job job job  job        jobjob job  job

مهاجران خوشبخت در آلمان

migranten-deutschland-arbeit-glueck-2-540x304

مهاجران خوشبخت در آلمان

ایران بیلد- به گزارش سایت آلمانی سایت (زمان)- علی رغم درآمد کم و کسب مشاغل ضعیف، حداقل نیمی از مهاجران در آلمان از زندگی در این کشور، سطح رضایتمندی همانند خود آلمانی ها دارند. اما تبعیض از سوی مقامات بین مهاجران و آلمانی ها، وجود دارد. این داده ها بر اساس نتیجه نظرسنجی موسسه بازار کار و پژوهش شغلی (IAB) و گروه اجتماعی و اقتصادی (SOEP) می باشد که  در آن 5.000 نفر از مهاجرینی  که از سال 1995 به آلمان مهاجرت کرده بودند و یا با زمینه مهاجرت در آلمان متولد شده بودند- و بعد از سال 1995 وارد بازار کار آلمان شده بودند، شرکت داشتند. یکی از موارد رضایتمندی مهاجران، داشتن دوستانی از افراد بومی است. بر این اساس، نوع زندگی انزواگرایانه مهاجران که صرفا با افراد هم جامعه با خود در ارتباط بوده اند در حال تغییر است. بر اساس این نظر سنجی، سه چهارم مهاجران با غیر مهاجران ارتباط و دوستی برقرار کرده اند.

بومیان و مهاجران به اندازه هم راضی هستند

SOEP به مدت 30 سال است که رضایت زندگی افراد را در آلمان مورد ارزیابی قرار ی دهد. در این تحقیق این مسئله در نظر گرفته نمی شود، اینکه، آیا افراد مورد نظرسنجی مهاجرت کرده اند یا بومی هستند؟ زبان و سن برای مهاجرت کردن نقشی ندارد. با این وجود فردی که سالهای طولانی در آلمان زندگی می کند، احساس راحتی بیشتری می کند. ارتباط ها و دوستی های اجتماعی باعث رضایت، و تبعیص باعث ناامیدی آنها می شود. فاکتورهای اقتصادی نقش مهمی دارند؛ فردی که شاغل است، راضی است، و نیز فردی که حقوق بهتری دریافت می کند، راضی تر است. نویسندگان این تحقیق در مقایسه با زادگاه مهجران می گویند در حالی که افراد مهاجر اغلب دستمزد پایین تر دارند، با این وجود احساس راحتی می کنند.

تبعیض بیشتر از سوی مقامات مسئول

هچنین این تحقیق نشان می دهد که بیش از نیمی از مهاجران به علت ملیت خود مورد تبعیض واقع می شوند. به گفته بسیاری از مهاجران، آنها به وِیژه در دفاتر مهاجرت و مراکز کار تعصب و تبعیض را تجربه کرده اند. طبق نویسنده های این تحقیق، برای یافتن مسکن و نیز در اداره پلیس به نظر می رسد که مهاجرین با مشکلات کمتری مواجه هستند. توربن آلبرشت Thorben Albrecht، معاون وزرات فدرال کار و امور اجتماعی می گوید: مقامات مسئول باید با مهاجران با روی باز رفتار کنند. پناهجویان هم اکنون می توانند سریع مشغول به کار شوند، در حالی که تا کنون باید 9 ماه یا یکسال منتظر می مانند. آلبرشت تاکید می کند که نباید به مدت طولانی مانع کار مهاجران شد، بلکه باید در اسرع وقت شروع به کار کنند.

برگرفت (سایت)

م. امید

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job