job job job  job        jobjob job  job

پای بکن‌باوئر هم به رشوه‌گیری قطر باز شد

بکن‌باوئر

کنگره فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) گرچه علاقه‌ای به مطرح شدن بحث بر سر اتهام دریافت رشوه برای انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ ندارد، اما این موضوع چنان جنجالی شده که دیگر نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.

سپ بلاتر، رئیس ۷۸ ساله سوئیسی فیفا، اخیرا اعتراف کرد که واگذاریِ حق برگزاری مسابقات جام جهانی به قطر اشتباه بوده است.

بلاتر اما در ملاقات با هیئت نمایندگی فیفا در آسیا با حمله به مخالفان تصمصم گیری فیفا گفت: «می خواهند تخریب کنند؛ نه فقط بازی‌ها را بلکه آن‌ها در نظر دارند مجموعه فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) را تخریب کنند، زیرا فدراسیون جهانی فوتبال بسیار قوی شده است.»

گفته می‌شود بلاتر در کنگره فیفا به طور رسمی نامزدی خود را برای پنجمین دوره ریاست فدراسیون جهانی فوتبال اعلام خواهد کرد.

بکن‌باوئر و موضوع رشوه‌گیری قطر

روزنامه بریتانیایی “ساندی تایمز” در گزارشی در باره رشوه‌دهی به مقامات بلندپایه فوتبال برای واگذاری حق برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر از فرانتس بکن‌باوئر، فوتبالیست، مربی و از متخصصان ورزش آلمان نیز یاد کرده است. بکن باوئر در زمان تصمیم‌گیری عضوهیئت رئیسه فیفا بود.

در این گزارش نوشته شده که بکن‌باوئر به همراه روسای یک شرکت نفت و گاز در بهار سال ۲۰۱۱، از طرف محمد بن حمام، نایب رئیس پیشین فیفا، به دوحه دعوت شده است. این دعوت پنج ماه پس از واگذاری حق برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر انجام شده است.

بکن‌باوئر اعلام کرده که او به عنوان مشاور این شرکت به این سفر رفته و در آنجا بن حمام را نیز ملاقات کرده است. بکن‌باوئر همچنین گفته است که دیدار با بن حمام امری طبیعی بوده، زیرا بن حمام در آن زمان، نایب رئیس فیفا و او نیز عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی فوتبال بوده است.

بن حمام که از ثروتمندان قطری است، در آن زمان علاوه بر نایب رئیسی فیفا، عهده دار پست ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) نیز بود. وی در سال ۲۰۱۲ از هر دوپست خود کناره‌گیری کرد.

گرچه گفته می‌شود که پرسش‌ها از بکن‌باوئر ۶۸ ساله در باره معضل قطر هنوز پایان نیافته، اما او به هیچ وجه نمی‌پذیرد که به گونه‌ای در رسوایی رشوه‌دهی دست داشته است. او می‌گوید که پای او تاکنون در هیچ ماجرای رشوه‌گیری به میان نیامده است.

بکن باوئر در ادامه توضیح می‌دهد: «من هیچ گاه برای قطری‌ها یا برای بن‌حمام کار نکرده ام.» سپ بلاتر، رئیس ۷۸ ساله سوئیسی فیفا، چندی پیش اعلام کرد که او در زمان رای‌‌گیری در فیفا به میزبانی قطر رای منفی داده است. اما فرانتس بکن‌باوئر که تاکنون چیزی در مورد مخالفت خود نگفته بود، اکنون گفته است که او نیز به قطر رای نداده است.

او در این باره گفت: «من تنها می‌توانم بگویم که به کشوری رای دادم که به نظرم مناسب‌ترین شرایط را برای برگزاری موفقیت‌آمیز بازی‌ها داشت.» بکن باوئر در ادامه می‌گوید: «اما بسیار متعجب شدم، وقتی قطر به عنوان برگزارکننده مسابقات انتخاب شد.» صدای آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job