job job job  job        jobjob job  job

تغییر زمان و مکان مذاکرات هسته‌ای

68089-203831-1394369120

به گزارش ایران بیلد به نقل از دوچه وله، به گفته عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ یک هفته زودتر از تاریخی برگزار خواهد شد که اتحادیه اروپا اعلام کرده بود. اتحادیه اروپا پیش از این با انتشار بیانیه‌ای تاریخ این مذاکرات را ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) و محل برگزاری آن را “وین” اعلام کرده بود. به گزارش خبرگزاری ایسنا، ، معاون وزیر امور خارجه ایران امروز یکشنبه گفت که مذاکرات ایران و ۱+۵ به سرپرستی محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در روز ۲۰ آبان (۱۷ نوامبر) در مسقط پایتخت عمان و پس از مذاکرات سه‌جانبه میان وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون برگزار می‌شود.

مذاکرات سه‌جانبه ظریف، اشتون، کری قرار است در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان در مسقط صورت گیرد. عراقچی گفت، در مورد جلسات بعد از این جلسه و مذاکرات آتی، پس از نشست عمان تصمیم‌گیری می‌شود.

شتاب‌گیری تحرکات دیپلماتیک

با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده برای دست‌یابی به توافق نهایی میان ایران و شش قدرت جهانی که پیش از این ۲۴ نوامبر (۳ آذر) تعیین شده بود٬ حالا تحرکات دیپلماتیک شتاب بیشتری گرفته و دو طرف در تلاش‌اند تا با حل‌وفصل اختلافات موجود و پل زدن میان شکاف‌ها٬ زمینه امضای توافق را فراهم و از تمدید دوباره ضرب‌الاجل جلوگیری کنند. در همین راستا٬ وزارت امور خارجه ایالات متحده روز جمعه (۹ آبان/۳۱ اکتبر) اعلام کرد که قرار است جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا و هم‌تای ایرانی‌اش٬ محمدجواد ظریف٬ دو هفته پیش از موعد مقرر برای دست‌یابی به توافق٬ یعنی ۹ نوامبر (۱۸ آبان) در مسقط٬ پایتخت عمان٬ با یکدیگر دیدار کنند.

در این نشست که کاترین اشتون٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور خواهد داشت٬ قرار است درباره گام‌های بعدی برای عبور از موانع و دست‌یابی به توافق درازمدت نهایی جهت حل‌وفصل این بحران ۱۰ ساله به بحث بنشینند. مذاکرات مستمر و پیچیده میان ایران و شش قدرت جهانی در ماه‌های گذشته همواره در جریان بوده و با توجه به این‌که پیش‌تر یک بار ضرب‌الاجل توافق نهایی تمدید شده٬ طرفین تمایلی به تمدید دوباره آن برای چند ماه دیگر ندارند و ترجیح می‌دهند در فرصت کوتاه باقی‌مانده گام‌های نهایی را بردارند.

برآمد: دویچه وله

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job