job job job  job        jobjob job  job

تفاهم‌نامه تامین امنیت کنسرت‌های موسیقی در ایران

konsert

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید که این وزارتخانه و نیروی انتظامی برای حفظ امنیت کنسرت‌های موسیقی تفاهم‌نامه امضا خواهند کرد. در ماه‌های گذشته چندین کنسرت موسیقی در شهرهای مختلف ایران لغو شده‌اند.
حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به خبر گزاری کار ایران (ایلنا) گفت که این وزارتخاته در قبال امنیت و نظم محیط بیرونی کنسرت‌ها مسئولیتی ندارد.
با این حال او می‌گوید که برای کاهش مشکلات برگزاری کنسرت‌های مجوزدار، قرار است تفاهم‌نامه‌ای با نیروی انتظامی امضا شود که بر اساس آن وظیفه هر نهاد مشخص خواهد شد.
نوش‌آبادی با بیان اینکه امضای این تفاهم‌نامه در مرحله آخر است، وعده داد که از این پس دیگر شاهد لغو کنسرت‌ها نخواهیم بود.
به گفته سخنگوی وزارت ارشاد، نیروی انتظامی به این وزار‌تخانه در حفظ امنیت کمک خواهد کرد تا از رفتارهایی که در گذشته پیش آمده جلوگیری شود. وی همچنین از هماهنگی وزارت ارشاد با دیگر نهادهای قضایی و اطلاعاتی خبر داد.
نوش آبادی تصریح کرد که با توجه به حساسیت موضوع اجرای موسیقی، بر اساس نظر مراجع تقلید و هم نظرات فقهی و حکومتی رهبر جمهوری اسلامی عمل خواهد شد. وی همچنین گفت از نظرات حوزه علمیه بیشتر استفاده خواهد شد.

لغو و یا اخلال در برنامه‌های فرهنگی از سوی نیروهای تندرو مذهبی در جمهوری اسلامی سابقه طولانی دارد. با وجود آنکه بر اساس قانون، حفظ امنیت این برنامه‌ها برعهده نیروهای انتظامی است اما در اغلب موارد این نیروها از انجام وظایف خود، شانه خالی کرده‌اند.
در اواسط دی ‌ماه ۱۳۹۳ در یک اتفاق نادر، نیروی انتظامی بوشهر با کسانی که مانع اجرای کنسرت موسیقی گروه محلی “لیان” شدند، درگیر شد. گروه “لیان” توانست یک شب اجرای خود را در فضایی تنش آلود برگزار کند ، اما به صورت داوطلبانه اجرای دو روز دیگر را لغو کرد.

دفاع فرماده ناجا از کنسرت‌های مجوزدار
در واکنشی دیگر اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران گفت اگر مجوز برگزاری کنسرت موسیقی صادر شود هر چند که بر خلاف تشخیص عده‌ای از شهروندان باشد، نیروی انتظامی از تصمیم قانونی حمایت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در صدور مجوز کنسرت موسیقی باید شرایط فرهنگی هر منطقه توجه کرد، افزود: «کسی حق بر هم زدن کنسرت‌های مجوزدار را ندارد.»

احمدی مقدم با دفاع از برخورد پلیس با کسانی که در کنسرت موسیقی گروه “لیان” در بوشهر اخلال ایجاد کردند، گفت: «برخی اصرار داشتند که کنسرت را قطع کنند که این رفتار غیرقانونی بود و پلیس برخورد با این گونه اقدامات را وظیفه خود می‌داند.»
فرمانده نیروی انتظامی از معترضان به برپایی کنسرت‌های موسیقی خواست که از راه قانونی اقدام کنند: «راه اعتراض باز است و معترضان با وجود ابزارهای مختلف از جمله رسانه‌ها مشکلی برای رساندن صدای خود ندارند.»

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job