job job job  job        jobjob job  job

دهم بهمن جشن سده

جشن سده

جشن سده یکی از جشن های فراموش شده است. جشنی که به اهمیت نوروز و مهرگان بوده است. متاسفانه جشن مهرگان هم فراموش شده است. اما خوشبختانه تیرگان و اسفندگان در حال زنده شدن است .

برای جشن سده چند مفهوم آورده شده است گفته می شود سد به معنی صد هست و چون در گاهشماری خیلی کهن  زمستان را از اول آبان در نظر می گرفتند و امروز یعنی ده بهمن صدمین روز بوده است. (تنها دو فصل داشتیم تابستان 7 ماهه و زمستان 5 ماهه) اما نظریه دیگری وجود دارد که سده را کلمه کهن به معنی ” برآمدن و برخاستن” می داند و به نظر دومین نظریه درست تر باشد.

چون در قدیم بر این باور بود در سده گرمای درونی زمین به سطح بر می آید و دیو سرما شکسته خواهد شد و روز به روز بعد از سده خاک و زمین گرمتر شده و این در واقع مقدمه و پیش درآمد نوروز بزرگ است. و تا نوروز در این میان البته 3 یا 4 جشن بزرگ دیگر هم قرار دارد.

 این جشن در شمال ایران و بسیاری از استان ها واقوام های دیگر به صورت های دیگر تا به امروز برگزار می شده و غالبا به عنوان جشن چله دوم شناخته می شود که آش و غذای خاصی می پزند. اما زرتشتی ها با شکوه زیاد هنور آن را برگزار می کنند آتش بزرگی بر می افروزند و آتش جشن سده به معنی نزدیکی پایان زمستان و آتش آن بزرگترین آتش بلند جشن های ایرانی است حتی از آتش نوروز هم بزرگ تر بوده است.  بسیاری از مسلمانان با در روز جشن سده با زرتشتی ها به شادمانی می پردازند بویژه در کرمان که در روز جشن سده کل مردم شهر به تماشای آیین سده می روند.

جشن سده2 جشن سده23 جشن سده24 جشن سده25 جشن سده26 جشن سده28 جشن سده29 جشن سده211 جشن سده222 جشن سده442 جشن سده552

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job