Tuesday, 24. February 2015  ir    ir ir
سازمان دامپزشکی به دنبال کشتن ببر سیبری سازمان دامپزشکی به دنبال کشتن ببر سیبری
در حالیکه ببر سیبری که نژاد همان ببر مازندران است با زحمت و دردسرهای زیاد و با تبادل پلنگ ایرانی صورت گرفت مسئولان محیط... سازمان دامپزشکی به دنبال کشتن ببر سیبری

babr

در حالیکه ببر سیبری که نژاد همان ببر مازندران است با زحمت و دردسرهای زیاد و با تبادل پلنگ ایرانی صورت گرفت مسئولان محیط زیست و سازمان دامپزشکی هنوز توانایی نگه داری یا آزاد سازی آن را ندارند و به دنبال کشتن بازمانده  ببر های سیبری هستند که در اثر بی کفایتی دست اندرکاران و انداختن آنها در طویله موجب بیماری و مرگ آنها شده اند. در حالی که میان‍کاله در بهشهر مازندران زیستگاه طبیعی آنهاست و در اختیار محیط زیست هم هست و حاضر نیستند ۱۰ ه‍کتار را به این ببر اختصاص دهند.

ببر ماده ای که چهار سال پیش برای رهاسازی در میانکاله از سیبری به باغ وحش ارم آورده شده بود، پس از مرگ جفتش در اثر ابتلا به مشمشه ناشی از مصرف گوشت الاغ آلوده، به قرنطینه منتقل شد. این ببر بعد از گذشت 4 سال، بدون بروز هیچگونه علائمی از مشمشه همچنان در قرنطینه به سر میبرد.  سازمان دامپزشکی همچنان اصرار بر معدوم سازی این ببر دارد.
 شرط خروج ببر سیبری از قرنطینه/ واکنش سازمان محیط زیست

سازمان دامپزشکی تنها شرط خروج ببر سیبری از قرنطینه را مهیا کردن مکانی متروکه که امکان بازدید عمومی در آن وجود نداشته باشد، عنوان کرده است.

دکتر داریوش جهان پیما مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی در گفتگو  مهر در این باره تأکید کرد: در آخرین نشست مشترک با مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست، دو راه حل نهایی سازمان دامپزشکی برای رهایی ببر سیبری از قرنطینه به اطلاع دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست رسید. راه حل اول معدوم سازی و راه حل دوم انتقال حیوان به منطقه ای بدون بازدید عمومی است.

وی در رابطه با درخواست های مکرر سازمان حفاظت محیط زیست بر نمونه گیری از ببر سیبری جهت انجام تست مشمشه تصریح کرد: خونگیری از این ببر نیازمند شرایط ویژه ای است و باید برطبق اصول علمی انجام شود که درشرایط فعلی ببر سیبری واقع در باغ وحش تهران این امر میسر نیست.

جهان پیما با اشاره به پیشنهاد دامپزشکی در آخرین جلسه با مسئولان محیط زیست، اظهار داشت: فراهم کردن یک قطعه زمین در منطقه ای بدون رفت و آمد و بدون امکان بازدید عموم، با حداقل امکانات مورد نیاز این ببر مانند یک استخر، بهترین و تنها راه نجات این حیوان از قرنطینه است. سازمان حفاظت محیط زیست با کمک گرفتن از NGOها می تواند با در اختیار دادن بودجه ای نه چندان زیاد نسبت به پایان دادن به قرنطینه ۴ ساله این حیوان اقدام کند.

babr2

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی ۴ سال است مسئولیت نگهداری از ببر سیبری را بدون کوچکترین آسیبی عهده دار شده است، افزود: سازمان دامپزشکی از ۴ سال پیش تا کنون همواره به لحاظ قانونی امکان معدوم سازی این حیوان را داشته است اما به لحاظ ارزش ژنتیکی این گونه جانوری، راه حلی امکانپذیر برای نجات این حیوان را پیش پای سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده است. اما تا کنون نامه ای از سوی این سازمان دریافت نشده است.

از سوی دیگر، دکتر مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به این اظهارات گفت: در پی آخرین جلسه با سازمان دامپزشکی، طی چند روز آینده، نامه ای به آن سازمان مبنی بر درخواست تعریف شرایط قرنطینه استاندارد برای ببر سیبری ارسال خواهیم کرد تا مطابق با آن شرایط مکتوب، نسبت به فراهم کردن مکان مورد نظر اقدام کنیم.

وی افزود: تا کنون گروه هایی برای نگهداری از این ببر اعلام آمادگی کرده اند، اما مکان نگهداری در نظر گرفته شده توسط همگی آنها، در داخل شهر واقع شده و یا دارای امکان بازدید عمومی است. امیدواریم سازمان دامپزشکی در پاسخ به نامه دفتر حیات وحش، شرایطی مطابق با استانداردهای آن سازمان تعریف کند تا طبق آن بتوانیم نسبت به ساخت و یا انتخاب مکانی برای ببر سیبری اقدام کنیم. اگر سازمان دامپزشکی شرایط مورد نظر برای نگهداری از این ببر را اعلام کند می توانیم این شرایط را داخل یک باغ وحش و یا مکانی در محدوده شهر ایجاد کنیم اما متاسفانه تا به امروز تاکید سازمان دامپزشکی بر این است که ببر سیبری در مکانی بدون بازدید عموم و کم رفت و آمد نگهداری شود.

مقدم در پایان با اشاره به شرایط نامساعد قرنطینه ۴ ساله این ببر باارزش ابراز امیدواری کرد با کمک NGOها و علاقمندان حیات وحش و همکاری سازمان دامپزشکی، این حیوان هرچه زودتر به از قرنطینه خارج و به مکانی مناسب منتقل شود.

mehrnews

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.