job job job job job  job           jobjob    

آیا فقر در آلمان حقیقت دارد؟

Armut_WiFo2012

گونتر نی یرمن، مسئول خیریه در منطقه دورنتموند می گوید:«فقر به این معناست که مردم نمی توانند مشارکت اجتماعی داشته باشند. البته در سطح اروپا تعاریف مختلفی از فقر وجود دارد مثلا اینکه اگر مردم درآمدی کمتر از ۸۵۰ یورو داشته باشند فقیر هستند. اما تنها موضوع این نیست بلکه موضوع مشارکت یا عدم مشارکت و حتی شانس مشارکت نیز مطرح است. در آلمان شاید فرصت های برابر وجود داشته باشد اما شانس های برابر وجود ندارد.»

اشتفان کانیتز، مدیر دفتر اتحادیه دموکرات مسیحی در منطقه دورتموند و نامزد پارلمان آلمان است. او با موضوع پرداخت حداقل دستمزد برای مبارزه با فقر که این روزها در آلمان مطرح است مخالف است و می گوید: «پرداخت حداقل دستمزد، از فقر جلوگیری نمی کند. برای اثبات این ادعا می توان به فرانسه نگریست. زیرا در آن کشور نیز حداقل دستمزد پرداخت می شود که حدود ۹،۵ یورو در ساعت است اما با این وجود میزان فقر در فرانسه بیش از آلمان است. واقعیت این است که آلمان از موقعیت اقتصادی خوبی بویژه در ایجاد فرصت های شغلی برخوردار است. مشکل این است که منطقه رور از دیگر مناطق آلمان جدا مانده است.»

پروفسور یوت فیشر، از دانشگاه علوم کاربردی و هنر دورتموند ایده نوینی دارد و طرفداران ایده او به تدریج رو به افزایش هستند. ایده او «حداقل دستمزد بدون قید و شرط» نام دارد و معتقد است باید به هر نفر مبلغ ۸۰۰ یورو بدون هیچ قید و شرطی پرداخت شود. او می گوید: «پرداخت حداقل دستمزد سرمایه گذاری خوبی برای آینده است و نسبت به دیگر راه هایی که ما در گذشته برای کمک به مردم استفاده می کردیم موثرتر است. کمک های اجتماعی که اکنون وجود دارند مثل حقوق بیکاری، همیشه با یک استثناهایی همراه هستند. تعریف امروز از یک شهروند عادی، شهروندی است که قادر به رقابت در بازار کار باشد و به این موضوع در آخرین گزارش دولت درباره فقر نیز اشاره شده است. اما به نظر من کلمه رقابت، یک کلمه بدبینانه است و در این گزارش از شهروند به عنوان کارگر یاد شده است که تعریف درستی نیست. به نظر من ایده پرداخت حداقل دستمزد آنهم بدون هیچ استثنایی، یک نوع سرمایه گذاری برای آینده است و پیامدهای مثبتی به همراه خواهد داشت و به همه نیز بصورت برابر می نگرد. ایده من می گوید: شما ارزش دارید و این خوب است که شما اینجایید. کاری برای زندگی تان انجام دهید و نقش تان را در جامعه بازی کنید.»

برجیت زورنر، مدیر شورای شهر دورتموند روش حذف بیکاری های بلند مدت را برای مبارزه با فقر ترجیح می دهد. او می گوید:«ما می توانیم بیکاری های بلند مدت را به کمک اشتغال عمومی حذف کنیم و این سیاست نیز باید در مقیاس بزرگی اجرا شود. ما به یک توافق عمومی در سطح جامعه نیاز داریم و من امیدوارم بتوانیم به این توافق عمومی برای لغو بیکاری های طولانی مدت دست یابیم.»

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


 width=270
 width=270
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job