Saturday, 28. February 2015  ir    ir ir
ایرانی ها به دنبال ساخت سپر حرارتی برای فضاپیما و موشک ایرانی ها به دنبال ساخت سپر حرارتی برای فضاپیما و موشک
گلستانی فرد نفر اول سمت راست  پروفسور فرهاد گلستانی فرد، مجری طرح پوشش های سپر حرارتی ابراز امیدواری کرد در مدت یک سال یک... ایرانی ها به دنبال ساخت سپر حرارتی برای فضاپیما و موشک

golstani fard

گلستانی فرد نفر اول سمت راست

 پروفسور فرهاد گلستانی فرد، مجری طرح پوشش های سپر حرارتی ابراز امیدواری کرد در مدت یک سال یک پروژه به پایان برسد او همچنین گفت: از آنجایی فضاپیماها، موشک ها و هواپیماهای جدید که از جو خارج می شوند، پس از برگشت بدنه آنها سرخ و داغ می شود، به فکر ساخت پوشش هایی شدیم که مشکل سرخ شدن و داغی بدنه این فضاپیماها را برطرف کند.

وی افزود: بدنه موشک ها بر اثر سرعت زیاد (سرعتی در حدود ۷ برابر سرعت صوت) و اصطحکاک شدید با هوا پس از برگشت از جو، سرخ می شود که باید بدنه آنها پوششی داشته باشد تا داغ و سرخ نشوند. این پوشش های سپر حرارتی نمونه داخلی و خارجی ندارد. این پوشش ها می توانند از بدنه موشک ها محافظت کنند تا داغ و سرخ نشود. البته ساخت این سپرها می تواند در افزایش سرعت موشک ها نیز تاثیر به سزایی داشته باشد.

به گفته وی فلز پایه این پوشش های سپرحرارتی، آلومینیوم است و از ماده دیگری به عنوان پوشش حرارتی استفاده می شود تا مقاومت حرارتی خوبی داشته باشند و استحکام فلز یا بدنه از بین نرود.

سپر حرارتی نوعی محافظ و پوشش بر لایه های بیرونی فضاپیما هستند. این سپرهای پوششی باید طوری طراحی شوند تا از فضاپیما در مقابل حرارت آتشین جو زمین به هنگام بازگشت، محافظت به عمل می آورند. سپرهای حرارتی اولیه مانند سپر حرارتی ماهواره طوری طراحی شده اند که به هنگام پایین آمدن باعث فرسایش و از بین رفتن آن می شوند.

 

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.