fblike job contact English English English 

یک بانوی ایرانی تبار، سفیر آمریکا در سوئد

azita-raji-212

به گزارش ایران بیلد، «آزیتا راجی»، سفیر جدید ایالات متحده آمریکا در سوئد شد. وب‌سایت «کاخ سفید»، آزیتا راجی را متولد تهران معرفی کرده است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ایران و سپس لوزان سوئیس گذرانده‌است و در آمریکا تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داده‌است. او با زبان‌های متعددی آشنایی دارد. این در حالی است که وی از سوی روزنامه «تایمز» چاپ هندوستان به عنوان فردی «هندی‌ـ‌آمریکایی» مورد تقدیر قرار گرفت. در همین حال، دبیر شورای ملی ایرانی‌آمریکایی‌ها در حساب توئیتر خود انتصاب نخستین «ایرانی‌ـ‌آمریکایی» به عنوان سفیر آمریکا را تبریک گفت. در حالیکه معرفی راجی در وب‌سایت کاخ سفید اشاره‌ای به هندوستان نمی‌کند، روزنامه‌ تایمز هندوستان و نیز روزنامه‌های پاکستانی از او به عنوان یک هندی‌ـ‌آمریکایی‌ نام برده‌اند. در همین حال، گروه‌ها و سازمان‌های ایرانی در آمریکا نیز وارد جنجال رسانه‌ای شده‌اند تا از خاستگاه او به عنوان «ایرانی» دفاع کنند. خانم «آزیتا راجی»  جانشین «مارک برژینسکی» سفیر فعلی آمریکا در سوئد (فرزند زبیگنو برژینسکی مشاور امنیت ملی جیمی کارتر در دهه ۷۰ میلادی) خواهد شد که دوره ماموریتش در سوئد عنقریب به پایان میرسد.

نخستین ایرانی تباری که سفیر آمریکا می شود
در صورتی که سفارت «آزیتا راجی»  وی مورد تایید سنای آمریکا قرار بگیرد وی سومین سفیر اوباما در استکهلم خواهد بود. وی همچنین اولین زنی است که بعنوان سفیر آمریکا راهی استکهلم میشود و اولین ایرانی تباری خواهد که تاکنون بعنوان سفیر آمریکا به یک کشور خارجی اعزام می شود.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا  بهنگام دیدار رسمی خود از سوئد در در سپتامبر سال گذشته  با مشاهده نیمی از وزرای دولت سوئد که زن بودند دست آوردهای سوئد در زمینه  برابری جنسی را مورد تحسین قرار داده بود.

برآمد: استکهلمیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact