fblike job contact English English English 

ضد کپک بی ضرر؛ نوآوری دانش آموزان ایرانی

83385960369191064566

ایرانبیلد- پس از سالها که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایران، بحث پژوهش و فناوری را در دستور کار خود قرار داده اند، حال به نظر نوبت به مدارس ابتدایی رسیده تا دانش آموزان را با اصول تحقیق و پژوهش آشنا ساخته و زمینه را برای ابداع و نوآوری بر اساس آموخته های شان فراهم آورد.

طرح جابر بن حیان مدارس ابتدایی؛

این طرح که توسط معاونت آموزش ابتدایی، و تحت عنوان پروژه های علمی دانش آموزان برگزار می شود، این گونه توصیف شده است؛

طرح جابر بن حیان مدارس ابتدایی عبارت است از کوشش علمی انفرادی یا گروهی دانش آموزان در باره یک موضوع معيّن که آنان ضمن این کوشش هیجان انگیز علمی ، کار یک دانشمند را انجام می دهند و نگرش ها و مهارت های علمی او را پیدا می کنند . یعنی دانش آموزان سعی می کنند به دقت مشاهده کنند ، سوال بپرسند ، جمع آوری اطلاعات کنند ، فرضیه بسازند ، آزمایش کنند و نتایج کار علمی خود را جمع بندی و ارائه نمایند .

دانش آموزان چه می گویند؟

دانش آموزانی که پیش از این سیستم آموزشی کشور آلمان را برای چند سال تجربه نموده اند، حال با مقایسه این طرح با فعالیتهای تیمی و تحقیقی مدارس آلمان، آن را ابتکاری جالب می دانند که می تواند از فضای رسمی و صرفا آموزشی مدارس کاسته و راه را برای بروز استعدادها و نوآوری ها هموار سازد.

فاطمه رمضان نژاد، که پیش از این در مدارس آلمانی بیلفلد آلمان، چند پایه از دوره ابتدایی را گذرانده بود، سال گذشته نیز در این طرح شرکت داشته و در چند مقطع نیز برگزیده شده است، امسال نیز با ایده ای به نام ضد کپک بی ضرر که بر اساس تولید ماده ضد کپک از گیاهان دارویی و بومی ایران؛ شکل گرفته در این طرح شرکت نموده است. وی ادعا نموده که توانسته با کمک مواد کاملا گیاهی و موم زنبور عسل یا سرکه به ضد کپکی دست یابد که علاوه بر درمان کپک لای پای انگشتان، قابلیت استفاده در موارد دیگر مانند دفع کپک حمام را نیز دارد.

آیدا جلیلی، دیگر دانش آموز ایرانی که پیش از این ساکن برلین بوده، از انجام فعالیتهای متفاوت در مدرسه خوشنود بوده و آنرا زمینه ای برای علاقمندی بیشتر دانش آموزان به فضای درس و تحقیق می داند. وی گفته که علاقمند است تا اختیارات بیشتری به دانش آموزان در جهت بروز ایده ها و خلاقیت ها داده شده و مدارس از فضای رسمی و خشک صرفا آموزشی فاصله بگیرند.

به نظر می رسد طرح جابر بن حیان مدارس ابتدایی ایران، حال در بین دانش آموزان جایگاهی ویژه یافته و علاقمندان بسیاری را به خود جلب نموده است. باید منتظر ماند و دید این ابتکارات می تواند از این نسل، محققین و دانشمندانی کوشا بسازد یا خیر!

ایران بیلد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact