job job job  job        jobjob job  job

نمايش شكوه تخت جمشيد در صربستان

serb

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های باستان شناسی صربستان که با حضور 22 فیلم از 10 کشور از جمله فیلم مستندی از ایران به نام «شکوه تخت جمشید» به مدت يك هفته از پنج شنبه شب (28 اسفند) گشایش یافته يافت، با استقبال بالاي علاقه‌مندان به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی همراه بود.

بویانا بوریچ برشکوویچ رییس موزه ملی صربستان در مراسم گشایش این جشنواره طی سخنانی اهداف این برنامه را شناساندن تمدنهای بزرگ جهان به مردم توصیف کرد و عظمت تمدن ایران و شکوه تخت جمشید را ستود.

آسیا دراچا مونتان معاون وزیر فرهنگ صربستان در امور بین الملل نیز در سخناني برگزاری چنین جشنواره‌هایی را برای آشنایی مردم با فرهنگ، تاریخ و تمدن کشورها بسیار مهم دانست .

در مراسم گشایش این جشنواره که جمع کثیری از مردم علاقه‌مند به تاریخ، فرهنگ و تمدن جهان، شخصیت‌ها و مسئولین مراکز فرهنگی و هنری کشورهای مختلف خارجی حضور داشتند، محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی اظهار داشت: ایران از دیرباز مهد تمدن جهان بشری بوده است و از این سرزمین پیام دانش، اندیشه، محبت، مهربانی، عدالت و صلح جویی به سراسر عالم انسانی راه یافته است.

شالویی افزود: عظمت ایران زمین در کنار آثار برجای مانده از آن تاریخ شکوهمند با عزت و محبت مردمان آن در هم آمیخته و با پیشرفت‌های ایران امروزی پیوندی عمیق خورده است و در واقع ایران امروز در امتداد همان تاریخ پرشکوه گذشته خود می‌باشد.

رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان اظهار کرد: منشور حقوق بشر از سرزمین پارس در اختیار جهانیان قرار گرفته و این خود نشان می‌دهد ایرانیان تا چه اندازه ای به حقوق اجتماعی و ارزشهای بشری توجه داشته‌اند.

وی درباره قدمت آثار تاریخی غنی در نقاط مختلف کشورمان از جمله در شیراز و اصفهان گفت: ایران قلب تمدن بشری و صاحب بخش عظیمی از میراث فرهنگی جهانی است.

شالويي خاطر نشان کرد: تخت جمشید از سال 1979 یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

گفتنی است این جشنواره از سوی موزه ملی صربستان و با همکاری رایزنی فرهنگی اسلامی ایران در بلگراد، مؤسسه گوته، بنیاد فرهنگی سروانتس اسپانیا، لهستان، مؤسسه فرهنگی ایتالیا، بنیاد فرهنگی یونان و مرکز فرهنگی اتریش در بلگراد سازماندهی شده است.

این جشنواره محتوای رقابتی نداشته و صرفاً به منظور آشنایی مردم با تاریخ و فرهنگ‌های مختلف و تعامل قاره ها برگزار می‌شود و به بررسی آخرین دستاوردهای تولید فیلم‌های مستند با هدف ترویج باستان شناسی و رشته‌های مرتبط می‌پردازد.

در جشنواره امسال علاوه بر فیلم ” شکوه تخت جمشید از ایران “، سه فیلم از آلمان، هشت فیلم از ایتالیا، سه فیلم از اسپانیا ، دو فیلم از اتریش و از کشورهای لهستان، یونان، اسلوونی، کرواسی، صربستان هر کدام یک فیلم مستند به نمایش گذاشته می شود.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
2 پاسخ برای“نمايش شكوه تخت جمشيد در صربستان

 1. m گفت:

  به نظرم تخت جمشید کار معماران ایرانی نبوده، چون معماری اصیل ایرانی معماری خشتی است مانند: چغازنبیل و ارگ بم و… که با آب و هوای ایران سازگار تر بوده و هزینه ساخت کمتری دارد. ولی در کشورهای اروپایی که رطوبت هوا زیاد و نزولات جوی فراوان است، بنای خشتی دوام زیادی ندارد. لذا معماران آنجا برای ساخت بناهای بادوام مجبور به استفاده از سنگ شده اند که دوام زیادی دارد و به همین دلیل پیکره تراشی هم پیشرفت پیدا نمود. که البته آن را هم از مصریان باستان آموخته اند. احتمال زیاد تخت جمشید توسط معمارانی که در جنگ ایران با روم شرقی و یونان، اسیر ایرانیان شده بودند، ساخته شده و به همین دلیل هم توسط اسکندر و یارانش به آتش کشیده شد. چون آن را متعلق به ایرانیان نمی دانستند. لذا بناهای سنگی مانند تخت جمشید مربوط به یک مقطع خاصی از تاریخ ایران یعنی زمان فتوحات می باشند و در قبل و بعد از این بازه زمانی دیگر اثری از این نوع معماری به چشم نمی خورد. و الآن هم به همین دلیل غرب سعی در تبلیغ آن و معرفی اش بعنوان نماد تاریخ و تمدن ایران دارد. چون خود را مالک معنوی آن می داند.

  • iranerbild گفت:

   معماران تمام نقاط امپراتوری شرکت داشتند امپراتوری اصولا موقعی شگل می گیرید دروازه های یک ملا بروی همه ملل دیگر باز باشد کشور بسته امپراتور نمیشود مثل آمریکا که از همه ملل هستند
   تجمیع همه هوش دانش استعدادهای جهان در یک نقطه


بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job