Sunday, 2. November 2014  ir    ir ir
نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه برای یک ایرانی نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه برای یک ایرانی
به گزارش ایران بیلد، طراح و کارتونیست ایرانی، کامبیز درم‌بخش “نشان شوالیه هنر و ادبیات” فرانسه را دریافت کرد. این نشان روز یکشنبه، ۴... نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه برای یک ایرانی

10371476_812340842156686_395218564772904019_n

به گزارش ایران بیلد، طراح و کارتونیست ایرانی، کامبیز درم‌بخش “نشان شوالیه هنر و ادبیات” فرانسه را دریافت کرد. این نشان روز یکشنبه، ۴ آبان در سفارت فرانسه در تهران به نمایندگی از وزیر فرهنگ فرانسه برای قدردانی از دستاوردهای هنری او اهدا شد. “نشان هنر و ادبیات” ازجمله جوایز جانبی “نشان ملی لیاقت” است که هر سال به نزدیک به ۳۰۰ نفر به ترتیب اهمیت در سه بخش فرمانده، افسر و شوالیه اهدا می‌شود. آقای درم‌بخش چند روز پیش از دریافت این جایزه به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته بود: “حدود یک سال پیش به من خبر داده شد که قرار است جایزه نشان شوالیه ملی لیاقت به من اعطا شود.” او گفت: “من اولین کسی هستم که در هنرهای تجسمی در ایران این نشان را می‌گیرم. پیش از من در سینما، ادبیات و موسیقی این نشان به هنرمندان این رشته‌ها داده شده بود ولی هیچ گاه این نشان به هنرمندان تجسمی ایرانی اعطا نشده بود.”
پیشتر کسانی چون شهرام ناظری (خواننده)، جلال ستاری (اسطوره شناس)، اصغر فرهادی ( کارگردان سینما) و پری صابری (کاگردان تئاتر) این نشان را دریافت کرده بودند. در مراسم روز یکشنبه چند چهره فرهنگ و هنر ایران از جمله محمود دولت آبادی، جواد مجابی و بزرگمهر حسین‌پور حضور داشتند. کامبیز درم‌بخش، ۷۲ ساله یکی از شناخته شده‌ترین کارتونیست‌های ایرانی در جهان است که تاکنون جوایز متعددی به دست آورده و چندین نمایشگاه انفرادی از او در کشورهای مختلف برگزار شده است. بدون شرح، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کتاب کامبیز، میازار موری که دانه‌کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینچی مرا دیده بود و کتاب‌های مشترک طنزاندیشان امروز ایران و طنزاندیشان امروز ایران در خارج از کشور از جمله کتاب‌های منتشر شده از اوست.

برآمد: بی بی سی

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.