذشت. او به دلیل یهودی بودن خانواده اش همانند انیشین مجبور به مهاجرت به آمریکا شد و در آنجا شهروند و مقیم شد. او پسرعموی بیولوژیست معروف روبرت واینبرگ بود. متاسفانه نازی ها با تفکرات فاشیستی و نژادپرستانه خود موجب فراری دادن غالب مغزهای آلمانی به آمریکا شدند. در طول جنگ جهانی دوم ارنست لودویگ به خدمت ارتش در آمد و بعلت آلمانی بودن به عنوان مترجم خدمت کرد. او پرشک و متخصص اپیدمولوژی (بیماری های واگیردار) و بهداشت همگانی بود. او هشتصد! مقاله علمی چاپ کرد. کارهای او در یک کتاب و 139 دوره علمی شرح داده شد.

پروفسور ارنست لودویگ نخستی کسی بود که در جهان با روش های علمی بالینی فهمید سیگار و دود دخانیات موجب سرطان ریه می شود. مهمتر از همه او بنیانگزار دانش طب پیشگیری (Preventive Medicin) در سال 1972 بوده است. علمی که از گسترش بیماری ها جلوگیری کرده و موجب فزایش آگاهی عمومی نسبت به بیماری ها می شود.

  wynder3  wynder5 wynder6 wynder7

Ernest Wynder and John. A. Blatnik

19 جولای 1957 واشینگتن

Dr. Ernest L. Wynder with a Rabbit

دوازده دسامبر 1957 منهتن

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.