job job job  job        jobjob job  job

7 درصد ایرانی‌ها مقیم خارج کشور هستند

akademisches_auslandsamt_0_standard
 دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نهاد ریاست جمهوری:7 درصد ایرانی‌ها مقیم خارج کشور هستند/ حضور 24 ایرانی در جمع سکانداران علم جهان

دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نهاد ریاست جمهوری گفت: ایرانیان مقیم خارج هفت درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و بین 5 تا 6 میلیون نفر هستند. به گزارش ایران بیلد به نقل از فارس، سیدجواد قوام شهیدی در جلسه شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی استان قزوین که بعد از ظهر امروز در محل دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان برگزار شد، اظهار کرد: شورای عالی ایرانیان گرچه در گذشته کارهای مهمی انجام داده و امیدهایی را در دل ایرانیان خارج از کشور ایجاد کرده است اما ابهاماتی نیز داشته و فراز و نشیب‌های زیادی را از سر گذرانده است.

وی افزود: 23 سال از تأسیس شورا می‌گذرد و دولت تدبیر و امید به دنبال ساماندهی امور ایرانیان خارج از کشور است تا فهم صحیح و دقیقی از مهاجرت و سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور صورت گیرد. دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه سطح تحصیلات و توان اقتصادی ایرانیان خارج از کشور از متوسط مهاجران خارجی دنیا بالاتر است، ادامه داد: ایرانیان مقیم آمریکا تنها قومی هستند که نه تنها هیچ گونه هزینه‌ای برای این کشور ندارند بلکه سهم آورده آنان برای کشور میزبان بالاست. قوام شهیدی عنوان کرد: در حال حاضر سه هزار و 200 نفر به عنوان سکان‌داران علم در جهان مطرح می‌شوند که 24 نفر از این مجموعه ایرانی هستند.

وی افزود: توان اقتصادی و سهم گردش مالی ایرانیان خارج از کشور بین یک هزار و 500 تا 4 هزار میلیارد دلار است که نشان از جایگاه و ظرفیت بالای اقتصادی دارد و در همه دنیا از آن به خوبی استفاده می‌شود. دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نهاد ریاست جمهوری بیان کرد: تاکنون نگاه استراتژیک به ایرانیان مقیم خارج از کشور نداشته‌ایم در حالی که این موضوع حلقه مفقوده‌ای در اقتصاد و بحث‌های هویتی و ملی ماست که باید مورد توجه جدی مسئولان و مدیران قرار گیرد. وی با اعلام اینکه ایرانیان مقیم خارج هفت درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که بین 5 تا 6 میلیون نفر هستند، یادآور شد: بخش اعظم این حجم از جمعیت از جمله افرادی هستند که توان علمی و اقتصادی بالایی دارند که می‌توانند به کشور کمک کنند، بنابراین باید در سیاست‌ها و برنامه‌ها به این موضوع توجه شود.

قوام شهیدی گفت: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تشکیلاتی است که می‌تواند فعال و کارآمد باشد چون از ساختار خوب و مناسبی برخوردار است و درحال حاضر 10 وزیر، دو معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان صدا و سیما عضو شورای ایرانیان خارج از کشور هستند. وی افزود: شورا می‌تواند مسائل و مشکلات ایرانیان خارج از کشور را از دو منظر فرصت و خدمت بررسی و پیگیری کند که در محور خدمت اگر به این موضوع توجه نشود رسیدگی به ایرانیان خارج از کشور بلاتکلیف نمی‌ماند بلکه دیگران به آنها می‌رسند. وی گفت: باید مباحث هویت، زبان فارسی و شکاف نسل‌های سوم و چهارم ایرانیان مقیم خارج در دستور کار قرار بگیرد و برای آن برنامه داشته باشیم و هزینه کنیم.

دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نهاد ریاست جمهوری افزود: در رویکرد فرصت‌محور این قشر گنجینه بزرگی هستند که در سراسر دنیا پخش شده‌اند و باید از این ظرفیت استفاده کرد. در این برنامه مرتضی روزبه استاندار قزوین و جمعی از مسئولان استان نیز حضور داشتند.

برآمد: فارس

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job