Monday, 3. November 2014  ir    ir ir
ایران خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات اتمی ایران خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات اتمی
علی اکبر ولایتی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفته است که نظر جمهوری اسلامی بر به نتیجه‌رسیدن هرچه‌زودتر این... ایران خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات اتمی

0,,17328607_303,00

علی اکبر ولایتی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفته است که نظر جمهوری اسلامی بر به نتیجه‌رسیدن هرچه‌زودتر این مذاکرات است. ایران هرگونه توافق با آمریکا بر سر تعداد سانتریفیوژها را تکذیب کرده است.علی اکبر ولایتی، رئیس‌مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواست ایران را پیشبرد گفتگوها و دستیابی به نتیجه‌ای خوانده است که پیش از این در کنفرانس ژنو پیش‌بینی شده بود.
ایران و گروه ۱+۵ تا روز ۲۴ نوامبر (۳ آذرماه) فرصت دارند تا به توافقی نهایی بر سر مسئله هسته‌ای ایران برسند. آقای ولایتی روز شنبه (۱۰ آبان) پس از دیدار با وزیر امور خارجه نروژ اظهار داشت که ایران همواره خواستار مذاکره برای حل مسائل مطرح‌شده در صحنه بین‌المللی بوده است. او گفت: «درهای مراکز هسته‌ای ما از جمله نطنز، اراک، فوردو و دیگر مراکز به روی ناظرین بین‌المللی باز بوده و آمده‌اند و از این مراکز بازدید کرده‌اند و وجه مشترک گزارشات سازمان بین المللی انرژی اتمی این بود که هیچ نقطه شک برانگیزی راجع به کاربرد نظامی انرژی هسته‌ای ندیدند، لذا ما می‌خواهیم هر چه زودتر این مذاکرات به پایان برسد و مطابق با آنچه در ژنو در سال قبل بین ایران و ۱+۵ مقرر شد را اجرا کنند.»

علی اکبر ولایتی اضافه کرده است که ایران‌ به تعهدات خود عمل کرده، اما در مقابل آمریکا از این امر سرباز زده و بر عکس بر میزان تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی افزوده است. به گفته وی مقامات آمریکایی “بعضا اظهارنظرهایی خارج از قاعده نیز می‌کنند که مورد انتقاد کشورهای بی‌طرف دنیا قرار می‌گیرد.” او ادامه داده است: «اگر مقداری هم از پولی که مربوط به ایران است و آنها به ناحق در انتقال آن وقفه ایجاد کرده‌اند، آزاد کرده‌اند می‌خواهند بابت آن به جمهوری اسلامی ایران منت بگذارند. نظر جمهوری اسلامی ایران این است که هر چه زودتر این مذاکرات به نتیجه برسد ولی در عین حال هیچ‌گاه از مذاکره رویگردان نیست.»

برآمد: دویچه وله

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.