fblike job contact English English English 

دیدار رسمی رئیس جمهور ایران از ترکیه پس از ١٨ سال

نخستین یک رئیس جمهور ایران از ترکیه در ١٨ سال اخیر

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به همراه هیئتی بلندپایه از مقام‌های ایرانی به ترکیه سفر کرده است.
آقای روحانی مورد استقبال رسمی عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه قرار گرفت.
روسای جمهور ایران و ترکیه درباره مسائل دوجانبه و بین‌المللی گفتگو کردند. سپس آقایان روحانی و گل در کنفرانسی مطبوعاتی شرکت کردند. عبدالله گل در این نشست خبری گفت که ترکیه انرژی هسته‌ای را، مادامی که در قالب یک برنامه صلح‌آمیز، شفاف و مطابق قواعد بین‌المللی باشد، حق همه کشورها می‌داند.
حسن روحانی نیز از تبادل نظر با همتای ترکش درباره بحران سوریه و وضعیت مصر خبر داد.
ایران و ترکیه درباره سوریه اختلاف نظر شدیدی دارند. ایران حامی سرسخت بشار اسد و ترکیه حامی مخالفان مسلح او است و ضمن حمایت سیاسی، پشتیبانی‌های نظامی در اختیار برخی از آنان می‌گذارد.
در سال‌های اخیر روسای جمهور ایران به ترکیه سفر کرده‌اند، اما این نخستین “دیدار رسمی” یک رئیس جمهور ایران از ترکیه در ١٨ سال اخیر است. سفرهای محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد در قالب نشست‌های منطقه‌ای و ملاقات‌های چندجانبه بوده است.
جیمز رینولدز، خبرنگار بی‌بی‌سی در امور ایران که در ترکیه مستقر است، می‌گوید که معمولا رهبران کشورها در سفر به ترکیه در آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک به او ادای احترام می‌کنند و مقام‌های جمهوری اسلامی رغبتی به این کار ندارند.
اما گفته می‌شود که در سفر آقای روحانی، به شکلی کم‌سابقه این بخش از تشریفات رسمی انجام نمی‌گیرد و برنامه‌ای برای بازدید رئیس جمهور ایران از آرامگاه آتاتورک در نظر گرفته نشده است. همانطور که هاشمی رفسنجانی این بخش از تشریفات را انجام نداده بود.
هفت نفر از وزرای دولت ایران، آقای روحانی را در این سفر همراهی می‌کنند.
اختلاف نظر بر سر قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه یکی از مهمترین مسائلی است که انتظار می‌رود دو طرف درباره آن به مذاکره بپردازند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact