job job job  job        jobjob job  job

۱۴% خانواده‌های ایرانی میل به فرزندآوری ندارند

-

ناظمی اردکانی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: کشور ایران هجدهمین کشور پرجمعیت دنیا، دهمین کشور در آسیا و سومین کشور در منطقه است که یک درصد جمعیت دنیا را در خود جای داده است. وی افزود: در هر کیلومتر مربع ایران 46 نفر ساکن هستند، در حالی که در کشورهای پرجمعیت در هر کیلومتر مربع 360 نفر سکونت دارند. رئیس سازمان ثبت احوال کشور یادآور شد: 30 درصد جمعیت ایران در روستاها ساکن هستند، 49 درصد را زنان تشکیل می‌دهند، 24 درصد این جمعیت زیر 15 سال سن دارند، 31 درصد بین 15 تا 30 سال هستند، 39 درصد بین 30 تا 64 سال سن دارند و 6 درصد جمعیت نیز بالای 64 سال هستند.

وی با استناد به آمار فوق افزود: این وضعیت بیان‌کننده این است که جمعیت ما جوان است و در اصطلاح «پنجره طلایی» نامگذاری می‌شود، اما این آمار بیانگر این است که دیر یا زود جمعیت جوان ما میانسال و پیر می‌شود و قابلیت جوانی و پویایی خود را از دست می‌دهد. ناظمی اردکانی تأکید کرد: در حال حاضر ولادت در کشور سالیانه یک میلیون و 400 نفر به ثبت می‌رسد، در حالی که فوتی‌ها 400 هزار نفر هستند؛ 800 هزار ازدواج سالیانه رخ می‌دهد اما متأسفانه 160 هزار مورد به طلاق می‌انجامد.

وی با بیان اینکه در دهه حاضر ولادت و ازدواج کاهش و فوتی‌ها و طلاق‌ها افزایش پیدا کرده‌اند گفت: خانواده ایرانی کوچک شده و در حالی که در دهه 60 هر خانواده 6 نفر عضو داشت هم‌اکنون این تعداد به 3 نفر کاهش پیدا کرده است. رئیس سازمان ثبت احوال کشور 14 درصد خانواده‌های ایرانی را فاقد فرزند دانست و تأکید کرد: این خانواده‌ها تمایلی به فرزنددارشدن ندارند و متأسفانه 19 درصد خانواده‌ها نیز تک‌فرزند هستند به طوری که 33 درصد خانواده‌های ایرانی یا فرزند ندارند یا تک‌فرزند هستند.

وی با بیان اینکه نرخ باروری در کشور به 1.7 درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: این نرخ با توجه به 2 دهه افزایش جمعیت بیانگر سقوط جمعیت است و شیب فعلی نشان می‌دهد که جمعیت در حال کاهش است. ناظمی اردکانی با تأکید بر این نکته که سیاست کلی جمعیت می‌تواند راهگشای افزایش جمعیت باشد گفت: این سیاست‌ها 14 بند دارد که اولین بند آن ناظر بر این است که جمعیت همچنان جوان بماند و نرخ باروری از 1.7 درصد به 2.1 درصد برسد و بند آخر آن نیز در رصد وضعیت جمعیت تأکید دارد.

ایران بیلد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job