Friday, 27. February 2015  ir    ir ir
اتحاد دولت‌های عربی و اسرائیل علیه ایران اتحاد دولت‌های عربی و اسرائیل علیه ایران
روزنامه «جروزالم پست» امروز با انتشار مطلبی درباره آخرین تحولات منطقه خاورمیانه می نویسد به عقیده برخی کارشناسان، این احتمال وجود دارد که کشورهای... اتحاد دولت‌های عربی و اسرائیل علیه ایران
israel-anthem-not-for-arabs
روزنامه «جروزالم پست» امروز با انتشار مطلبی درباره آخرین تحولات منطقه خاورمیانه می نویسد به عقیده برخی کارشناسان، این احتمال وجود دارد که کشورهای عرب منطقه در واکنش به روند حل و فصل موضوع هسته ای ایران و همچنین استمرار خطر برآمده از گروه تروریستی داعش، گزینه اتحاد با رژیم اسرائیل را مورد بررسی قرار دهند.
هارولد رود، پژوهشگر ارشد موسسه «گیت استون» آمریکا و مشاور سابق وزارت دفاع این کشور، معتقد است تحت این شرایط، احتمال شکل گیری یک اتحاد موقت تاکتیکی میان دولت های عربی و رژیم اسرائیل وجود دارد. وی در این زمینه به تجربه جنگ نخست خلیج فارس و حمله عراق به کویت اشاره می کند که در پی آن، سازمان های صهیونیستی با سعودی ها و کویتی ها همسو شدند.
با این حال، رود اشاره می کند که در آن زمان نیز این اتحاد جنبه ای موقت داشت و پس از آزادسازی کویت از دست صدام، چون نیاز کشورهای عربی به اسرائیلی ها از میان رفته بود، این اتحاد نیز از میان رفت. بر همین اساس، وی معتقد است تا زمانی که ایران به عنوان مسئله ای مشترک برای کشورهای عربی و اسرائیل باقی بماند، می توان انتظار برقراری روابط گرم تری میان این دولت ها و تل آویو را داشت.
مقامات کشورهای عربی طی هفته های اخیر به طور مکرر با یکدیگر دیدار و درباره تهدیدی که از ناحیه داعش و همچنین ایران متوجه خود می دانند، با یکدیگر گفت و گو کرده اند. در این میان، چشم انداز بهبود روابط ایران و آمریکا همواره به عنوان چالشی مهم مورد توجه آن ها قرار داشته است.

با این حال، رود معتقد است که هنوز نمی توان انتظار شکل گیری یک جبهه واحد در منطقه از «دولت های سنی» علیه ایران را داشت، زیرا از یک سو کشوری چون ترکیه روابط اقتصادی نزدیکی با ایران دارد و از سوی دیگر، برخی از کشورهای این مجموعه حامی اخوان المسلمین و برخی دیگر حامی رویکرد عربستان هستند.
این مقام سابق آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره چرایی دیدارهای مکرر مقامات ارشد کشورهای عربی طی هفته های اخیر، می گوید آن ها با یک مشکل جدی مواجه هستند که از ناحیه تلاش آمریکا برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران ناشی می شود. از سوی دیگر، ظهور داعش نیز موجب شده در عمل ایران و آمریکا برای مبارزه با این گروه به یکدیگر نزدیک شوند و این تحولات در مجموع به نفع ایران بوده است.
با این وجود، کشورهای عرب منطقه همچنان به همراه کردن ترکیه با خود و تشکیل بلوکی واحد علیه ایران امیدوارند. عبدالرحمان الراشد، تحلیلگر سعودی در مطلبی که در این زمینه در روزنامه «الشرق الاوسط» منتشر کرده می نویسد: «در صورت امضای توافق هسته ای توسط تهران، ترکیه می تواند برای جلوگیری از توسعه نفوذ منطقه ای ایران – که آنکارا را نیز مورد تهدید قرار می دهد – با این بلوک بزرگ همکاری کند. آنکارا می تواند ببیند که ایران چگونه به سرعت در عراق و سوریه، دو کشوری که مستقیماً بر امنیت و ثبات ترکیه تأثیر می گذارند، نفوذ می کند».
یفرائیم انبار، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک بگین- سادات در دانشگاه «بار ایلان» نیز می گوید کشورهای عرب منطقه منتشر امضای توافق هسته ای نخواهد ماند و از هم اکنون در تلاش برای شکل دادن به جبهه ای در مقابل ایران هستند. از دید وی، این دولت ها معتقدند که احتمال تحول در روابط آمریکا و ایران و تبدیل ایران به شریکی راهبردی برای ایالات متحده وجود دارد و همین امر، آن ها را نگران می سازد.
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال پیوستن ترکیه به این بلوک، ضمن تأیید این احتمال می گوید حتی احتمال اینکه آنکارا رهبری چنین بلوکی را در دست بگیرد نیز وجود دارد. وی می افزاید: «ممکن است ما شاهد احیای رقابت تاریخی ایران و عثمانی در منطقه باشیم».

«تابناک»

iranerbild

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.