fblike job contact English English English 

نکات بهداشتی در زمینه شوره سر

Schuppen

Schuppen

 

شوره سر می تواند یک مشکل طبیعی قلمداد شود که ناشی از ریزش دائم لایه بیرونی پوست به منظور بازسازی در سراسر بدن است که گاهی این امر در سطح سر به شکل شوره قابل مشاهده می شود.

شوره سر می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله اختلالات هورمونی، شست وشوی ناکافی یا ناکامل سر، شامپوی نامناسب، باقی ماندن مواد شوینده روی پوست سر، سیگار و تغذیه نامناسب. دو نوع شوره وجود دارد؛ شوره خشک که قابل دیدن و معمولا همراه خشکی مو است و شوره چرب معمولا در افراد با پوست چرب دیده می شود و به پوست سر چسبیده است.

وجود ذرات سفید روی سر، شانه و لباس و خارش مدام سر، مشکل شایعی است که گاهی بسیار آزاردهنده می شود، به‌ویژه از لحاظ زیبایی و اجتماعی که شما را مجبور می‌کند به پزشک مراجعه کنید. شاید شما درمان‌های زیادی را تجربه کرده‌اید از انواع شامپوهای ضد شوره گرفته تا داروهای مختلف، اما مشکل شما برطرف نشده، اما آیا شوره سر یک بیماری است؟

خاراندن و جدا کردن آن باعث خارش بیشتر، زخمی شدن پوست و ریزش موها میشود، بنابراین باید از خارش سر پرهیز کرد.

همچنین روشهایی که باعث آسیب سر میشود نیز میتواند در ایجاد شوره سر موثر باشد، مانند سشوار زدن طولانی مدت، رنگکردن مداوم سر، فرزدن یا مش کردن مدام سر، استفاده از مواد آرایشی، شیمیایی و استفاده طولانی از کلاه گیس و کلاه.

نکته مهم این که اگر علت شوره سر قارچی نباشد مسری نخواهد بود، اما از خارش پوست سر با ناخن باید به‌شدت پرهیز کرد، زیرا این امر باعث ایجاد زخمهای کوچک و عفونی شده و به ریزش مو منجر میشود در عوض خارش پوست سر با نوک انگشتان میتواند نوعی ماساژ محسوب شود و مفید باشد.

استفاده از دوش آب گرم روزانه با فشار زیاد روی سر برای حدود ده دقیقه نیز میتواند مفید باشد. استفاده از آب با دمای مناسب شست وشوی کافی پوست سر، انتخاب شامپوی مناسب بر حسب خشکی یا چربی پوست سر و استفاده نکردن طولانی از سشوار نیز از نکاتی است که باید هنگام استحمام به آن توجه کرد.

بهداشت سر، عوض کردن رو بالشی هر چند روز یک بار و ترک مصرف سیگار نیز کمک کننده است. تغذیه سالم، مصرف کمتر مواد چرب و مصرف بیشتر سبزیجات و نیز ویتامین های A و B نیز مفید است.

همچنین باید از مصرف رنگ موهای حاوی الکل خودداری کرد، چون الکل پوست سر را خشک میکند.

یک روش درمانی ساده این است که روزی 20 دقیقه کف سر خود را ماساژ دهید و سپس با شانه یا برس به صورت کاملا ملایم موها را برای چند دقیقه شانه کنید به طوری که دندانه های شانه پوست سر را ماساژ دهد.

همچنین میتوانید پوست سر را با سرکه سیب یا آبلیموی تازه برای حدود دو دقیقه ماساژ دهید و سپس سر را بشویید.

ماساژ پوست سر با روغنهای گیاهی نیز مفید است؛ روغن نارگیل، بادام، رزماری، گل مریم و بابونه برای شوره خشک و روغنهای اکلیل کوهی، مریم گلی و سدر برای شوره چرب مفید است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact