ایرانی ها به دنبال ساخت سپر حرارتی برای فضاپیما و موشک | ایرانبیلد

 job jobjobjob                                                 job 

ایرانی ها به دنبال ساخت سپر حرارتی برای فضاپیما و موشک

golstani fard

گلستانی فرد نفر اول سمت راست

 پروفسور فرهاد گلستانی فرد، مجری طرح پوشش های سپر حرارتی ابراز امیدواری کرد در مدت یک سال یک پروژه به پایان برسد او همچنین گفت: از آنجایی فضاپیماها، موشک ها و هواپیماهای جدید که از جو خارج می شوند، پس از برگشت بدنه آنها سرخ و داغ می شود، به فکر ساخت پوشش هایی شدیم که مشکل سرخ شدن و داغی بدنه این فضاپیماها را برطرف کند.

وی افزود: بدنه موشک ها بر اثر سرعت زیاد (سرعتی در حدود ۷ برابر سرعت صوت) و اصطحکاک شدید با هوا پس از برگشت از جو، سرخ می شود که باید بدنه آنها پوششی داشته باشد تا داغ و سرخ نشوند. این پوشش های سپر حرارتی نمونه داخلی و خارجی ندارد. این پوشش ها می توانند از بدنه موشک ها محافظت کنند تا داغ و سرخ نشود. البته ساخت این سپرها می تواند در افزایش سرعت موشک ها نیز تاثیر به سزایی داشته باشد.

به گفته وی فلز پایه این پوشش های سپرحرارتی، آلومینیوم است و از ماده دیگری به عنوان پوشش حرارتی استفاده می شود تا مقاومت حرارتی خوبی داشته باشند و استحکام فلز یا بدنه از بین نرود.

سپر حرارتی نوعی محافظ و پوشش بر لایه های بیرونی فضاپیما هستند. این سپرهای پوششی باید طوری طراحی شوند تا از فضاپیما در مقابل حرارت آتشین جو زمین به هنگام بازگشت، محافظت به عمل می آورند. سپرهای حرارتی اولیه مانند سپر حرارتی ماهواره طوری طراحی شده اند که به هنگام پایین آمدن باعث فرسایش و از بین رفتن آن می شوند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job