Monday, 3. November 2014  ir    ir ir
ترکیه مسیر ترانزیت ایران را دور می زند! ترکیه مسیر ترانزیت ایران را دور می زند!
به گزارش گروه اقتصاد فارس به نقل از ترکیش ویکلی، به دنبال اختلاف ترکیه و ایران بر سر تعرفه ترانزیت کامیون‌ها، آنکارا در نظر... ترکیه مسیر ترانزیت ایران را دور می زند!

948

به گزارش گروه اقتصاد فارس به نقل از ترکیش ویکلی، به دنبال اختلاف ترکیه و ایران بر سر تعرفه ترانزیت کامیون‌ها، آنکارا در نظر دارد تا از مسیر جدیدی با عبور از آذربایجان به آسیای مرکزی دسترسی یابد. بر اساس این طرح جدید، کامیون‌های ترک پس از عبور از آذربایجان، برای رسیدن به آسیای مرکزی با استفاده از کشتی از آب‌های دریای خزر خواهند گذشت. انتظار می‌رود که این مسیر جدید در سه‌ماهه نخست 2015 راه‌اندازی شود.

این رسانه ترکیه‌ای مدعی شد که این طرح با تصمیم ایران برای افزایش تعرفه ترانزیتی و قیمت سوخت برای کامیون‌های ترک در نظر گرفته شده است. بر اساس این گزارش، به دنبال افزایش نرخ تعرفه ترانزیتی کامیون‌های ترک از سوی ایران ترکیه نیز این رقم را افزایش داده است و درحال حاضر تعرفه ترانزیتی که ایران و ترکیه از کامیون‌های یکدیگر دریافت می‌کنند برابر با 1500 دلار است. به گزارش فارس، این امر نشان‌دهنده تمایل ترکیه برای  برابری نرخ تعرفه ترانزیت کامیون‌ها در دو کشور است و این درحالی است که قیمت سوخت در ترکیه 20 برابر قیمت سوخت در ایران است.

در نهایت این رسانه ترک مدعی شد که ایران قیمت سوخت برای کامیون‌های ترک را یک تا دو دلار افزایش داده است. فتیح سنر رئیس اتحادیه حمل و نقل بین‌المللی ترکیه اعلام کرد که این سازمان نشست‌هایی موفقیت‌آمیزی با مقامات ترکمنستانی و آذری برای استفاده از مسیر آذربایجان- دریای خزر – ترکمنستان داشته است و از این مسیر برای انتقال کالا به آسیای مرکزی استفاده خواهد شد و این مسیر در ابتدای 2015 راه‌اندازی خواهد شد. وی مدعی شد که این مسیر جدید ظرفیت سالانه 30 هزار سفر از این طریق با هزینه‌های حمل و نقل کمتر (نسبت به ایران) را داراست. تاکنون، تاجران ترک بیشتر از مسیر ایران برای ترانزیت کالاهای خود به آسیای مرکزی استفاده کرده اند چراکه این مسیری کوتاه‌تر برای دسترسی به بازارهای این منطقه فراهم می‌کند.

برآمد: فارس

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.