job job job  job            jobjob job  

پیروزی جمهوری خواهان در مجلس سنا

0,,18039345_401,00

به گزارش ایران بیلد، جمهور ی خواهان علاوه بر مجلس نمایندگان، در انتخابات میان دوره ای روز سه شنبه، کنترل سنا را هم به اختیار خود درآوردند. حزب جمهوری‌خواه آمریکا با پیروزی در انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور که روز سه‌شنبه (۴ نوامبر) برگزار شد، توانست برای نخستین بار در طی هشت سال گذشته کنترل مجلس سنا و مجلس نمایندگان را در دست گیرد. جمهوری‌خواهان پیشتر اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار داشتند و حال در مجلس سنا نیز حرف اول را می‌زنند. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در دو سال پایانی دوران ریاست‌جمهوری خود باید خواست‌ها و برنامه‌های خود را با همکاری کنگره‌ای پیش برد که کاملا در دست حزب مخالفش، یعنی جمهوری‌خواهان است.

طبق آخرین نتایج اعلام شده از سوی رسانه‌های آمریکا، جموری‌خواهان توانسته‌اند در انتخابات میان‌دوره‌ای دست کم ۵۲ کرسی از یکصد کرسی مجلس سنا را از آن خود کنند. پیش از آن دموکرات‌ها دست‌کم در سنا برتری کیفی داشتند. میچ مک‌دانل، سناتور جمهوری‌خواه به جای هری رید از حزب دموکرات، از این پس رهبری سنا را به عهده خواهد داشت. مک‌دانل پس از این پیروزی از “بی‌اعتمادی مردم” به دولت اوباما سخن گفت. رسانه‌های خبری آمریکا همچنین اعلام کرده‌اند که جمهوری‌خواهان توانسته‌اند بر شمار کرسی‌های خود در مجلس نمایندگان نیز بیافزایند. نمایندگان این مجلس هر دو سال یک‌بار انتخاب می‌شوند. هر یک از ایالات آمریکا، صرف نظر از وسعت و جمعیت، یک نماینده به مجلس نمایندگان و ۲ نماینده به سنا اعزام می‌کند. مدت حضور نمایندگان در این مجلس‌ها بر ۶ سال بالغ می‌شود. یک‌سوم نمایندگان این دو نهاد نیز هر دو سال یک بار از نو انتخاب می‌شوند.

جمهوری‌خواهان اکنون می‌توانند با تکیه بر اکثریت‌شان در کنگره، قوانین مورد نظرشان را به تصویب برسانند. باراک اوباما، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا تنها می‌تواند این قوانین را وتو کند. حزب جمهوری‌خواه حال همچنین این امکان را دارد که سیاست‌های مورد نظر خود را در لوایح بودجه اعمال کند و مانعی بر سر تائید افراد پیشنهادی اوباما برای پست‌های قضایی و اجرایی پدید آورد. به این ترتیب اوباما دیگر قادر نیست که در صورت مخالف جمهوری‌خواهان خواست‌های خود را محقق سازد. به عبارتی دیگر، پیشبرد سیاست آمریکا در طی دو سال آینده مستلزم همکاری جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها خواهد بود. طبق اعلام کاخ سفید آمریکا، باراک اوباما در همان شب انتخابات رهبران احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات و همچنین رؤسای مجلس نمایندگان و سنا را برای انجام دیدار و گفت‌وگو درباره شرایط جدید دعوت کرد. این نشست قرار است روز جمعه (۷ نوامبر) برگزار شود.

به گفته‌ی تحلیلگران و ناظران سیاسی، اوباما از این طریق قصد دارد پایه‌ها و امکانات پیشبرد اهداف و برنامه‌های خود در طی دو سال آینده را فراهم آورد. جمهوری‌خواهان به نوبه خود پیروزی‌شان در انتخابات میان‌دوره‌ای را “درس عبرت” مردم به اوباما و دولت وی ارزیابی کرده‌اند. رینس پریبس، رهبر حزب جمهوری‌خواهان آمریکا پیش از این موفقیت گفت: «جمهوری‌خواهان اکنون این فرصت را یافته‌اند تا کشور را به مسیری بهتر هدایت کنند.» وی افزود: «جمهورخواهان مجلس نمایندگان و سنا آماده‌اند تا به حرف‌های مردم آمریکا گوش دهند. ما امیدواریم که پرزیدنت اوباما نیز همین کار را کند». جمهوری‌خواهان پیروزی خود در انتخابات میان‌دوره‌ای را از جمله مدیون کاهش شدید محبوبیت اوباما در بین آمریکاییان هستند. محبوبیت اوباما با حدود ۴۰ درصد به پایین‌ترین سطح خود از آغاز ریاست جمهوری‌ او رسیده است.

برآمد: دویچه وله

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job