Monday, 27. October 2014  ir    ir ir
تاراج گنجینه‌‌های تاریخی خاورمیانه تاراج گنجینه‌‌های تاریخی خاورمیانه
به گزارش ایران بیلد، دویچه وله در گزارشی به بررسی تاراج اثار باستانی و میراث فرهنگی و هنری خاورمیانه توسط تروریستها در منطقه سوریه... تاراج گنجینه‌‌های تاریخی خاورمیانه

0,,16190902_303,00

به گزارش ایران بیلد، دویچه وله در گزارشی به بررسی تاراج اثار باستانی و میراث فرهنگی و هنری خاورمیانه توسط تروریستها در منطقه سوریه و عراق پرداخته است. سازمان‌های تروریستی از فروش گنجینه‌های هنری و فرهنگی در عراق و سوریه سودهای کلانی برده‌اند. آن‌ها می‌کوشند با تاراج هرچه بیشتر میراث فرهنگ جهانی اجناس عتیقه این کشورها را بفروشند و با پول آن سلاح تهیه کنند.شهر باستانی پالمیرا در استان حمص سوریه از طرف یونسکو، نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث فرهنگ جهانی شناخته شده است. این شهر که در گذشته یکی از شهرهای بسیار مهم و زیبا در مرکز سوریه بوده، در سال ۲۷۴ میلادی توسط اورلیانوس،امپراطور روم در جنگی خونین ویران شد.

0,,17053113_303,00

پس از اشغال این شهر توسط جریان تروریستی موسوم به “دولت اسلامی” آن‌ها به گنجینه‌های وسیع این میراث فرهنگ جهانی دست یافتند و با روشی خشونت‌آمیز و غیرتخصصی اقدام به استخراج منابع زیرزمینی این شهر باستانی کردند. “دولت اسلامی” برای یافتن این گنجینه‌‌ها بدون ترس از تخریب وسیع این منابع، دست به انفجارهای وسیعی زد تا به اعماق دالان‌های زیرزمینی راه یابد و بولدوزرها را برای استخراج این منابع به کار انداخت. اعضای گروه دولت اسلامی در پی آثار عتیقه‌هائی هستند که با فروش آن‌ها بتوانند در بازارهای جهانی به پولی برای تهیه سلاح دست یابند. در چنین شرایطی تروریست‌ها آثاری که به نظرشان بی‌ارزش می‌نماید را نابود کرده یا به حال خود واگذار می‌کنند و می‌روند. دزدی اجناس آنتیک و عتیقه از دوران کهن تا به امروز وجود داشته، اما پس از جنگ عراق و سوریه و به‌ویژه پس از قدرت گرفتن جریان تروریستی “دولت اسلامی” این غارت به بالاترین حد خود رسیده است. پلیس بین‌الملل تا کنون بسیاری از این آثار را در بازارهای ترکیه، اردن و لبنان ضبط کرده است.

اجناس عتیقه غارت شده به طور معمول از راه ترکیه و لبنان به دبی ارسال می‌شوند و در آنجا یا به واسطه‌ها فروخته می‌شوند یا برای فروش مستقیم در بازارهای عتیقه اروپا و آمریکا به این کشورها ارسال می‌شوند. برمبنای تحقیقات روزنامه آلمانی “زود دویچه” و شبکه رادیویی شمال این کشور تجارت اجناس عتیقه‌ی دزدی، پس از فروش سلاح و مواد مخدر در رده سوم فعالیت گروه‌های سازمان‌یافته خلاف‌کار در سراسر جهان است.

مونیخ از مراکز اصلی تجارت اجناس عتیقه دزدی

یکی از مراکز بزرگ تجارت اجناس عتیقه دزدی در سراسر جهان مونیخ، مرکز ایالت بایرن آلمان است. اما لندن و بلژیک نیز مراکزی معتبر برای خرید و فروش این اجناس هستند. در کاتالوگ‌های مربوط به خرید و فروش این اجناس دزدی، در ارتباط با اصلیت این اجناس یا خاورمیانه نوشته می‌شود یا “مجموعه‌های خصوصی در بایرن” ذکر می‌شود.

برآمد: دیوچه وله

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.