Thursday, 13. November 2014  ir    ir ir
فرصت تازه‌ای برای حل بحران سوریه فرصت تازه‌ای برای حل بحران سوریه
به گزارش ایران بیلد به نقل از بی بی سی، نماینده سازمان ملل، استفان دی میستورا اخیرا گفته است: فرصت تازه‌ای برای حل بحران... فرصت تازه‌ای برای حل بحران سوریه

141010142114_staffan_de_mistura_624x351_afp

به گزارش ایران بیلد به نقل از بی بی سی، نماینده سازمان ملل، استفان دی میستورا اخیرا گفته است: فرصت تازه‌ای برای حل بحران سوریه فراهم شده است. استفان دی میستورا، میانجی سازمان ملل متحد برای بحران سوریه به بی بی سی گفته است که فرصت تازه‌ای برای حل این بحران فراهم شده است. او گفت که طرح آتش بس به دلیل تهدید مشترک ناشی از نیروهای دولت اسلامی (موسوم به داعش) و همچنین خستگی روزافزون از جنگ می‌تواند به موفقیت منجر شود. سازمان ملل متحد خواهان آن شده تا درگیری‌ها در مناطقی به حالت تعلیق در آیند تا امکان ارائه بیشتر کمک‌های ضروری فراهم آید. در درگیری‌های سوریه که برای چهارمین سال متوالی ادامه دارد، بیش از ۲۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

گروه‌هایی مانند دولت اسلامی و جبهه نصرت با یکدیگر در حال نبرد هستند. نیروهای این دو گروه همچنین در حال جنگ با نیروهای ارتش سوریه هستند. ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا اخیرا به مواضع دولت اسلامی حمله هوایی کرده است. استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در شهر جنگ‌زده حمص به لیز دوست، خبرنگار بی بی سی گفته است که قدرت‌گیری دولت اسلامی عامل جدیدی برای نگاه متفاوت به بحران سوریه است. نماینده سازمان ملل افزود که گروه های رقیبی که داعش و جبهه نصرت را دشمن مشترک خود می دانستند به تدریج این سئوال را مطرح می‌کنند که آیا ممکن است درگیری بین خود آنان باعث بهره برداری “کس دیگری” از این وضعیت شود. آقای دی میستورا گفت که این احساس افزاینده وجود دارد که تلاش برای پیروزی در این جنگ با نیروی نظامی امکان پذیر نیست و تنها بازندگان این جنگ، مردم سوریه هستند.

او افزود همه توافق دارند که این بحران راه حل نظامی ندارد و نیازمند یک راه حل سیاسی است که باید یافته شود. بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه گفته است که طرح پیشنهادی سازمان ملل متحد در مورد ایجاد مناطق امن در شهر حلب را مورد بررسی قرار خواهد داد. آقای دی‌ میستورا به دولت سوریه پیشنهاد کرده که به منظور افزایش امنیت و فراهم کردن زمینه‌های ارسال کمک های بشردوستانه، در حلب مناطق امن و عاری از درگیری ایجاد شود.

برآمد: بی بی سی

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.