job job job  job            jobjob job  

ایران صادرکننده گیاه دارویی به آلمان

giah-daroiee

به گزارش ایران بیلد  به نقل از ایرنا ،از کهگیلویه و بویر احمد  160 تن  گیاه دارویی آنغوزه به کشورهای هندوستان، امارات و آلمان صادر شده است که  ارزش تقریبی این محصول 120 میلیارد ریال اعلام  شده است.
مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: صدور گیاه دارویی آنغوزه به صورت انحصاری از سوی تاجران نی ریزی انجام می شود و صدور مستقیم این گیاه یه خارج از کشور قیمت آن را در هر کیلو گرم از 800 هزار ریال به  چهار میلیون ریال افزایش خواهد داد. کهگیلویه و بویراحمد دارای یک میلیون و 700 هزار هکتار جنگل و مرتع است که بخش زیادی از این مناطق مستعد کشت گیاهان دارویی از جمله آنغوزه است. آنغوزه از گیاهان دارویی مهم تیره چتریان است که طول آن گاه به دو متر می رسد و این گیاه تولیدکننده آنغوزه به نام های فارسی خوراکما، آنگوزاکما و کورن کما و در آلمان به   Asant،Stinkasant ،Teufelsdreck ،Asafötida  می شناسند.

darooyi-2

براي به دست آوردن آنغوزه گياه از فصل بهار به بعد قسمت پايين ساقه (نزديک به سطح زمين) و يا اصطلاحاً يقه گياه را برش هاي عمودي يا افقي مي دهند تا اولئوگم رزين(آنغوزه) به صورت شيرابه به بيرون تراوش کند. اين ماده در مجاورت هوا سفت مي شود که پس از سفت شدن آن را جمع آوري مي کنند و دوباره گياه را تيغ مي زنند يا محل قبلي را برش ديگري مي دهند تا دوباره اولئوگم رزين ترشح کند. اين عمل چندين بار و گاهي تا دو ماه از فصل بهار صورت مي گيرد. آنغوزه خارج شده به دو صورت اشکي (گرد و کروي با اندازه هاي مختلف) و توده اي و به رنگ هاي زرد تا قهوه اي تيره است که هرچه روشن تر باشد مرغوب تر و گران تر است.همچنين، نوع اشکي آنغوزه مرغوب تر و گران تر مي باشد. آنغوزه مزه اي گس و تقريباً تند و سوزاننده دارد و داراي بوي نامطبوع شبيه ترکيبات گوگرددار است. اين گياه در ايران علاوه بر کهگیلویه و بویراحمد در استان خراسان، بلوچستان، کرمان و نواحي جنوبي وجود دارد.

برآمد: ایرنا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
2 پاسخ برای“ایران صادرکننده گیاه دارویی به آلمان

  1. با سلام
    شرکت باتیس ارتا تولید وتوزیع کننده گیاهان دارویی قصد صادرات محصولالت خود را دارد اگر تاجر المانی در این زمینه معرفی شود سپاس گزاریم . با احترام جعفری

  2. محسن گفت:

    سلام خیلی خوشحال شدم این سایتو پیدا کردم .
    دنبال یکی میگردم که دکتر داروهای گیاهی باشه برا تجارت .


بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job