fblike job contact English English English 

درمان کبد چرب

livergol

امروزه سکته مغری به خاطر چربی کبد و افزایش چربی خون در ایران و جهان افزایش یافته است. خطرناک ترین مایعی که بشر از آن استفاده می کند و نسبت به پیامدهای  آن آگهی ندارد روغن است. غذاهای سرخ کردنی با روغن بسیار خطرناک هستند. به همین دلیل توجه به کاهش چربی خون و کبد خیلی اهمیت دارد.

دکتر رضا ملک زاده، متخصص گوارش و کبد، گفت: کبد چرب یکی از فراگیرترین بیماری های کبدی در جهان و ایران است؛ در ایران دست کم 30 درصد مردم کبد چرب دارند، افرادی که مشکل گوارشی دارند ممکن است مشکل کبد چرب را پیدا کنند. در مرحله اول افرادی که دچار مشکل کبد چرب هستند باید برنامه غذایی صحیح و درست داشته باشند؛ با این حال با تغذیه نادرست، کبد افراد چرب می شود و احتمال بیماری های دیگر در افراد بالا می رود.
مهم ترین درمان کبد چرب، درمان چربی خون است؛ زمانی که افراد میزان چربی خون را پائین بیاورند بسیار زود بهبود پیدا می کنند.

مهم ترین عامل مرگ و میر برای افرادی که کبد چرب دارند نوع بیماری کبد نیست، بلکه علامت آن سکته های مغزی در 50 سالگی به بالاست.
ایرانبیلد: بهترین درمان کبد چرب خودن قرص گیاهی لیورگل است که از گیاه خارمریم یا کنگر Silybum marianum گرفته می شود و خوردن روزانه قرص آنتوم که از گیاه شوید گرفته می شود . خوردن روزانه شوریه یا عرق شوید و قرص های گیاهی لیورگل و آنتوم توصیه می شود. مهمتر از همه نخوردن غذاهای سرخ کردنی و قطع کامل استفاده از روغن هست. خوردن قرص های استاتین برای کاهش چربی خون که ای روزها معمول هست توصیه نمی شود چون عوارض زیاد دارد.

خارمريم گياه دارویی است که داراي اثرات فارماکولوژيک متنوع مانند آنتي اکسيدان، ضدالتهاب و ضدسرطان می باشند. بر مبناي برخي گزارش ها «سيلي مارين» (ماده موثره اصلي موجود در خار مريم) غلظت بعضي نوروترانسميترها را در مغز افزايش مي دهد.اين مطالعه با هدف بررسي اثر ضدافسردگي عصاره آبي و اتانولي دانه خارمريم توسط غلامرضا کريمي، دانشيار گروه فارماکودينامي و سم شناسي مرکز تحقيقات علوم دارويي و دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد طراحي و اجرا شد.در اين تحقيق با استفاده از آزمون شناي اجباري اصلاح شده، اثرات ضدافسردگي عصاره هاي اتانولي (0.24، 0.42 و 0.6 گرم بر کيلوگرم) و آبي (0.72، 1.26 و 1.80 گرم بر کيلوگرم) در موش سوري بررسي شد.

يافته هاي تحقيق حاکي از آن است که عصاره اتانولي تاثيري در افزايش زمان بي حرکتي ندارد، اما عصاره آبي زمان بي حرکتي را در موش سوري افزايش داد.به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، افسردگي يکي از بيماري هاي شايع رواني است که درمان هاي گوناگون براي آن وجود دارد. خارمريم گياهي است که داراي اثرات فارماکولوژيک مختلف مانند آنتي اکسيدان، ضدالتهاب و ضدسرطان است.بر مبناي برخي گزارش ها «سيلي مارين» (ماده موثره اصلي موجود در خار مريم) غلظت بعضي نوروترانسميترها را در مغز افزايش مي دهد.

اين مطالعه با هدف بررسي اثر ضدافسردگي عصاره آبي و اتانولي دانه خارمريم توسط غلامرضا کريمي، دانشيار گروه فارماکودينامي و سم شناسي مرکز تحقيقات علوم دارويي و دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد طراحي و اجرا شد.در اين تحقيق با استفاده از آزمون شناي اجباري اصلاح شده، اثرات ضدافسردگي عصاره هاي اتانولي (0.24، 0.42 و 0.6 گرم بر کيلوگرم) و آبي (0.72، 1.26 و 1.80 گرم بر کيلوگرم) در موش سوري بررسي شد.يافته هاي تحقيق حاکي از آن است که عصاره اتانولي تاثيري در افزايش زمان بي حرکتي ندارد، اما عصاره آبي زمان بي حرکتي را در موش سوري افزايش داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact