job job job  job        jobjob job  job

روحانی: برای انتخاب وزیر تحت فشار نیستم

IMG10190482

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز سه‌شنبه با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای دفاع از فخرالدین دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه حضور امروز من در مجلس چهارمین نوبتی است که برای درخواست رای اعتماد وزیر پیشنهادی علوم خدمت نمایندگان می‌رسم، گفت: البته تماس و نزدیکی مجلس و دولت همواره مطلوب است و فرصتی که بنده در خدمت نمایندگان محترم باشم مغتنم است اما امیدوارم فرصت‌های آینده عمدتا برای همفکری و تعامل برای رفع مشکلات اساسی مردم به‌ویژه در زمینه مسائل اقتصادی، اشتغال، رشد و توسعه کشور و تعالی اخلاق و فرهنگ در جامعه باشد.

وی افزود: وزارت علوم بسیار حائز اهمیت است از این دیدگاه که میلیون‌ها دانشجو و ده‌ها هزار عضو هیئت علمی در چارچوب قوانین ومقررات این وزارتخانه سرنوشت فعالیت‌شان با این وزارتخانه در ارتباط است. بنابراین آنچه برای ما مهم است، پیشرفت علم، دانش و پژوهش در کشور است و ما در پی آن هستیم که ایران عزیز اسلامی به عنوان مرجع علمی بزرگ در منطقه و حتی در آینده در سطح جهان باشد. رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که امروز در برخی موارد علوم جدیدی و یا های‌تک ما در رده‌ای هستیم که می‌توانیم در آینده نزدیک با کشورهای پیشرفته و بزرگ در صحنه رقابت قرار گیریم، تصریح کرد: دغدغه دولت و مجلس بی‌تردید یک دغدغه است، هدف ما هم یکی است؛ هدف آن است که علم و دانش ما در خدمت مردم و در خدمت فرهنگ اسلامی و ایرانی ما باشد.

روحانی اضافه کرد: هدف ما این است که دانشگاه‌های ما مراکز فعالیت علمی و پژوهشی باشند و ضمن اینکه با سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی کاملا آشنا هستند فضای دانشگاه‌ها عمدتا فضای علمی و فرهنگی باشد نه عمدتا فضای سیاسی یا خدای ناکرده فضای سیاسی‌کاری باشد. وی گفت: برخلاف آنچه که برخی رسانه‌ها و سایت‌ها، شایع می‌کنند من در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه سیاسی و یا هیچ شخصیتی نبوده‌ام و نیستم و نه من کسی هستم که در این زمینه‌ها فشارپذیر باشم و بخواهم به خاطر نظر گروهی و فشار گروهی انتخابی را انجام دهم. همه ما در پیشگاه خداوند بزرگ، در پیشگاه ملت عزیز ایران و در پیشگاه وجدانمان مسئولیم و این 3 دادگاه هیچ زمان ما را رها نخواهد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه رئیس‌جمهور بر مبنای وظایفی که قانون اساسی بر دوش او گذاشته و بر مبنای وعده‌هایی که بنده در دوران انتخابات به مردم دادم که در اداره کشور و انتخاب افراد بدون مشورت با صاحب‌نظران قدمی برندارم، گفت: در تمام مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی تا امروز بدون مشورت با صاحب‌نظران و متخصصان به نام آن رشته تصمیمی اتخاذ نکردم.

برآمد: تابناک

روحانی ادامه داد: در انتخاب وزیر، همانگونه که قانون اساسی به صراحت می‌گوید رئیس‌جمهور فردی را به عنوان وزیر تعیین می‌کند و برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی می‌کند. آنجا که حق و وظیفه من است، تعیین یک فرد برای پذیرش مسئولیت سنگین وزارت بوده است؛‌ ما در شرایطی هستیم که شرایط سختی برای اداره کشور است و آنچنان نیست که داوطلبین برای به دوش گرفتن مسئولیت آنچنان زیاد باشند. ما گاهی برای برخی مسئولیت‌های رده پایین‌تر از وزیر با تعدادی از افراد صحبت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم تا مسئولیت را بپذیرند که البته پذیرش مسئولیت برای یک فرد توانمند به عنوان وظیفه است و ما افتخار می‌کنیم خادم مردم و نظام باشیم.

وی تصریح کرد: نسبت به وزارت علوم اعتقاد بر این است که فردی اولا مسئولیت این وزارتخانه را بپذیرد که از لحاظ علمی و دانشگاهی در یک سطح قابل قبولی قرار گرفته باشد؛ عالم به معنای واقعی کلمه و در رشته خود صاحب‌نظر و یا به عبارتی مجتهد باشد؛ گریدهای علمی لازم را طی کرده و مقالات علمی لازم را نوشته باشد و به عنوان یک چهره علمی باشد. برای این وزارتخانه مهم شخصیتی می‌تواند مسئولیت را بپذیرد که از دید دانشگاهیان و جامعه یک عالم فرهیخته باشد.

به گفته روحانی، معیار و شاخص دولت برای معرفی وزیر علوم آن است که فردی باشد که در دانشگاه مقبولیت داشته باشد و در میان اساتید و دانشجویان مقبول باشد. جدا از آن نیز، خودتان هم قبول دارید چهره مقبول راحت‌تر می‌تواند مدیریت کند و بهتر حرف حق را بر کرسی می‌نشناند و بهتر می‌تواند مسیر تعالی آن دستگاه را آماده کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قولی که به مردم در انتخابات 24 خرداد داده شد این بود که ما دنبال قانون‌گرایی و نشاط علمی هستیم و با تعالی بیشتر فرهنگ و اخلاق اسلامی سازگاری داشته باشد، افزود: البته که ما باید همه به وعده خود عمل کنیم و آن وعده‌ای که به مردم دادیم عامل باشیم.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
Iran
notruf

     job