job job job job job  job           jobjob    

کشتار شش پلنگ تنها در یک ماه!

palang

ایرانبیلد > امسال در ماه فرودین شش قلاده پلنگ توسط مردم کشته شده است! با این سرعت کشتار، بزودی پلنگ ایرانی منقرض خواهد شود. اشکال کار در اینجاست که زیستگاه های پلنگ ها و دیگر جانورانی حیات وحش در اثر افزایش بی رویه جمعیت ایران نابود شده است و محیط زیست بدون برنامه ریزی علمی پلنگ را در زیستگاه های تخریب شده رها می کند و آنها در زیستگاهی که زنجیره مواد غذایی آنها نابود شده نمی توانند زندگی کنند به گله دامداران حمله می کنند و آنها هم پلنگ ها را می کشند. تنها راه حمایت از حیات وحش در ایران، محافظت بیشتر از محیط ریست طبیعی آنهاست که در آن آهو مرال و انواع شکار پلنگ وجود داشته باشد. باید قسمت های حفاظت شده حیات وحش در ایران از نظر مساحت و تعداد چندین برابر افزایش یابد و دامداران را از این مناطق دور نگه دارند.

به گزارش تابناک به فاصله دو روز از انتشار خبر کشتار یک قلاده پلنگ ایرانی در حاشیه روستای چشم آزاد در شهرستان تربت جام، خبر می‌رسد که یک قلاده پلنگ دیگر در استان خراسان جنوبی کشته شده تا این استان در پلنگ کشی در سال 94، رکورد زده باشد.

بر اساس گزارشات موثق دریافتی از همیاران محیط زیست، روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری یک پلنگ ایرانی در نزدیکی روستای چهچهه واقع در منطقه حفاظت شده جنگل خواجه در شهرستان سرخس خراسان رضوی از بین رفته است.

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران با اعلام این خبر نوشت: لاشه این پلنگ در حاشیه جاده منتهی به روستا توسط مردم مشاهده شده و موضوع به اداره محیط زیست شهرستان گزارش می‌شود.

با اطلاع موضوع به اداره محیط زیست، بلافاصله نیروهای اجرایی و کارشناسان در محل حاضر شده و لاشه پلنگ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی منتقل می شود.

علت مرگ این پلنگ اعلام نشده اما با توجه به اینکه لاشه در نزدیکی روستا و در حاشیه جاده منتهی به روستا کشف شده است، عده ای از مردم محلی، شلیک با اسلحه شکاری و عده ای دیگر استفاده از طعمه مسموم را دلیل مرگ این حیوان عنوان کرده اند.

عجیب اینجاست که می‌بینیم با وجود گذشت حدود ۲۰ رو از این حادثه، هیچگونه اطلاع رسانی در این زمینه از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی صورت نگرفته است!

بطور حتم جلوگیری از انتشار اینگونه اخبار توسط ادارات کل، نه تنها کمکی به حفاظت از گونه های جانوری ارزشمند نخواهد کرد، محدود شدن دسترسی به اطلاعات و عدم انجام تحقیقات درخصوص دلایل مرگ و دستیابی به سایر اطلاعات مورد نیاز، تصمیم گیری صحیح و منطبق با شرایط موجود به منظور حفاظت از باقیمانده جمعیت گونه های نادر را غیر ممکن ساخته و گونه های ارزشمندی همچون پلنگ ایرانی را با سرعت بیشتری به نابودی نزدیک می کند.

اطلاع رسانی شفاف و به موقع در اینگونه موارد موجب می شود تا صاحب نظران، مدیران دستگاه های مختلف، قانونگذاران، مردم عادی و جوامع محلی با درک بهتری نسبت به شرایط و آگاهی از حساسیت های موجود، در حفاظت از گونه های در خطر انقراض، زیستگاه ها، طعمه ها و غیره تلاش نموده و با سازمان محیط زیست همکاری کنند.

گفتنی است پس از کشتار بیرحمانه یک پلنگ در بردسیر کرمان، مرگ پلنگی دیگر در کازرون بر اثر برخورد با خوروهای عبوری ، مرگ یک پلنگ در ارتفاعات پشتکوه فارس بوسیله طعمه مسموم و کشتار یک پلنگ در شهرستان ایوان در استان ایلام و مرگ پلنگی دیگر در تربت جام، این ششمین پلنگی است که طی کمتر از ۳۰ روز و از ابتدای سال جاری در نقاط متخلف کشور از بین می‌رود.

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


 width=270
 width=270
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job