job job job  job        jobjob job  job

انتقاد شدید امام جمعه شیعیان ترکیه

emam jome

امام جمعه شیعیان استانبول روز گذشته با انتقاد شدید از شبکه ملی ترکیه که در آن نسبت‌های ناروایی را به حضرت امام علی(علیه السلام) روا داشته است گفت: چرا اجازه می‌دهید نوکران وهابیت بیایند و در برنامه زنده درباره شیعیان صحبت کنند.

«شیخ صلاح الدین اوزگوندوز» که در جمع صدها تن از شیعیان منطقه هالکالی استانبول سخن می‌گفت افزود: در شبکه تی. آر. تی. وان (شبکه ملی ترکیه) عده‌ای حضرت علی(علیه السلام) را مورد انتقاد قرار دادند و درباره شیعیان صحبت کردند. تی. آر. تی. یک موسسه ملی است، موسسه‌ای که مال همه ماست. اگر می‌خواستند در مورد شیعیان صحبت کنند، یک عالم شیعه در آنجا نبود که نوکران وهابیون آمدند و حرف زدند؟

روحانی برجسته ترکیه‌ای با شرم‌آور خواندن این اقدام شبکه ملی ترکیه گفت: شما به خاطر مالیات‌های ما امروز در اینجا هستید. از کاری که می‌کنید خجالت نمی‌کشید؟ چرا می‌گذارید دشمنان شیعه به نام شیعیان در آنجا صحبت کنند؟ شرم آور است!

وی اضافه کرد: تلویزیون ملی با پخش سخنان دشمنان تشیع، سخنگوی نوکران وهابیت شده است.

شیخ اوزگوندوز گفت: چنین برنامه‌ها و تبعیض‌هایی که بسیار آزادانه در مورد شیعیان صورت می‌گیرد ما را اذیت می‌کند، خداوند کشور را از شر شما حفظ کند.

وی در ادامه با انتقاد از روشنفکران و سیاستمداران ترکیه اظهار کرد: همیشه در سخنرانی‌های خود می‌گویید که به اراده آزاد مردم اهمیت می‌دهید، باید هر کسی که مردم می‌خواهند با آرا آنان در انتخابات به قدرت برسد، پس چگونه در بحرین، عراق، یمن و حتی در سوریه اجازه نمی‌دهید مردم به پای صندوق‌های رأی بروند و رهبر خود را انتخاب کنند.

صلاح الدین اوزگوندوز با تاکید بر اینکه صندوق‌های رأی در این کشورها اعتبار ندارد، اما در ترکیه اعتبار دارند افزود: صندوق‌های رأی را به عربستان سعودی ببرید و ببینید که آیا به سعودی‌ها کسی به غیر از خانواده‌شان رأی می‌دهد.

امام جمعه شیعیان استانبول با اشاره به تحولات بحرین نیز گفت: در این کشور افراد گستاخی از وزارت کشور، روحانیون سالخورده را دستگیر می‌کنند و می‌کشند؛ صرفا به این دلیل که آن‌ها تقاضای آزادی و دموکراسی دارند. آن‌ها رئیس سازمان حقوق بشر بحرین را زندانی کرده‌اند. روحانیونی را که صد برابر بیشتر از پادشاه طرفدار دارند زندانی و شکنجه می‌کنند.

وی با محکوم کردن اقدامات تبعیض‌آمیز مقامات ترک درقبال شیعیان و اقلیت‌های دینی در این کشور گفت: سیاست‌های دوگانه شما هیچ ربطی به عدالت، حقوق بشر و دموکراسی ندارد.

شایان ذکر است نویسنده ای ترک به نام «مصطفی اوز» در برنامه ای به نام “مذهب ها و فتنه ها در اسلام” که از شبکه رسمی ترکیه پخش شد، سخنان غیر صحیحی را درباره تاریخ صدر اسلام بر زبان راند.

وی با بیان مغلوط حوادث مربوط به ماجرای افک، حدیث غدیر، ماجرای قلم خواستن پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) قبل از وفات، حوادث سقیفه و ماجرای غصب خلافت، اتهامات ناروایی را به امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و نیز شیعیان وارد کرد.

اوز همچنین با اشاره به افسانه عبدالله بن سبا ، برای توجیه کلام خلیفه دوم که در زمان وفات پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) اعلام کرد “پیامبر نمرده است” مدعی شد برخی از شیعیان نیز قائل به از دنیا نرفتن امام علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) هستند!!

امام جمعه مسجد زینبیه استانبول در خطبه های نماز جمعه این شهر با اشاره به موفقیت انقلاب مردم یمن از استانداردهای دوگانه غرب به شدت انتقاد کرد و گفت: غربی ها همواره داد و بیداد راه می اندازند که طرفدار دموکراسی هستند؛ اما دروغ می گویند و این شعار چیزی جز دورویی نیست.

شیخ «صلاح الدین اوزگوندوز» ادامه داد: در یمن مردم انقلاب کردند و دیکتاتور را سرنگون کرده اند. انقلابی کاملا مردمی است و هیچ دخالت نظامی در آن رخ نداده است. یک گروه از مردم که ۵۵ درصد از ملت را شامل می شود، خواستار یک مساله هستند و البته ۴۵ درصد بقیه نیز یک گروه نیستند، بلکه متفرق اند.

وی افزود: گروه رهبری این انقلاب تا کنون سعی کرده است تمام گروه های مختلف با گرایشات گوناگون را نیز در کارها سهیم کند و شاهد آن هستیم که تنها با شرط تروریستی نبودن تمام گروه ها از راست و چپ و گرایشات مختلف در این انقلاب و مجلس آن مشارکت داشته اند. آیا این دموکراسی نیست؟ در این میان اروپا چه می گوید؟ آنها خواستار دخالت سعودی ها در مساله هستند.

اوزگوندوز تصریح کرد: در واقع اروپا می گوید ما نه به خواسته مردم یمن، که به خواسته پادشاه عربستان سعودی یعنی کشوری که همواره اقدام به تولید تروریست کرده است، اهمیت می دهیم. همین وضعیت در بحرین نیز وجود دارد و در آنجا تانک های عربستان سعودی وارد خانه های مردم می شوند.

امام جمعه مسجد زینبیه استانبول خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که آنها دموکراسی را برای ما نمی خواهند. آنها برای ما بندگی خودشان را می خواهند. آنها خواستار دیکتاتورهایی برای ملت های منطقه هستند که برای این ملت ها خدایی و برای اروپایی ها بردگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job