Saturday, 1. November 2014  ir    ir ir
اداره امور دانشجویان خارجی دانشگاه‌های آلمان اداره امور دانشجویان خارجی دانشگاه‌های آلمان
 صفحه اپلای جرمنی در فیس بوک که توسط تیمی از افراد حاضر در آلمان، به دانشجویان علاقمند به تحصیل در آلمان، مشاوره می دهد،... اداره امور دانشجویان خارجی دانشگاه‌های آلمان

aaa_bereich

 صفحه اپلای جرمنی در فیس بوک که توسط تیمی از افراد حاضر در آلمان، به دانشجویان علاقمند به تحصیل در آلمان، مشاوره می دهد، در مطلبی به معرفی اداره امور دانشجویان خارجی در دانشگاه ها پرداخته است. این صفحه نوشته: این اداره، علاوه بر صدور پذیرش دانشجویی برای دانشجویان خارجی، وظیفه مشاوره به این دانشجویان را نیز در زمینه‌های مختلف برعهده دارد؛ از ثبت نام در دانشگاه تا تعیین واحد و بستن قرارداد اجاره منزل. اگر چند روزی بیشتر از حضورتان در آلمان نمی‌گذرد و نکات مبهمی درباره تحصیل و ساختار دانشگاه در ذهن دارید، می‌توانید به اداره امور دانشجویان خارجی در دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنید. این اداره تحت عنوان Das Akademische Auslandsamt با حروف اختصاری (AAA) و یا International Office در هر دانشگاه شعبه و دفتری دارد.

010_AAA_WEB_Start_klein_ger
وظایف اداره امور دانشجویان خارجی
از جمله وظایف این اداره ارتقای سطح همکاری دانشگاه واقع در آلمان با سایر دانشگاه‌های طرف قرارداد با این دانشگاه در خارج از کشور است. در کنار این مسئولیت اداره امور دانشجویان خارجی به دانشجویانی که از کشورهای دیگر به آلمان سفر کرده‌اند نیز درباره جزییات تحصیل در دانشگاه یاری می‌کند. مهر این اداره غالبا بر روی برگه پذیرش دانشجویی دیده می‌شود. به عبارت دیگر پذیرش دانشجویی توسط این اداره صادر می‌شود و از همین رو می‌توان حتی پیش از سفر به آلمان درباره جزییات اقامت در شهر محل تحصیل با مسئولان اداره امور دانشجویان خارجی در دانشگاه محل تحصیل تماس حاصل کرد. چنانچه سئوالاتی درباره ثبت نام در دانشگاه دارید و یا به هنگام پرکردن فرم‌های اقامت و فرم‌های دانشجویی به نکات مبهمی برخوردید، می توانید از کارمندان این اداره تقاضای کمک کنید. اداره امور دانشجویان خارجی شما را برای یافتن خانه دانشجویی نیز کمک خواهد کرد. غالبا در این اداره تعدادی از دانشجویان آلمانی و یا دانشجویان خارجی که سال‌های بیشتری را در آلمان سپری کرده‌اند، مشغول به کار هستند و وظیفه کمک و مشاوره به دانشجویان خارجی را برعهده دارند.
شرکت در سمینارهای آموزشی
از نکات مهمی که درباره اداره امور دانشجویان خارجی قابل ذکر است، می‌توان به سمینارها و دوره‌های فشرده‌ای اشاره کرد که این اداره در هفته‌های اول شروع ترم تحصیلی برای آگاهی بیشتر دانشجویان خارجی برگزار می‌کند. شرکت در این کلاس‌ها به دانشجویان خارجی که به تازگی به آلمان سفر کرده‌اند، توصیه می‌شود. در این سمینارها اطلاعات مفیدی درباره تحصیل در دانشگاه در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌گیرد. علاوه بر این دانشجویان خارجی ورودی هر ترم تحصیلی در این دوره‌ها با یکدیگر آشنا می‌شوند و می‌توانند از تجربیات هم استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر دانشجویان با یکدیگر، اداره امور دانشجویان خارجی در ابتدای هر ترم تحصیلی مهمانی دانشجویی برپا می‌کند و یا دانشجویان را از طریق تورهای گردشی با شهر محل سکونت دانشجو و امکانات و جذابیت‌های آن آشنا می‌کند.
برخی از ادارات امور دانشجویان حتی از دانشجویان باتجربه‌تر برای کمک به دانشجویان خارجی استفاده می‌کنند. دانشجویان خارجی در ابتدا برای افتتاح حساب بانکی، بستن قرارداد اجاره منزل و ثبت نام و مشخصات خود در شهرداری شهر محل تحصیل ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند. از همین رو اداره امور دانشجویان خارجی از تعدادی از دانشجویان آلمانی برای کمک به دانشجویان خارجی در زمینه‌های ذکرشده دعوت به همکاری می‌کند.
اگر این مراحل را پشت سر گذاشتید و در ترم‌ها و سال‌های پیش رو در زمینه‌های دیگر همچون تمدید اقامت دانشجویی، ثبت نمرات و تعیین واحد در اداره امتحانات با مشکلی روبرو شدید، این نکته را به خاطر بسپارید که اداره امور دانشجویان خارجی پاسخگوی شما خواهد بود.

برآمد: اپلای جرمنی

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.