job job job  job        jobjob job  job

سخنرانی نوید کرمانی در بوندس‌تاگ

سخنرانی نوید کرمانی در بوندس‌تاگ

در مراسم بزرگداشت شصت و پنجمین سالگرد تصویب قانون اساسی آلمان، نوید کرمانی، نویسنده و پژوهشگر ایرانی از سیاست‌های مهاجرتی دولت آلمان به‌شدت انتقاد کرد. اوگفت، درهای آلمان باید به روی پناهجویان و مهاجران باز باشد.
پارلمان آلمان روز جمعه (۲۳ مه/ ۲ خرداد) مراسمی به مناسبت شصت‌وپنجمین سالگرد تصویب قانون اساسی جدید آلمان داشت. ۶۵ سال پیش در چنین روزی، قانون اساسی “جمهوری فدرال آلمان” به‌طور رسمی اجرایی شد.

این قانون تا اوایل دهه نود میلادی تنها شامل آلمان غربی و بخش غربی برلین می‌شد، اما پس از فروپاشی بلوک شرق و پیوستن “جمهوری دموکراتیک آلمان” به جمهوری فدرال آلمان، حکم قانون اساسی آلمان یکپارچه را پیدا کرد.

نوید کرمانی، نویسنده و پژوهشگر شرق‌شناس ایرانی ساکن آلمان از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت شصت و پنجمین سالگرد تصویب قانون اساسی آلمان بود. او در سخنرانی مبسوط خود از سیاست مهاجرتی دولت آلمان به‌شدت انتقاد کرد.

آلمان از سال‌ ۱۹۹۳ و به دنبال تغییر اصل ۱۶ قانون اساسی، سیاست‌های مهاجرتی سختگیرانه‌ای در پیش گرفته است. در سال‌های اخیر پذیرش پناهجویان و مهاجرین در این کشور به‌شدت محدود و گزینشی شده است. بسیاری از پناهجویانی که به طریقی وارد این کشور شده‌اند، برای دریافت اقامت و اجازه کار سال‌ها باید در کمپ‌های پناهندگی انتظار بکشند.

نوید کرمانی در سخنرانی خود گفت: «لزومی ندارد که آلمان همه درماندگان و بی‌پناهان جهان را در خاک خود بپذیرد، اما این کشور به‌هرحال دارای آن اندازه از منابع و امکانات هست که از پذیرش مسئولیت در برابر کسانی که به‌دلایل سیاسی در کشورهای موسوم به جهان سوم تحت پیگرد هستند شانه خالی نکند».
امید به آزادی در کشورهای دموکراتیک

این پژوهشگر اسلام‌شناس افزود: «با تغییراتی که در سال ۱۹۹۳ در اصل ۱۶ قانون اساسی آلمان داده شد، پناهندگی که یک حق بنیادین بود عملا از بین رفت». نوید کرمانی ابزار امیدواری کرد «تا هفتادمین سالگرد قانون اساسی آلمان، این “لکه زشت و سنگدلانه” از چهره قانون اساسی این کشور زده شود».

نوید کرمانی در ادامه سخنانش در پارلمان آلمان گفت: «بسیاری از انسان‌ها به اصل “آزادی” در کشورهای دموکراتیک وابسته‌اند. ادوارد اسنودن، که ما برای حفاظت از حقوق اساسی خود مدیون او هستیم، یکی از این انسان‌هاست. بسیاری دیگر هر روز در آب‌های مدیترانه غرق می‌شوند، که شمارشان در سال سر به چندین هزار نفر می‌زند.»

سخنرانی نوید کرمانی در بوندس‌تاگ2

به باور این پژوهشگر ایرانی ساکن آلمان، «مردم باید بتوانند به‌جای روی آوردن به پناهندگی، حق قانونی درخواست مهاجرت در آلمان داشته باشند». کرمانی افزود، «این بهترین تصویری است که ما می‌توانیم از آلمان داشته باشیم که به‌جای آنکه درهای خود را ببندد، بتواند افتخار کند که کشور پرجاذبه‌ای شده است.»

از ۶۵ سال پیش تا کنون بارها تغییراتی در قانون اساسی داده شده است؛ از جمله تغییر مورد اشاره نوید کرمانی در اصل ۱۶ قانون اساسی که مربوط به حق پناهدگی می‌شد. برای تغییر در قانون اساسی آرای دوسوم نمایندگان “بوندس‌تاگ” (پارلمان سراسری) و “بوندس‌رات” (شورای فدرال) لازم است. اما برخی مواد قانون‌ اساسی تغییرناپذیرند، حتا اگر اکثریت نمایندگان این دو مجلس خواستار آن باشند.

مواد تغییرناپذیر قانون اساسی آلمان عبارتند از: مواد مربوط به اساس نظام فدرالی کشور، ماده‌ یک قانون اساسی که بر خدشه‌ناپذیر بودن کرامت انسانی تاکید داد و ماده‌ی ۲۰ که نظم پایه‌ای کشور را آزاد و دمکراتیک توصیف می‌کند.

DW.de

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job