Wednesday, 12. November 2014  ir    ir ir
احمدی دانش آشتیانی؛ کاندیدای جدید وزارت علوم احمدی دانش آشتیانی؛ کاندیدای جدید وزارت علوم
به گزارش ایران بیلد، بی بیسی فارسی، در گزارشی به معرفی وزیر پیشنهادی جدید علوم ایران پرداخته است. روز سه‌شنبه، ٢٠ آبان (١١ نوامبر)،... احمدی دانش آشتیانی؛ کاندیدای جدید وزارت علوم

Fakhredin-Ahmadi-Danesh-Ashtiani

به گزارش ایران بیلد، بی بیسی فارسی، در گزارشی به معرفی وزیر پیشنهادی جدید علوم ایران پرداخته است. روز سه‌شنبه، ٢٠ آبان (١١ نوامبر)، سایت خبری مجلس – خانه ملت – گزارش کرد که حسن روحانی، رئیس جمهوری، در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را به عنوان وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی کرده و خواستار رای اعتماد مجلس به او شده است. شرح حال و برنامه وزیر پیشنهادی نیز به ضمیمه نامه آقای روحانی برای رئیس مجلس ارسال شده است.

آئین‌نامه داخلی مجلس برای تشکیل جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ده روز فرصت مقرر کرده و بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، به سایت خانه ملت گفته است که جلسه بررسی فرد پیشنهادی رئیس جمهوری برای سمت وزارت علوم هفته آینده “و احتمالا سه شنبه یا چهارشنبه” تشکیل خواهد شد. رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم روز ٢٩ مرداد با رای عدم اعتماد مجلس از کار برکنار شد و محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست، اداره امور این وزارتخانه را به طور موقت در دست گرفت. پیش از آقای فرجی دانا، مجلس به جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی حسن روحانی نیز رای اعتماد نداده بود.

روز ٧ آبان، جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت محمود نیلی احمدآبادی، فرد پیشنهادی حسن روحانی برای جانشینی آقای فرجی دانا تشکیل شد که از ٢٤٦ نماینده حاضر، تنها ٧٩ نفر به انتصاب او رای موافق دادند. حتی پیش از تشکیل جلسه بررسی صلاحیت آقای احمدآبادی نیز به نقل از شماری از نمایندگان مجلس گزارش شده بود که وی به احتمال زیاد رای اعتماد نخواهد گرفت. برخی از نمایندگان مخالف انتصاب محمود نیلی احمدآبادی گفتند که در حریان اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری و انتخاب محمود احمدی نژاد، آقای احمدآبادی علیه “جریان فتنه” موضع قاطعی اتخاذ نکرد. جریان فتنه اصطلاحی است که برخی مقامات و رسانه‌های حکومتی برای اعتراضات علیه نتیجه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری به کار می‌برند و آن را “خط قرمز” پذیرش افراد برای تصدی سمت‌های مهم دولتی می‌دانند.

آقای دانش آشتیانی فارع التحصیل رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و در رشته مهندسی زلزله نیز از امپریال کالج دانشگاه لندن دکترا گرفته است. سوابق کاری او از جمله شامل کار در دفتر فنی سپاه پاسداران، معاونت امور جنگ وزارت فرهنگ و آموزش عالی، همکاری با قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران، مسئول ارتباط بین استادان دانشگاه و مسئولان جنگ در زمینه امور پژوهشی، معاونت وزارت فرهنگ و آموزش عالی در امور عمرانی و دفاعی و اداری و پشتیبانی، معاون و قائم مقام وزارت علوم (سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٢ دوره وزارت مصطفی معین) بوده است. وی در شماری از دانشگاه‌های ایران نیز تدریس کرده و سمت‌های مدیریتی در مراکز آموزش عالی را نیز برعهده داشته است.

برآمد: بی بی سی

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.