Saturday, 27. December 2014  ir    ir ir
عربستان سعودی برنده جنگ قیمت نفت نخواهد بود عربستان سعودی برنده جنگ قیمت نفت نخواهد بود
پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از بانک آمریکایی سیتی گروپ اعلام کرد: عربستان سعودی در جنگ قیمت نفت پیروز نخواهد شد. به گزارش ایران... عربستان سعودی برنده جنگ قیمت نفت نخواهد بود

farhangnews_105450-298988-1418554811

پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از بانک آمریکایی سیتی گروپ اعلام کرد: عربستان سعودی در جنگ قیمت نفت پیروز نخواهد شد. به گزارش ایران بیلد به نقل از بلومبرگ، این بانک آمریکایی گفت، یک زورآزمایی برابر میان اوپک و آمریکا که صنعت نفت شیل آن رشد سریعی را تجربه می کند، وجود دارد، زیرا اوپک بر این باور است که با کاهش قیمت، جلوی پروژه های جدید نفتی در آمریکا را خواهد گرفت.
این بانک بین المللی افزود: این نبردی نیست که عربستان سعودی که اوپک را رهبری می کند، برنده آن باشد.

اگرچه هیچکس مطمئن نیست عربستان سعودی، کشوری که به پشتوانه ذخایر عظیم خود، با کنترل عرضه نفت به بازار، قیمت نفت را کنترل می کند، واقعا آنگونه که ادعا می کند با کاهش قیمت نفت مشکلی نداشته باشد. این خطر وجود دارد که قیمت پایین نفت، پروژه های حفاری پرهزینه نفت غیرمعمول این کشور را غیرممکن سازد. عربستان سعودی این سیاست را در پیش گرفته که آنقدر به قیمت نفت اجازه کاهش دهد که تولید نفت شیل آمریکا مهار شود اما به نظر می رسد رشد تولید نفت شیل آمریکا می تواند حتی در صورت تداوم کاهش قیمت نفت، کاهش سرمایه گذاری و کاهش دکل ها نیز همچنان افزایش یابد.
قیمت سر به سر برای یک چاه، بستگی به عوامل مختلفی دارد. در جاهایی که زیرساخت های حفاری کامل است و هزینه های سرمایه ای اولیه زیادی برای ایجاد یک چاه جدید وجود ندارد، قیمت سر به سر بسیار کمتر از مناطقی است که تازه تاسیس تر هستند. چرخه کامل مخارج سرمایه ای برای نفت شیل شامل زمین، زیرساخت ها، هزینه چاه ها و هزینه های عملیاتی است. در میدان های توسعه یافته که زمین به مالکیت درآمده و زیرساخت ها در دسترس است، هزینه های سرمایه ای مورد نیاز (که اینک نصف یک چرخه کامل است) برای به ایجاد یک چاه اضافی بسیار کمتر از هزینه یک چرخه کامل است.
هزینه های چرخه کامل ایجاد یک چاه ممکن است به 70 تا 80 دلار در هر بشکه نیز برسد اما هزینه یک چرخه نیمه می تواند 30 تا 40 دلار باشد. سیتی گروپ پیش بینی کرد، با کاهش قیمت نفت، از شتاب تولید نفت شیل آمریکا کاسته می شود اما افزایش تولید متوقف نخواهد شد.
سیتی گروپ اضافه کرد، این در حالی است که عربستان سعودی نمی تواند قیمت نفت را برای همیشه پایین نگه دارد، زیرا برای ایجاد تعادل در بودجه خود، دست کم به قیمت 100 دلار در هر بشکه نفت نیاز دارد و با توجه به پتانسیل آشوب و ناآرامی در این کشور، قادر نیست به مدت طولانی با کسری بودجه ادامه دهد.

ایران بیلد

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.