job job job  job        jobjob job  job

روزی ۵ نفر به انجمن “ام اس” اضافه می شوند

ام اس

بیماری “فلج چندگانه” (Multiple Sclerosis) که به نام اختصاری “ام اس” معروف است از ناشنتاخته‌ترین بیماری‌های عصر حاضر به شمار می‌رود.

مدیرعامل انجمن “ام اس” ایران تعداد مبتلایان ایرانی به این بیماری را حدود ۷۰ هزار نفر برآورد می‌کند و می‌گوید از این افراد ۲۱ هزار نفر عضو انجمن هستند.
محسن وزیری روز جمعه (۲۳ خرداد ۹۳/ ۱۳ ژوئن) به خبرگزاری ایلنا گفت: «از هر سه نفر مبتلا به بیماری ام اس دو نفر خانم هستند.»

ماهی نیم میلیون تومان هزینه درمان

به گفته‌ی وزیری روزی ۴ تا ۵ نفر به اعضای انجمن “ام ای” اضافه می‌شود که تعدادی از آنها از قبل بیمار بوده‌اند اما در انجمن ثبت‌نام نکرده بودند.

اشکال بروز ام اس در افراد مختلف متفاوت است. علت این امر درگیر شدن سلول‌های عصبی مغز و نخاع در بخش‌های مختلف است که می‌تواند به کاهش توانایی بخش‌های گوناگون بدن منجر شود.
حدود دو و نیم میلیون بیمار مبتلا به ام اس در جهان وجود دارد که ترکیب جنسی آنها مانند ایران است و دوسوم‌شان را زنان تشکیل می‌دهند.

گرچه تا کنون راهی برای درمان قطعی ام اس شناخته نشده، درمان مقطعی این بیماری و کاهش آسیب‌های آن از طریق دارو و مراقبت‌های پزشکی ممکن است.

وزیری درباره هزینه ماهانه درمان ام اس در ایران به ایلنا گفت: «بیمارانی که داروی ایرانی مصرف می‌کنند بین ۲۴ تا ۴۰ هزار تومان و بیمارانی که داروی خارجی مصرف می‌‌کنند ۵۰۰ هزار تومان ماهانه هزینه می‌کنند.»

وعده دولت برای تحول در نظام سلامت

در سال‌های اخیر کمیابی و افزایش سرسام‌آور بهای داروهای خارجی در ایران، به ویژه داروهای مورد نیاز مبتلایان به بیماری‌های خاص مشکلات فراوانی برای این دسته از بیماران و بستگان آنها به وجود آورده است.
بیشتر بخوانید: بیماری “ام اس”، ناشناخته‌ی بزرگ قرن اکتشاف
تیرماه سال پیش یکی از بیماران مبتلا به ام اس به روزنامه بهار گفته بود: «ﺳﺎل ۸۹ ﮐﻪ ﺑﻪ اﯾﻦ ﺑﯿﻤﺎری ﻣﺒﺘﻼ ﺷﺪم، آﻣﭙﻮل ﺑﺘﺎﻓﺮون را ۹۳ ھﺰار ﺗﻮﻣﺎن ﻣﯽﺧﺮﯾﺪم و ﺣﺎﻻ ﻗﯿﻤﺘﺶ ﯾﮏ ﻣﯿﻠﯿﻮن و ۶۰۰ ھﺰار ﺗﻮﻣﺎن اﺳﺖ.»

مدیر عامل انجمن ام اس خاطر نشان می‌کند، برخی از بیماران به واسطه اینکه کارمند بعضی ادارات مانند بانک، ‌مخابرات، نفت و… هستند بیمه تکمیلی خوبی دارند اما بیمارانی که بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی دارند و به جایی وابسته نیستند در این زمینه مشکل دارند.

محسن وزیری تاکید می‌کند که به همین دلیل انجمن به دنبال فراهم کردن شرایطی است تا همه بیماران ام اس تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار بگیرند.

وزارت بهداشت از ۱۵ اردیبهشت امسال طرحی با عنوان تحول در نظام سلامت را آغاز کرد که قرار است با اجرای آن قیمت دارو و هزینه‌های درمان کاهش یابد.

دولت همچنین وعده داده در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بخشی از درآمد حاصل از افزایش بهای حامل‌های انرژی را، چنانکه در قانون پیش‌بینی شده، به حوزه بهداشت و سلامت اختصاص دهد.

صدای آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job