job job job  job            jobjob job  

برق ایران ارزان‌ترین برق منطقه

151757_958

به گزارش ایران بیلد به نقل از فارس، هوشنگ فلاحتیان در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت واگذاری شرکت‌های توزیع برق، گفت: وزارت نیرو مصر است وضعیت شرکت‌های توزیع برق را تعیین تکلیف کند بنابراین واگذاری این شرکت‌ها طی چند جلسه در هیأت واگذاری و سازمان خصوصی‌سازی مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: واگذاری شرکت‌های توزیع در شرایطی که قیمت فروش برق با قیمت تکلیفی برق و مابه‌التفاوت آن پرداخت نمی‌شود، شرکت‌های توزیع برق دچار مشکل می‌کنند. وی افزود: با واگذاری شرکت‌های توزیع برق به بخش غیردولتی دارایی‌های شرکت‌های توزیع برق که کمتر از 10 هزار میلیارد تومان است با حساب دفتری، به 50 هزار میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده و افزایش می‌یابد پس با تجدیدنظر در قیمت‌گذاری شرکت‌های توزیع برق، نهایتاً موجب افزایش هزینه‌های شرکت‌های توزیع برق می‌شود.

فلاحتیان تاکید کرد: پس اگر مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی برق و شرکت‌های توزیع پرداخت نشود آنها دچار مشکل اساسی می‌شوند پس این موضوع در هیأت واگذاری و سازمان خصوصی‌سازی مطرح شده تا تصمیم نهایی را در کمیسیون اقتصادی دولت گرفته شود. فلاحتیان در خصوص این سوال که گفته می‌شود که تولید برق در کشور بسیار بالاست بنابراین اگر برق وارد کشور شود مناسب‌تر است، گفت: این مسائلی که عنوان می‌شود دقیق نبوده و کارشناسی نیست، ایران در حال حاضر ارزان‌ترین برق منطقه را به مشترکان ارائه می‌دهد بنابراین قیمت فروش برق ایران ارزان‌ترین نسبت به برق کشورهای همسایه است. فلاحتیان ادامه داد: تبدیل انرژی در نیروگاه‌های ایران کمتر از نیروگاه‌های سایر کشورهاست بنابراین متوسط فروش برق کشورهای پیرامونی به ازای هر کیلووات ساعت 10 سنت دلار است در حالیکه این عدد در نیروگاه‌های کشور کمتر از 2 سنت دلار صورت می‌گیرد.به گفته وی، فرآیند تولید برق در کشور به طور متوسط 80 تومان است.

*تأمین سوخت نیروگاههای کشور در زمستان امسال بیشتر از پارسال

فلاحتیان در خصوص تأمین سوخت نیروگاههای کشور در زمستان هر سال گفت: در نیمه نخست امسال گازرسانی به نیروگاهها نسبت به مدت مشابه سالهای قبل افزایش داشت و مسئولان وزارت نفت قول دادند تا زمستان نیز نسبت به زمستان سال گذشته گاز بیشتری به نیروگاهها عرضه شود که منتظر اجرای قول وزارت نفت هستیم. وی افزود: نیروگاههای نکا، اصفهان، شهید منتظری، شازند و چند نیروگاه دیگر با اعمال محدودیت در مصرف مازوت روبه رو شده اند که این محدودیت ها از سوی مراجع قضایی یا ادارات کل محیط زیست اعمال شده و طبیعتا در نبود امکان مصرف مازوت، باید یا گازوئیل مصرف شود یا گاز، که وقتی گاز به اندازه کافی تأمین نشود مصرف گازوئیل افزایش می یابد.  به گفته وی، این مسئله موجب شده مصرف گازوئیل نیروگاهها افزایش یابد که این مسأله هزینه های زیاد ملی به دنبال دارد.

*تا شروع تابستان سال 94 ، 1200 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به بهره برداری می رسد

فلاحتیان با اشاره به لزوم افزایش 5 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در هر سال خاطر نشان کرد: در سال 92 موفق شدیم 3800 مگاوات ظرفیت تولید نیروگاهی کشور را افزایش دهیم و تا شروع تابستان سال 94 ، 1200 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به بهره برداری می رسد. وی افزود: تابستان سال 93 شرایط سخت تری در تأمین برق خواهیم داشت که باید با کمک مردم در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی و صنعتی، تابستان را بگذرانیم.

*چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ۱۷ تا ۲۰ آبان ماه

فلاحتیان با اشاره به برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق گفت: چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق هفدهم آبان ماه به مدت 4 روز در تهران برگزار می شود. وی افزود: امسال استقبال کم نظیری را برای حضور در نمایشگاه برق ایران از سوی شرکت های خارجی و داخلی شاهد هستیم به طوری که 98 شرکت خارجی و 343 شرکت داخلی در کنفرانس امسال حضور دارند. معاون وزیر نیرو تصریح کرد: در نمایشگاه امسال چهار نشست تخصصی با موضوعات حمایت از ساخت داخل، چالش ها و راهکارهای توسعه صادرات صنعت برق، کاهش تلفات برق و فرصت های کسب و کار برای بخش خصوصی و نشست تخصصی بازار عراق؛ فرصت ها و چالش ها برگزار می شود.

برآمد: فارس

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job