job job job job job  job           jobjob    

ظریف و کری در عمان دیدار می‌کنند

0,,17998371_303,00

به گزارش ایران بیلد به نقل از دویچه وله، وزیران امور خارجه ایران و آمریکا قرار است دو هفته پیش از فرا رسیدن موعد مقرر برای دست‌یابی به توافق نهایی٬ در حضور کاترین اشتون در پایتخت عمان دیدار کنند. با نزدیک شدن به ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده برای دست‌یابی به توافق نهایی میان ایران و شش قدرت جهانی که ۲۴ نوامبر (۳ آذر) فرا می‌رسد٬ حالا تحرکات دیپلماتیک شتاب بیشتری گرفته و دو طرف در تلاش‌اند تا با حل‌وفصل اختلافات موجود و پل زدن میان شکاف‌ها٬ زمینه امضای توافق را فراهم و از تمدید دوباره ضرب‌الاجل جلوگیری کنند. در همین راستا٬ وزارت امور خارجه ایالات متحده روز جمعه (۹ آبان/۳۱ اکتبر) اعلام کرد که قرار است جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا و هم‌تای ایرانی‌اش٬ محمدجواد ظریف٬ دو هفته پیش از موعد مقرر برای دست‌یابی به توافق٬ یعنی ۹ نوامبر (۱۸ آبان) در مسقط٬ پایتخت عمان٬ با یکدیگر دیدار کنند.

در این نشست که کاترین اشتون٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور خواهد داشت٬ قرار است درباره گام‌های بعدی برای عبور از موانع و دست‌یابی به توافق درازمدت نهایی جهت حل‌وفصل این بحران ۱۰ ساله به بحث بنشینند. مذاکرات مستمر و پیچیده میان ایران و شش قدرت جهانی در ماه‌های گذشته همواره در جریان بوده و با توجه به این‌که پیش‌تر یک بار ضرب‌الاجل توافق نهایی تمدید شده٬ طرفین تمایلی به تمدید دوباره آن برای چند ماه دیگر ندارند و ترجیح می‌دهند در فرصت کوتاه باقی‌مانده گام‌های نهایی را بردارند. دیدار در مسقط٬ یکی از مهم‌ترین دیدارهای سطح بالای سیاسی در هفته‌های منتهی به ضرب‌الاجل توافق نهایی است و به همین خاطر کاترین اشتون دو روز پیش از سفر به پایتخت عمان برای دیدار با وزیران خارجه ایران و آمریکا٬ در وین با مقامات ارشد وزارت خارجه شش قدرت جهانی (بریتانیا٬ چین٬ فرانسه٬ آلمان٬ روسیه و آمریکا) دیدار خواهد کرد. مایکل مان٬ سخنگوی کاترین اشتون نیز در این دیدار حضور خواهد داشت.

پس از دیدار در مسقط٬ نمایندگان شش قدرت جهانی یک هفته پیش از فرارسیدن ضرب‌الاجل٬ در روز ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) در وین با کل هیات ایرانی دیدار خواهند کرد. مایکل مان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «هدف از این گفت‌وگوها دست‌یابی به توافق جامع با ایران پیش از فرا رسیدن موعد از پیش تعیین شده است؛ توافقی که بر اساس آن ایران به جامعه جهانی اطمینان خواهد داد که برنامه هسته‌ای این کشور ماهیتی سراسر صلح‌آمیز دارد.»

برآمد: دویچه وله

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


 width=270
 width=270
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job