job job job  job        jobjob job  job

مصاحبه جواد لاریجانی با شبکه یک آلمان

0,,18033230_303,00

به گزارش ایران بیلد، به نقل از د.ویچه وله، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران با شبکه یک تلویزیون آلمان در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران گفت‌وگو کرد. او با تاکید بر این که رواداری کامل غیرممکن است گفت، “خط قرمز” رسانه‌ها در ایران اسلام است. محمد جواد لاریجانی که در حال حاضر برای ارائه گزارش ایران به “اجلاس بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر” (یو پی آر) در ژنو به سر می‌برد، در یک گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه یک تلویزیون آلمان (آ. ار. د.) به پرسش‌هایی در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران پاسخ داد. او گفت، “ما غرب نیستیم، بلکه فرهنگ خودمان را داریم و می‌خواهیم متفاوت باشیم.”
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اظهار داشت که ایران در یک سال اخیر در رابطه با حقوق بشر پیشرفت‌هایی داشته و “این روند” ادامه خواهد یافت. او همچنین گفت، خیلی وقت‌ها «سوءتفاهم پیش می‌آید، مثلا در رابطه با پرونده ریحانه جباری». به اعتقاد لاریجانی، رسانه‌ها و سیاستمداران غربی در این زمینه یک “کمپین” به‌راه انداخته‌اند و اخبار نادرستی منتشر کرده‌اند. او ریحانه جباری را “معشوقه” مقتول نامید و گفت، «از این که این حادثه اتفاق افتاده» متاسف است. دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ضمن اشاره به قانون قصاص گفت، او بارها برای گرفتن رضایت از اولیای دم تلاش کرده اما “کمپین بین‌المللی” مقتول را به عنوان فردی که قصد تجاوز به فرد دیگری را داشته معرفی کرده، و این خشم اعضای خانواده مقتول را برانگیخته و باعث شده است که آن‌ها رضایت ندهند.

محمد جواد لاریجانی در پاسخ به پرسش دانیل هشلر، گزارشگر “آ. ار. د.” در رابطه با افزایش اعدام‌ها در دوران ریاست جمهوری روحانی گفت، “۹۳ درصد از اعدام‌شدگان” دررابطه با جرایم مواد مخدر محکوم شده بودند. او تاکید کرد: «من شخصا معتقدم که ما باید این وضعیت را تغییر دهیم، زیرا باعث می‌شود که ما در شرایط بسیار بدی قرار بگیریم». دانیل هشلر با اشاره به آمار سازمان ملل مبنی بر زندانی‌بودن ده‌ها روزنامه‌نگار در ایران از لاریجانی پرسید: «آیا شما برای آزادی مطبوعات احترام قائلید؟» دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ گفت، «مطبوعات در ایران می‌توانند از دولت انتقاد کنند، اما انتقاد به اسلام و توهین به احساسات اسلامی مردم، خط قرمز است» و هر کس که در این زمینه اقدام کند، محکوم خواهد شد.
لاریجانی تاکید کرد، «رواداری در کل برای دموکراسی ما مهم است» اما «رواداری بی‌قیدوشرط نه درست است و نه امکان‌پذیر». به اعقتاد او، این امر حتی در کشورهایی که مدعی رواداری کامل هستند، وجود ندارد. او در این رابطه به هولوکاوست اشاره کرد و آن را “خط قرمز” اروپا دانست. گزارشگر شبکه یک تلویزیون آلمان به این نکته اشاره کرد که زنان در ایران مورد تبعیض قرار می‌گیرند. او سپس از لاریجانی پرسید: «شما به برابری جنسیتی معتقدید؟ »
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ گفت که زنان ایران با زنان کشورهای همسایه این کشور متفاوت هستند و مدعی شد که در تمامی امور کشورداری سهم برابر دارند و حتی در برخی موارد مردها نگران از دست‌دادن شغل‌های خود هستند.

برآمد: دویچه وله

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job